دیودوروس سیسیلی

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
دیودوروس‌ سیسیلی‌
نام دیودوروس‌ سیسیلی‌
نام‎های دیگر دی‍ودور

دی‍ودوروس‌ س‍ی‍ک‍ول‍وس‌

دیودورس سیسیلی‌

دیودور سیسیلی‌

نام پدر
متولد
محل تولد
رحلت
اساتید
برخی آثار
کد مؤلف AUTHORCODE03216AUTHORCODE

ديودور سيسيلى مورخ هم عصر ژول سزار (100- 44 پ. م) و آگوست (63 پ. م- 14 م) و نویسنده‌ى كتابخانه تاريخى است. وى تنها مورخ تاريخ جهان به زبان يونانى است كه بخش‌هاى نسبتا زيادى از تأليفش، پانزده كتاب از مجموع چهل كتابش؛ كتاب‌هاى اول تا پنجم كه تاريخ افسانه‌اى بربرها و يونان را شامل مى‌شوند و كتاب‌هاى يازدهم تا بيستم كه رويدادهاى بين سال‌هاى 480 تا 302 پ. م. جهان باستان را دربر دارند، به طور كامل بازمانده است.

سده‌ى دوم پيش از ميلاد سده‌ى ظهور و پيدايش طبقه‌ى متوسط ثروتمند در شهرهاى مختلف ايتاليا و سيسيل است. در قرن اول پ. م، آگوست با برقرارى صلح و ثبات، نقش بسزايى در رونق و شكوفايى اين طبقه داشت. در اين دوران ميل به فراگيرى دانش نزد مردم اين شهرها فزونى گرفت. ديودور در چنين دوره‌اى در شهر اژيريون چشم به جهان گشود. شهر اژيريون در سرزمين سيكول، درون سيسيل و در غرب اتنا واقع است. تنها اشاره‌اى كه در تاريخ به اين شهر شده، زاده شدن ديودور در آن است. از طرفى ديودور را نه اژيريونى، بلكه سيسيلى يا سيكولوسى خطاب مى‌كنند؛ گويى زادگاه كوچكش شايستگى آن را ندارد كه در برابر شهرهاى بزرگتر، نامى از آن در تاريخ برده شود.

تاريخ دقيق تولد و مرگ ديودور معلوم نيست. وى احتمالا در سال 90 پ.‌م به دنيا آمده است. اين زمان تقريبى، از تاريخ سفر مطالعاتى‌اش به مصر در سال‌هاى 57- 56 پ.‌م استنتاج مى‌شود. درباره‌ى تاريخ وفات او نيز مى‌بايد به حدس و گمان توسل جست. آخرين رويداد تاريخى كه ديودور بدان اشاره كرده است، ايجاد مهاجرنشين رومى در تورومنيون (تائورمين) توسط اكتاويوس است كه احتمالا به سال 36 پ.‌م بازمى‌گردد. بر اين اساس مى‌توان گفت كه وى تا حدود سال 30 پ.‌م در قيد حيات بوده است، زيرا در آن چه از اثرش بازمانده، هيچ اشاره‌اى به پيروزى اكتاويوس بر آنتوان در اکسیوم و پيامدهاى سياسى اين رويداد نشده است.

تنها منبع موثق درباره‌ى زندگى ديودور همان اندك اشاراتى است كه او خود درباره‌ى زندگى‌اش به ما مى‌گويد. ديودور در مقدمه‌ى عمومى اثرش (كتاب اول، فصل 1، بند 4) بيان مى‌كند كه براى نگارش اثر بزرگ خويش سى سال وقت گذاشته، بسيار سفر كرده، بخش وسيعى از اروپا و آسيا را پيموده، در اين راه رنج‌هاى فراوان كشيده و خطرات زيادى را از سر گذرانيده است. همچنين در بخش ديگرى از همين مقدمه (كتاب اول، فصل 4، بند 3) مى‌نويسد كه در روم سكنى گزيد تا از منابعى كه در اين شهر وجود دارد، بهره جويد، غير از اين اطلاعات ناچيز، هيچ اطلاع ديگرى درباره‌ى زندگى، تحصيلات، خاندان و اصل و نسب ديودور موجود نيست.


وابسته‌ها

ایران و شرق باستان در کتابخانه تاریخی