ربانی، اسد

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
اسد ربانی (جمشیدی)
نام اسد ربانی (جمشیدی)
نام‌های دیگر رباني جمشيدي، اسد
نام پدر
متولد 1340ش
محل تولد دزفول
رحلت
اساتید
برخی آثار هیودی و میوند به انضمام فرازهایی از تاریخ بختیاری
کد مؤلف AUTHORCODE13924AUTHORCODE

اسد ربانی (جمشیدی) (متولد 1340)، از لرهای طایفه هیودی، نویسنده کتاب « هیودی و میوند، به انضمام فرازهایی از تاریخ بختیاری» است. او سابقه فعالیت شغلی در بخشداری سردشت و بنیاد 15 خرداد را دارد و آخرین سمت او جانشین سرپرستی بنیاد مذکور در دزفول بوده است.

تولد و تحصیل

اسد ربانی (جمشیدی) در سال 1340ش، در خانواده‎ای مذهبی به دنیا آمد. به علت علاقه فراوان به فراگیری علوم دینی، قبل از ورود به تحصیلات کلاسیک در دبستان، به مکتب‎خانه رفت و در آنجا علوم قرآنی و دینی را آموخت. او تحصیلات دروس کلاسیک را تا مقطع دیپلم در شهرستان دزفول گذراند. ربانی، در 1376 موفق به ورود به دانشگاه پیام‎ نور دزفول شد و در آنجا مشغول تحصیل در مقطع کارشناسی رشته الهیات با گرایش فقه و حقوق شد و واحدهای درسی مربوطه را گذراند[۱].

«هیودی و میوند، به انضمام فرازهایی از تاریخ بختیاری»، با موضوعیت طایفه هیودی از طایفه میوندی بختیاری‎های ایران، از آثار چاپ‎شده نویسنده است.

فعالیت‎ها

فعالیت‎های سیاسی

از سال 1352ش، با گروه‎ها و جلسات مذهبی دزفول در ارتباط بود و در تظاهرات‎های انقلابیون برضد محمدرضا پهلوی حضور داشت. پس از پیروزی انقلاب اسلامی، از سال 1358 تا پایان 1361ش، به‎صورت افتخاری در حزب جمهوری اسلامی (با دبیر کلی شهیدان بهشتی و باهنر و آیت‎الله خامنه‎ای) شاخه دزفول، فعالیت داشت و چند ماه در جبهه‎های دفاع مقدس (جنگ عراق و ایران) حضور یافت[۲].

فعالیت‎های اجتماعی

او در سال 1380ش، به‎موازات کار اداری‎اش، با همکاری گروهی از افراد طوایف هیودی موفق به اخذ مجوز رسمی و تأسیس صندوق قرض‎ الحسنه حضرت رسول(ص) در دزفول شد. این صندوق، وام‎های قرض‎ الحسنه به نیازمندان پرداخت می‎کند[۳].

در سال‎های 1362 و 1363ش، در بخشداری سردشت فعالیت کرد. از ابتدای 1364 تاکنون در شعبه دزفول بنیاد 15 خرداد در پست‎های حسابداری، معاون و جانشین سرپرستی فعالیت کرده است.[۴].

پانویس

  1. ر.ک: ربانی، اسد، صفحه ح
  2. ر.ک: همان
  3. ر.ک: همان، صفحه ط
  4. ر.ک: همان، صفحه ح

منابع مقاله

ربانی، اسد، «هیودی و میوند، به انضمام گزیده‎ای از تاریخ بختیاری»، اقلیم قلم، دزفول، 1387ش.

وابسته‌ها

هیودی و میوند به انضمام فرازهایی از تاریخ بختیاری