رسالة الذهب المسكوك في اللباس المشكوك و يليها رسالة عقد اللئالي في فروع العلم الإجمالي

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
رسالة الذهب المسكوك في اللباس المشکوک و يليها رسالة عقد اللئالي في فروع العلم الإجمالي
NUR34534J1.jpg
پدیدآوران ایروانی، علی (نويسنده)
چاپ 1
تعداد جلد 1

رسالة الذهب المسكوك في اللباس المشکوک و يليها رسالة عقد اللئالي في فروع العلم الإجمالي حاوی دو کتاب «رسالة الذهب المسكوك في اللباس المشکوک  » و «رسالة عقد اللئالي في فروع العلم الإجمالي» در موضوع علم اصول فقه تألیف میرزا علی ایروانی است. این کتاب در مطبعه سنگی به سال 1367ق چاپ شده است.

رسالة الذهب المسكوك في اللباس المشکوک

نویسنده کتاب «رسالة الذهب المسكوك في اللباس المشکوک  » را با این عبارت آغاز کرده که مسئله جواز نماز در لباسی که شک در به کار رفتن اجزای حیوان حرام‌گوشت در آن وجود دارد، از مسائل مهم فقهی است؛ چراکه مشتمل بر مباحث فراوان و قواعد مبتنی بر آن است. لذا آن را در رساله مستقلی آوردم[۱].

این کتاب مشتمل بر یک مقدمه، چند مقصد و یک خاتمه است[۲]. نویسنده در مقدمه کتاب لازم دانسته به هشت نکته مقدماتی اشاره کند؛ به‌عنوان‌مثال ابتدا به معنای جواز و فساد اشاره کرده و سپس تصریح کرده که اگرچه بحث در این مسئله درباره مشتبه به جزء غیر مأکول از حیوان است ولی این ملاک تمامی مصادیق مشتبه به مانع شرعی را دربر می‌گیرد[۳].

در مقصد اول کتاب مباحث مختلفی چون جریان اصل در جزء مرکب و اخبار مرتبط با موضوع ذکر شده است. در مقصد دوم اصول موضوعیه [۴]؛ و در مقصد سوم اصول حکمیه[۵] مطرح شده است.

عقد اللئالي في فروع العلم الإجمالي

ایروانی همچنین کتاب «عقد اللئالي في فروع العلم الإجمالي» را با این عبارت آغاز کرده که «استاد علامه فقیه متبحر طباطبایی یزدی در خاتمه شکوک صلات در کتاب عروة الوثقی مسائل پراکنده‌ای ذکر کرده است» سپس در ادامه مباحث به 65 مسئله اشاره کرده و مورد بررسی قرار داده است[۶].

نکاتی درباره کتاب:

  1. پس از متن این اثر به شرح‌حال مصنف در یک صفحه اشاره شده است.
  2. عناوین مطالب در بالای صفحات ذکر شده است.
  3. در برخی صفحات توضیحات نویسنده در حاشیه کتاب ذکر شده است.

پانویس

  1. ر.ک: جلد1، قسمت1، صفحه2
  2. ر.ک:همان، صفحه3
  3. ر.ک: همان، صفحه3و4 و13
  4. ر.ک: همان، صفحه34
  5. ر.ک: همان، صفحه51
  6. ر.ک: جلد1، قسمت 2، صفحه2

منابع مقاله

  1. متن کتاب.

وابسته‌ها

الذهب المسكوك في اللباس المشکوک (ویرایش قدیم)

رسالة عقد اللئالي في فروع العلم الإجمالي