رسالة «طرق حديث» من كنت مولاه فعلي مولاه

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
رسالة «طرق حديث» من کنت مولاه فعلي مولاه
NUR00958J1.jpg
پدیدآوران

ذهبی، محمد بن احمد (نویسنده)

طباطبایی، سید عبدالعزیز (محقق)
ناشر دليل ما
مکان نشر قم - ایران
سال نشر 1384 ش یا 1426 ق
چاپ 2
شابک964-7990-06-5
موضوع

احادیث خاص (غدیر)

علی بن ابی‌طالب(ع)، امام اول، 23 قبل از هجرت - 40ق. - اثبات خلافت

غدیر خم
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏223‎‏/‎‏52‎‏ ‎‏/‎‏ذ‎‏9‎‏ر‎‏5
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهدهرسالة «طرق حديث» من كنت مولاه فعلي مولاه، رساله‌اى كوتاه از شمس‌الدين ذهبى عالم سنى قرن هشتم هجرى است كه در آن 125 طريق و سلسله سند درباره حديث غدير و بخش اصلى آن جمله من كنت مولاه فعلى مولاه گزارش كرده است. اين رساله را مرحوم سيد عبدالعزيز طباطبايى، نسخه شناس و محقق معاصر احياء و تصحيح كرده است.

ذهبى در مقدمه چند سطرى اين رساله می‌گوید حديث من كنت مولاه متواتر است و قطعاً مى توان گفت رسول خدا(ص) آن را بيان فرموده است. عده بسيارى آن را از طرق صحيح و حسن و ضعيف نقل كرده‌اند كه اين طرق را من بيان مى كنم.

ذهبى به ترتيب از ابوبكر، عمر، علی‌ عليه‌السلام، طلحه، سعد بن ابى وقاص و ديگر صحابه اين حديث را گزارش كرده كه تنها از حضرت علی‌ عليه‌السلام 44 سند آورده است.

مؤلف در مواردى از اين اسناد عبارت «صح عنه» و در مواردى «لم يصح» آورده كه نشان دهنده اظهار نظر وى درباره طريق حديث است. وى در اين اظهار نظرها راويان اين حديث را بررسى كرده و إسناد آنها را نقد كرده است.

بخش قابل توجهى از اين كتاب را پاروقی‌های محقق تشكيل می‌دهد كه در آنها به موارد اخراج و نقل حديث غدير در منابع و كتب اهل سنت اشاره مى‌كند.