دولت‌آبادی، عزیز

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
دولت آبادی، عزیز
نام دولت آبادی، عزیز
نام‎های دیگر Aziz Dowlatabadi
نام پدر موسى
متولد 1301 ش
محل تولد تبریز
رحلت 10 اردیبهشت 1388- تبریز
اساتید
برخی آثار سخنوران آذربایجان (از قطران تا شهریار)
کد مؤلف AUTHORCODE4204AUTHORCODE

عزيز دولت‌آبادى (۱۳۰۱- ۱۳۸۸ش)، متخلص به درویش، ادیب، از شاعران آذربایجان،نویسنده، اولین رئیس کتابخانه ملی تبریز ، رئیس کتابخانه تربیت(1334ش)، مديريت دبيرستان رازى (1340)، مدیر دبيرستان نمونه (از 1341-1349)، استاد تاريخ ادبيات دانشگاه تبریز و دانشگاه آزاد اسلامی

ولادت

او فرزند موسى در 9 شهريورماه سال 1301ش در تبريز متولد شد.

تحصیلات

وی پس از اكمال تحصيلات دانشگاهى و اخذ درجۀ ليسانس در رشتۀ ادبيات فارسى و علوم تربيتى، سال 1322ش وارد خدمت آموزش و پرورش شد. به سال 1330ش باز هم به ادامۀ تحصيل همّت گماشت. اساتيد گرانقدر هيئت نظارت دورۀ دكتراى ادبيات فارسى: دكتر كى، رئيس دانشكدۀ ادبيات تهران، بديع‌الزّمان فروزانفر، دكتر لطفعلى صورتگر تشكيل جلسه دادند و پس از مصاحبه و مشاوره، با ادامۀ تحصيل وى در دورۀ دكتراى ادبيات فارسى موافقت فرمودند.

بدين ترتيب به آرزوى ديرينۀ خود نايل گشت و اندك زمانى توفيق تحصيل يافت، ولى مخالفت وزارت آموزش و پرورش وقت با انتقال وى به مركز از سويى و عدم استطاعت مالى از سوى ديگر، مانع ادامۀ تحصيل شد و در نتيجه، ناگزير به زادگاهش بازگشت و مشغول تدريس و ساير خدمات فرهنگى شد.

مدتى رياست كتابخانه‌هاى ملى و تربيت تبريز (1334ش) و مديريت دبيرستان رازى (1340) و دبيرستان نمونه (از 1341-1349) را عهده‌دار بود، در عين حال، در دانشگاه تبريز و بعدها در دانشگاه آزاد اسلامى به تدريس تاريخ ادبيات اشتغال داشت. آخرين سنوات خدمت خود را (از 1349 تا 1353) در دبيرستان ارامنۀ اسدى با سمت مديريت به پايان رسانيد و پس از سى و يك سال خدمت، در خردادماه 1353ش بازنشسته شد. ولى در كار تحقيق و تأليف، هرگز خود را بازنشسته احساس نكرد و بيشترين اوقات فراغت خود را به تأليف، تصحيح متون فارسى و تنظيم مقالات و گاهى به سرودن شعر گذرانيد.

وفات

او در ۱۰ اردیبهشت ۱۳۸۸ به علت سرطان ریه درگذشت و در مقبرةالشعرای تبریز به خاک سپرده شد.

آثار

از آثار وى علاوه بر 12 كتب كلاسى و درسى، كتاب‌هاى ذيل قابل ذكرند:

الف) تأليفات

  1. تاريخ تحوّل نثر فارسىِ معاصر
  2. تذكرة سخنوران آذربايجان
  3. سرايندگان شعر پارسى در قفقاز
  4. كتابخانه‌هاى آذربايجان
  5. فرهنگ واژه‌هاى تركى و مغولى در متون فارسى.

ب) تصحيحات

  1. تصحيح ديوان كمال خجندى
  2. تصحيح ديوان خيالىِ بخارايى
  3. تصحيح روضة اطهار تأليف ملّاى تبريزى

ج) مقالات

وى علاوه بر تأليفات و تصحيحات فوق، بيش از چهل مقاله در نشريۀ دانشكدۀ ادبيات و علوم انسانى تبريز، مجلۀ آينده، دايرةالمعارف بزرگ اسلامى، ناموارۀ دكتر محمود افشار، مجلۀ معلم امروز، نامۀ ادارۀ كاخ آموزش و پرورش تبريز و نشريۀ كتابخانۀ ملى تبريز، مجلۀ وارليق، مجلۀ هور، مجلۀ آشنا و... انتشار داده كه از آن‌ها در فهرست مقالات فارسى تأليف ايرج افشار و فهرست مقالات نشريۀ دانشكدۀ ادبيات تبريز ياد شده است.


وابسته‌ها

سخنوران آذربایجان (از قطران تا شهریار)