دیوان اشعار ملک‌الشعرای بهار (نسخه)

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
‏دیوان اشعار ملک‎الشعرای بهار
NUR18318J1.jpg
پدیدآوران بهار، محمدتقی (نویسنده)
ناشر نشر آزادمهر
مکان نشر ايران - تهران
سال نشر مجلد1: 1382ش ,
موضوع شعر فارسی - قرن 14
زبان فارسی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏‏PIR‎‏ ‎‏7965‎‏ ‎‏/‎‏د‎‏9

دیوان اشعار ملک‎الشعرای بهار، مشتمل بر قصاید، مثنویات، غزلیات، قطعات، مطایبات و رباعیات محمدتقی صبوری، معروف به ملک‎الشعرای بهار (متوفی 1330ش) است. این نسخه از دیوان اشعار بهار با استفاده از نسخه ملک‎زاده منتشر شده؛ با این توضیح که نسخه ملک‎زاده – جز در قطعه الحاقی انتهای کتاب - کامل‎تر است.

دیوان بهار به‎صورت کنونی برای نخستین بار به همت برادرش محمد ملک‎زاده و سایر افراد خانواده بهار انتشار یافت. در مقدمه هر قصیده شأن نزول و شرایط زمان و علل و موجبات سرودن هر قصیده ذکر شده است تا خوانندگان بتوانند به سبک هر دوره از زندگی ادبی و سیاسی بهار پی برده و تغییراتی را که مرور زمان و تحول اوضاع جهان در مدارج فکر و نمو طبع شاعر متدرجاً پدید آورده است، به‎سهولت دریابند و احساسات تند جوانی او را با افکار بلند عقلایی و مذاق عارفانه اواسط و اواخر عمر او مقایسه کنند[۱]‏.

چند نکته در رابطه با این نسخه:

  1. این نسخه از کتاب همانند نسخه ملک‎زاده با شرح حال بهار آغاز شده است؛ البته برخلاف آن فاقد معرفی آثار بهار است.
  2. در نسخه ملک‎زاده پس از اشعار محلی انتهای کتاب، چند قطعه شعر با زبان کودکانه وجود دارد که در این نسخه نیامده است.[۲]‏.
  3. در انتهای این نسخه، قطعه‎ای از بهار با عنوان «قطعه الحاقی»، با این توضیح آمده است: «هنگامی که چاپ دیوان به پایان رسیده بود، از حسن اتفاق با استاد فاضل آقای مهرداد اوستا برخوردی دست داد. ایشان قطعه‎ای از بهار که در پاسخ قصیده آقای فانی سمنانی سروده شده و در دواوین خطی بهار نبود به خاطر داشتند و نسخه آن را لطف فرمودند که در این صفحه ضمیمه می‎شود»[۳]‏.

پانویس

  1. ر.ک: مقدمه در شرح احوال و آثار بهار، ص10
  2. ر.ک: بهار، محمدتقی (ملک‎الشعراء)، ص1183-1181
  3. ر.ک: همان، ص1184

منابع مقاله

  1. مقدمه و متن کتاب.
  2. بهار، محمدتقی (ملک الشعراء)، دیوان اشعار، تهران، نشر علم، چاپ اول، 1381.


وابسته‌ها

دیوان اشعار محمدتقی بهار