دیوان امام (نسخه دیگر)

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
‏دیوان امام
NUR33045J1.jpg
پدیدآوران خمینی، سید روح‌الله (سراينده)
عنوان‌های دیگر

مجموعه اشعار امام خمینی

ديوان
ناشر موسسه تنظيم و نشر آثار امام خميني(س)
مکان نشر ايران - تهران
سال نشر مجلد1: 1388ش,
شابک978-964-335-913-3
موضوع شعر فارسی - قرن 14
زبان فارسی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏‏PIR‎‏ ‎‏8040‎‏ ‎‏/‎‏م‎‏99‎‏ ‎‏د‎‏9

دیوان امام، مجموعه اشعار مرحوم امام خمینی، مشتمل بر غزلیات، رباعیات، قصاید، قطعات و اشعار پراکنده ایشان است. فاطمه طباطبایی بر این اثر مقدمه نوشته است. این نسخه برای مخاطب عام منتشر شده و فاقد ضمیمه تحقیقی است.

در مقدمه کتاب بر این نکته تأکید شده است که امام با زبان شعر، حدیث درد فراق را با دلدار یگانه بازمی‎گفت. حضرت امام هرگز سر شعر و شاعری نداشت و خود را به این پیشه سرگرم نساخته بود. آن عاشق صادق هرگاه از ادای وظیفه و رسالت خویش فراغتی حاصل کرده، شرح درد مهجوری را در قالب الفاظ و کلمات موزون بر ورق‎پاره‎ای رقم زده است. او مقصودش شعر و شاعری نبود، بلکه شعر نیز جلوه‎ای از جلوه‎های روح بلند و متعالی او بود. شعر او به‎مثابت «أرحنا يا بلال» است. شعر او نجوای عاشقانه روح هیجان‎زده و بی‎تابی است که در خلوت تنهایی با به‎کارگیری کلمات، راز دل دردمند خویش را با محبوب بازگفته و با معبود به راز و نیاز پرداخته است.[۱]. آری شعر امام محصول حالت استغراق و مولود فنای در سبحات جلال و جمال حضرت حق است و نتیجه شهود لقای دلدار:

هر دم از روی تو نقشی زندم راه خیالبا که گویم که در این پرده چه‎ها می‎بینم
کس ندیدست ز مشک ختن و نافه چینآنچه من هر سحر از باد صبا می‎بینم
[۲].

در مقایسه این نسخه از کتاب با نسخه دیگری از دیوان امام که در سال 1383 به چاپ چهل‎ودوم رسیده و خوش‎نویسی اشعار آن به قلم جلیل رسولی است، می‎توان دریافت که نسخه حاضر برای مخاطب عام منتشر شده و فاقد ضمیمه تحقیقی است؛ محققین می‎توانند به نسخه مذکور که حاوی ضمیمه تحقیقی بیش از یک‎صد صفحه و مشتمل بر شرح مختصر اصطلاحات، فهرست اعلام و شناسنامه سروده‎هاست، مراجعه کنند[۳].

فهرست مندرجات در ابتدای کتاب ذکر شده است.

پانویس

  1. ر.ک: دیباچه، ص5
  2. ر.ک: همان، ص6
  3. ر.ک: خمینی، روح‎الله، ص439-317

منابع مقاله

  1. مقدمه و متن کتاب.
  2. خمینی، روح‎الله، دیوان امام: سروده‎های حضرت امام خمینی(س)، تهران، مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره)، چاپ چهل‎ودوم، 1383.


وابسته‌ها

دیوان امام