ذبیحی، مسیح

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
ذبیحی، مسیح
نام ذبیحی، مسیح
نام‎های دیگر ذبیحی گرگانی، مسیح
نام پدر شيخ عبدالرحيم ذبيحى
متولد 1308 ش
محل تولد روستاى زيارت گرگان
رحلت 1356 ش
اساتید سيد محمدرضا ميبدى

آقا ميرمحمود بهبهانى

شيخ رضا مدرس جلينى

برخی آثار استر آباد نامه سه سفرنامه، وقفنامه و سرگذشت
کد مؤلف AUTHORCODE03636AUTHORCODEمسيح‌الله ذبيحى (1308-1356ش)، محقق، مترجم، مصحح و مورخ گرگان و استرآباد، پدر تاریخ معاصر گرگان

ولادت

در چهارم فروردين ماه سال 1308ش در روستاى زيارت گرگان ديده به جهان گشود. پدر او شيخ عبدالرحيم ذبيحى، معروف به شيخ رحيم زيارتى، از شاگردان شيخ عبدالرزاق سپهر استرابادى و خود از علماى استراباد بود.

تحصیلات

وى مقدمات علوم را نزد پدرش و قسمتى را نزد شيخ رضا مدرس جلينى، آقا ميرمحمود بهبهانى و سيد محمدرضا ميبدى آموخت و سپس تحصيلات جديد را در همين شهر آغاز نمود و در سال 1337ش موفق به اخذ ديپلم ادبى از دانشسراى مقدماتى شد. در همان سال 1327 به خدمت اداره آموزش و پرورش گرگان درآمد. وى در دبيرستان‌ها، دانشسراى مقدماتى و مراكز تربيت معلم، به تدريس ادبيات فارسى، عربى و علوم دينى مى‌پرداخت.

در سال 1331ش در امتحان ورودى دانشكده حقوق شركت نمود و در حين خدمت، تا سال دوم قضايى را خواند، اما به علت گرفتارى‌هاى خانوادگى و مسئوليت اداره زندگى، موفق به ادامه تحصيل نشد.

ذبيحى علاوه بر خدمات اجتماعى، از قبيل ساخت مدرسه و حمام در روستاى زيارت، به تحقيقات تاريخى عشق مى‌ورزيد و گاهى هم در سرودن شعر، طبع آزمايى مى‌كرد. همچنين وى مدت‌ها مسئول كتابخانه شهر گرگان بود.

ذبيحى تحقيقات تاريخى خود را از سنين نوجوانى آغاز نمود و سرانجام در سال 1337 در سن 28 سالگى، نخستين بازتاب تحقيقات خود را با كمك علمى مرحوم سيد ابوالقاسم امير لطيفى، به نام سال‌نامه فرهنگ گرگان به چاپ رسانيد. وى نخستين و جديترين مصحح نسخه‌هاى كتب قديم در گرگان محسوب مى‌شود.

از ديگر خدمات وى اين بود كه برخى از اسناد و نسخه‌هاى خطى گرگان را در اختيار دكتر منوچهر ستوده و دكتر ايرج افشار قرار داد و آن دو، اين اسناد و نسخه‌ها را منتشر نمودند. از اين دسته‌اند مجلدات هشتم تا دهم «از آستارا تا استارباد» كه به همت دكتر ستوده منتشر شده‌اند و همچنين «مخابرات استراباد» در دو جلد كه به همت دكتر ايرج افشار و محمد رسول درياگشت منتشر شده‌اند.

وفات

وى سرانجام در روز دوازدهم اردیبهشت سال 1356ش در سن 48 سالگى، هنگام عمل جراحى قلب در لندن، چشم از جهان فروبست. جسد وى را از لندن به زادگاهش منتقل نموده و در گورستان امامزاده عبدالله گرگان دفن نمودند.

آثار

1-نخبه سيفيه.

2-گرگان‌نامه.

3- استرآبادنامه.

4- از آستارا تا استارباد.


وابسته‌ها