رسالة في منجزات المريض

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
رسالة في منجزات المريض
NUR18225J1.jpg
پدیدآوران

یزدی، محمدکاظم بن عبدالعظیم (نویسنده)

مؤسسه فرهنگی فقه الثقلين (محقق)
ناشر فقه الثقلين
مکان نشر ايران - قم
چاپ 1
شابک978-600-5280-11-1
موضوع

ارث (فقه)

وصيت (فقه)
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏197‎‏ ‎‏/‎‏ي‎‏4‎‏ر‎‏5
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهده

رسالة في منجزات المريض (طبع جدید) ، تألیف سید محمدکاظم‏ طباطبایى ‏یزدى (م 1337ق)، از آثار ارزشمند صاحب عروه به زبان عربی است که توسط مؤسسه فقه الثقلین به طبع جدید آراسته شده است. در این کتاب مؤلف به‌صورت مختصر، به بیان حدود تصرفات مریض در اموالش در زمان بیماری‌ای که منجر به مرگ او مى‏‌شود، پرداخته است.

از آنجا که کتاب‌شناسی این اثر درباره طبع قدیم آن نوشته شده و در برنامه موجود است، کاربر را به آن مقاله ارجاع می‌دهیم و تنها به برخی از اختلافات این دو چاپ اشاره می‌شود.

در ابتدای این چاپ، مقدمه تحقیقی وجود دارد که در دو بخش به فضیلت فقه و فقها و شرح حال مؤلف پرداخته شده است. ولادت، رشد و نمو، هجرت به نجف، حوادث زمان مرجعیت، تألیفات، شاگردان و وفات ایشان عناوین مطالب این بخش از کتاب است.[۱].

محقق اثر همچنین اشاره کرده‎ است که در تحقیق و تصحیح این اثر از شیوه مقابله دو نسخه و تلفیق بین آن‌دو استفاده شده است. استخراج آیات و احادیث شریف مورد استناد نویسنده، همچنین اقوالی که نویسنده ذکر کرده و یا نظریه‌ای که به قائل آن اشاره نکرده یا اجماع یا شهرتی که نقل کرده، با ذکر عدد صفحات و گاه سطر مصادر، ثبت شده است.[۲].

آدرس آیات و روایات، توضیح برخی اعلام و مطالب و ارجاعات خوبی در پاورقی‌های کتاب ذکر شده است.

فهرست اجمالی در ابتدای کتاب و مصادر تحقیق و فهرست تفصیلی مطالب در انتهای کتاب آمده است.

پانویس

  1. ر.ک: مقدمه تحقیق، ص8-27
  2. ر.ک: مقدمه تحقیق، ص8-27

منابع مقاله

مقدمه و متن کتاب.


وابسته‌ها