ربانی، اسد

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
اسد ربانی (جمشیدی)
نام اسد ربانی (جمشیدی)
نام‌های دیگر ربانی جمشیدی، اسد
نام پدر
متولد 1340ش
محل تولد دزفول
رحلت
اساتید
برخی آثار هیودی و میوند به انضمام فرازهایی از تاریخ بختیاری
کد مؤلف AUTHORCODE13924AUTHORCODEاسد ربانی (جمشیدی) (متولد 1340)، از لرهای طایفه هیودی، نویسنده کتاب «هیودی و میوند، به انضمام فرازهایی از تاریخ بختیاری» است. او سابقه فعالیت شغلی در بخشداری سردشت و بنیاد 15 خرداد را دارد و آخرین سمت او جانشین سرپرستی بنیاد مذکور در دزفول بوده است.

ولادت

اسد ربانی (جمشیدی) در سال 1340ش، در خانواده‌ای مذهبی به دنیا آمد.

تحصیلات

به علت علاقه فراوان به فراگیری علوم دینی، قبل از ورود به تحصیلات کلاسیک در دبستان، به مکتب‎خانه رفت و در آنجا علوم قرآنی و دینی را آموخت. او تحصیلات دروس کلاسیک را تا مقطع دیپلم در شهرستان دزفول گذراند. ربانی، در 1376 موفق به ورود به دانشگاه پیام‎ نور دزفول شد و در آنجا مشغول تحصیل در مقطع کارشناسی رشته الهیات با گرایش فقه و حقوق شد و واحدهای درسی مربوطه را گذراند[۱].

«هیودی و میوند، به انضمام فرازهایی از تاریخ بختیاری»، با موضوعیت طایفه هیودی از طایفه میوندی بختیاری‌های ایران، از آثار چاپ‎شده نویسنده است.

فعالیت‎ها

فعالیت‎های سیاسی

از سال 1352ش، با گروه‌ها و جلسات مذهبی دزفول در ارتباط بود و در تظاهرات‎های انقلابیون برضد محمدرضا پهلوی حضور داشت. پس از پیروزی انقلاب اسلامی، از سال 1358 تا پایان 1361ش، به‌صورت افتخاری در حزب جمهوری اسلامی (با دبیر کلی شهیدان بهشتی و باهنر و آیت‌الله خامنه‌ای) شاخه دزفول، فعالیت داشت و چند ماه در جبهه‌های دفاع مقدس (جنگ عراق و ایران) حضور یافت[۲].

فعالیت‎های اجتماعی

او در سال 1380ش، به‌موازات کار اداری‌اش، با همکاری گروهی از افراد طوایف هیودی موفق به اخذ مجوز رسمی و تأسیس صندوق قرض‎ الحسنه حضرت رسول(ص) در دزفول شد. این صندوق، وام‎های قرض‎ الحسنه به نیازمندان پرداخت می‌کند[۳].

در سال‎های 1362 و 1363ش، در بخشداری سردشت فعالیت کرد. از ابتدای 1364 تاکنون در شعبه دزفول بنیاد 15 خرداد در پست‎های حسابداری، معاون و جانشین سرپرستی فعالیت کرده است.[۴].

پانویس

  1. ر.ک: ربانی، اسد، صفحه ح
  2. ر.ک: همان
  3. ر.ک: همان، صفحه ط
  4. ر.ک: همان، صفحه ح

منابع مقاله

ربانی، اسد، «هیودی و میوند، به انضمام گزیده‌ای از تاریخ بختیاری»، اقلیم قلم، دزفول، 1387ش.

وابسته‌ها