دیوان حکیم الهی قمشه‌ای

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
ديوان حکيم الهي قمشه‌اي
NUR55695J1.jpg
پدیدآوران

الهی قمشه‌ای، مهدی (نویسنده)

الهی قمشه‌ای، حسین (گردآورنده)

الهی قمشه‌ای، حسین (به اهتمام و مقدمه)
ناشر روزنه
مکان نشر ايران - تهران
سال نشر 1394ش
شابک978-964-6176-17-1
زبان فارسی
کد کنگره
‏ل?? ک? / 7953 PIR
نورلایب مشاهدهدیوان حکیم الهی قمشه‌ای، اثر مهدی الهی قمشه‌ای، به اهتمام و مقدمه دکتر حسین الهی قمشه‌ای و یادداشت‌های طیبه الهی قمشه‌ای (تربتی)، توسط انتشارات روزنه به چاپ رسیده است. این کتاب شامل 566 غزل، 74 قصیده، چند مسمط، حکایت و رباعی، با مضامین عرفانی، فلسفی، اعتقادی و اخلاقی است.

در ابتدای کتاب مقدمه‌ای با عنوان «نغمه عشاق» از دکتر حسین الهی قمشه‌ای فرزند مرحوم دکتر مهدی محیی‌الدین الهی‌ قمشه‌ای (1280-1352ش)، ذکر گردیده [۱]و در آن به شرح زندگانی پدرش و تحصیلات و اساتید[۲] و آثار ایشان[۳] پرداخته است.

سپس یادداشتی به قلم طیبه الهی قمشه‌ای همسر حکیم الهی قمشه‌ای نگاشته شده است و در آن از چهل سال مصاحبت با الهی سخن گفته است[۴].

در ادامه، متن اصلی دیوان الهی قمشه‌ای آمده است. البته در این نسخه از کتاب برخلاف کلیات دیوان حکیم الهی قمشه‌ای نسخه انتشارات علمیه اسلامیه و نیز نسخه دیوان اشعار انتشارات برادران علمی، بخش نغمه الهی در شرح خطبه همام از نهج‌ البلاغه امیرالمؤمنین علی(ع) [۵]و نیز بخش نغمه حسینی در تاریخ واقعه جانگداز کربلا[۶] و نیز اسرار حج عاشقان[۷] و نغمه لاهوت در شرح حدیث کمیل رضوان‌الله‌علیه[۸] نیامده است.

پانویس

منابع مقاله

وابسته‌ها