دوزدوزانی تبریزی، محسن

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
دوزدوزانی تبریزی، محسن
نام دوزدوزانی تبریزی، محسن
نام‎های دیگر
نام پدر
متولد 15 ق
محل تولد
رحلت
اساتید
برخی آثار
کد مؤلف AUTHORCODE02448AUTHORCODE

محسن دوزدوزانى، در سال 1307 در تبريز ديده به جهان گشود. پدرش مرحوم حاج ميرزا محمود دوزدوزانى، از عالمان بزرگ تبريز بود كه سال‌ها در نجف اشرف به تحصيل و تدريس پرداخته و شاگردان بسيارى - از جمله علامه امينى(ره) - را تربيت كرده بود. جد پدرى وى نيز مرحوم محمدحسن دوزدوزانى مشهور به فخرالعلماء بود.

دوزدوزانى تحصيلات خود را از مكتب‌خانه آغاز كرد. پس از آن به تحصيل علوم دينى روى آورد و تحصيلات نخستين خود در اين زمينه را در تبريز و نزد عالمان و استادان وارسته آن ديار شروع كرد؛ در درس «شرح لمعه» حضرات آيات سيد هادى خسروشاهى و ميرزا جوادآقا سلطان‌القراء حاضر مى‌شد. «رسائل» را نيز نزد پدر و آيت‌الله سيد حسين قاضى طباطبائى خوانده بود. با پشت سر نهادن بخشى از دروس دوره سطح، به قم آمد تا از محضر عالمان و استادان آن ديار نيز بهره‌هاى بسيار ببرد.

در قم، در درس‌هاى «رسائل» و «مكاسب» و «كفايه» آيت‌الله مشكينى و آيت‌الله مجاهدى تبريزى حضور يافت.

وى سپس به درس خارج فقه و اصول عالمان بزرگى همچون امام خمينى(ره)، ميرزا هاشم آملى، شريعتمدارى رفت؛ اما عمده تحصيل او در اين بخش در نزد امام(ره) بود.

او در طى اين سال‌ها به تحصيل علوم عقلى نيز مبادرت ورزيد و از شركت در جلسات درس اخلاق استادان عالم و عامل خود نيز غافل نمى‌ماند. تدريس دروس فراگرفته نيز از اشتغالات مهم او در دوره تحصيل بود.

وى در سال‌هاى تحصيل خود با طلاب و فضلاى بسيارى رابطه دوستى داشت و درس‌هاى آموخته را با آنان مباحثه مى‌كرد؛ از جمله آن‌ها مى‌توان از ميرزا حسين احمدى ايوقى از شاگردان ممتاز حضرت امام خمينى(ره) نام برد.

او تاكنون فعالیت‌های علمى و فرهنگى بسيارى از خود برجاى نهاده است. او كه از نخستين سال‌هاى تحصيل، به تدريس كتاب‌هاى پيش‌آموخته مى‌پرداخت، كتب دوره مقدمات و سطح را بارها و بارها تدريس كرده است و سال‌هاست كه به تدريس خارج فقه و اصول اشتغال دارد. از اين رهگذر شاگردان بسيارى تربيت كرده كه از جمله آن‌ها، حسينى بوشهرى را مى‌توان نام برد.

آثار

  1. أجود الشروح در شرح معالم الأصول؛
  2. حاشيه بر رسائل؛
  3. حاشيه بر تقرير آيت‌الله علامه نائينى؛
  4. تلخيص امالى سيد مرتضى؛
  5. شرح مكاسب مبسوط.

منابع مقاله

برگرفته از پايگاه اينترنتى جامعه مدرسين حوزه علميه قم، در 7 شهريورماه 1394، به آدرس:

http://www.jameehmodarresin.org/index.php/azae-jameeh/azae-sabeq/142-doozdoozani-mohsen/3778-2014-05-28-06-02-13.


وابسته‌ها