رحلات في فارس (تعريب)

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
رحلات في فارس‏ (تعريب)
NUR11528J1.jpg
پدیدآوران

صلاح، صلاح (تعريب)

شاردن، ژان (نویسنده)
عنوان‌های دیگر سفر نامه شاردن
ناشر دار السويدي للنشر و التوزيع
مکان نشر ابوظبی - امارات
سال نشر 2005 م
چاپ 1
موضوع

ایران - تاریخ - صفویان، 907 - 1148ق.

ایران - سیر و سیاحت - قرن 11ق.

سفر نامه‎ها
زبان عربی
تعداد جلد 2
کد کنگره
‏DSR‎‏ ‎‏1239‎‏ ‎‏/‎‏ش‎‏2‎‏ر‎‏3*
نورلایب مشاهده

رحلات فى فارس، نوشته (سر جان شاردان) به زبان انگليسى كه دربردارنده سفرنامه نویسنده، به ايران است و توسط آقاى (صلاح صلاح) به زبان عربى ترجمه شده است.

ساختار

كتاب حاضر از نوزده فصل مختلف تشكيل شده است كه نویسنده در آن موارد مختلفى را از آداب و رسوم و نحوه زندگى ايرانيان را به رشته تحرير درآورده است.

گزارش محتوا

در فصل اول، نویسنده گزارشى اجمالى از وضعيت جغرافيايى ايران بيان مى‌دارد و آن را بزرگترين امپراتورى دنيا برمى‌شمارد، چرا كه مرزهاى جغراقيايى آن تا درياى سياه، درياى سرخ، درياى قزوين (خزر) و خليج فارس امتداد پيدا كرده است و درباره خاک اين مملكت مى‌نويسد:

از بهترين خاک‌هاى عالم به شمار مى‌رود، و با اندكى آبيارى آنچه كه در آن كاشته مى‌شود، به بار مى‌نشيند. اين منطقه از بيست و چهار اقليم تشكيل شده است كه دوازده اقليم آن در مناطق گرم و خشك قرار دارد.

نویسنده در فصل دوم به توصيف آب و هوا پرداخته و در اين‌باره مى‌نويسد: به درستى، مى‌توان ادعا كرد كه زمستان و تابستان را با هم در يك زمان و در دو منطقه مختلف از بلاد فارس مى‌توان تجربه نمود. هواى گرم و خشك در طول خليج فارس به گونه‌اى جريان دارد كه در بعضى از مناطق آن، حتى خود ساكنين آن منطقه احساس خفگى كرده و طاقت تحمل آن هواى گرم را ندارند.

و در مورد خاک ايران در فصل سوم اين چنين مى‌نويسد:

بايد اعتراف كرد كه گوناگونى آب و هوا به خاک (فارس) اين امتياز را داده است كه در هر قسمت از اين سرزمين، ثمرات مخصوص به آن منطقه به بار مى‌نشيند. و با اينكه بيشتر مناطق، كوهستانى هستند؛ اما در بين كوه‌ها نيز مناطق قابل كشت زيادى نيز وجود دارد.

فصل چهارم كتاب به بررسى انواع درختان و گياهان دارويى اختصاص پيدا كرده است كه از آن جمله مى‌توان به موارد زير اشاره كرد:

كُنار، فندق، گز، كندر، سبزيجات مختلف، گردو، خشخاش، تنباكو، نيشكر، زعفران، حنا، و...

ميوه‌جاتى؛ همانند خربزه، خرما، بادام و گردو، انار، انجير و انگور و ساير مركبات مواردى مى‌باشند كه در فصل پنجم، اين سفرنامه به آن‌ها پرداخته شده است.

نویسنده در فصل ششم كتاب به گل‌هايى كه در ايران مى‌رويد، اشاره كرده و در اين باره مى‌نويسد:

در بلاد فارس همه گل‌هايى كه در فرانسه و ساير كشورهاى اروپايى يافت مى‌شوند، وجود داشته و از لحاظ زيبايى ظاهرى نيز بر آن‌ها برترى دارد. گل‌هايى؛ همانند زنبق، شقايق، نرگس، سوسن و بنفشه؛ از جمله گل‌هايى است كه در دشت‌ها به صورت خودرو مى‌رويند.

در فصل هفتم كتاب نویسنده به ذكر معادن مختلفى؛ همچون روى، فولاد، آهن، مس، طلا و نفره، گوگرد، نمك، فيروزه، مرواريد، زمرد، ياقوت و.. مى‌پردازد.

بررسى حيوانات خانگى و صحرايى فصل هشتم كتاب را تشكيل مى‌دهند، كه از آن جمله مى‌توان به موارد زير اشاره نمود:

اسب، گاو نر، الآغ، شتر، گوزن، انواع حشرات و...

سپس نویسنده در فصل هشتم به ذكر انواع پرندگان اهلى و وحشى و همچنين پرندگان شكارى مى‌پردازد.

در فصل‌هاى بعدى نویسنده به ذكر موارد زير مى‌پردازد:

انواع ماهيان، آداب و رسوم، ورزش و بازى‌هاى مختلف، نوع پوشش و اثاثيه منازل، تن‌پرورى و عافيت طلبى، خوراك، نوشيدنى‌هاى سبک و مغذى، صنعت، ابزارها و پول رايج.

منابع مقاله

مقدمه و متن كتاب.