رضانژاد، غلامحسین

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
رضانژاد، غلامحسین
نام رضانژاد، غلامحسین
نام‎های دیگر نوشین
نام پدر
متولد 1313 ش
محل تولد
رحلت
اساتید
برخی آثار
کد مؤلف AUTHORCODE3541AUTHORCODE

غلامحسين رضانژاد، در سال 1313 در اراك متولد شد. وى تحصيلات مقدماتى را در اراك و متوسطه را در تهران به پايان رسانيد و پس از آن در دانشكده حقوق دانشگاه تهران ادامه تحصيل داد و توانست در اين رشته درجه ليسانس را دريافت نمايد. رضانژاد در كنار تحصيلات دانشگاهى، علوم حوزوى را نيز در محضر استادانى، مانند حاج شيخ محمدعلى حكيم شيرازى ذهبى، شيخ محمد سنگلجى، محمود شهابى و سيد ابوالحسن رفيعى قزوينى فراگرفت. او علاوه بر مطالعات حقوقى و فلسفى در وادى شعر و ادب نيز فعاليت دارد و اشعارش را با تخلص (نوشين) عرضه مى‌كند. وى همچنين وكيل پايه يك دادگسترى بود.

آثار

 1. حكمت‌نامه يا شرح كبير بر متن و شرح و حواشى منظومه حكمت ملا هادى سبزوارى؛
 2. حكيم سبزوارى (زندگى، آثار و فلسفه)؛
 3. اعمال خوارق عادات از حيث عقلى و نقلى؛
 4. تمهيد المباني، تفسير كبير بر سوره سبع المثاني؛
 5. مجموعه حواشى و تعليقات حكيم متأله مرحوم سيد ابوالحسن رفيعى قزوينى بر 19 كتاب كلامى، فلسفى و حكمى حكماى متأخّر و قديم؛

و...

او همچنين «پنج ساقى‌نامه عرفانى» را انتخاب و با مقدمه خودش به همين نام منتشر كرده است. «گلشن راز» شيخ محمود شبسترى را نيز تصحيح و منتشر كرده است.

يكى از كتاب‌هاى ايشان به نام «اصول علم بلاغت در زبان فارسى»، در سال 1368ش، به‌عنوان كتاب سال جمهورى اسلامى ايران از سوى وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامى انتخاب شد.

او همچنين كتاب «دانشنامه و ديوان حكيم اعظم و شاعر محقق حاجى ملا محمد هيدجى»، را تصحيح و با مقدمه خودش منتشر كرده است. همچنين از ايشان مقالات متعددى نيز منتشر شده است، مانند: «نداى دعا»، «ترجمه و شرح مقدمه حاج ملا هادى بن مهدى سبزوارى بر كتاب شرح اسرار مثنوى معنوى»، «نقدى بر كتاب در ديار صوفيان به قلم على دشتى»، «على(ع)، مفهوم و مصداق انسان كامل»، «تجديد حكمت اشراق و تأسيس آن از مبانى فلسفه و آيين پارسيان»، «بهمنيار بن مرزبان فرزند افتخارآفرين ايران»، «يادى از حكيم و علامه فقيد آيت‌الله‌ آقا سيد ميرزا ابوالحسن رفيعى قزوينى».

منابع مقاله

 1. مجموعه حواشى و تعليقات حكيم متأله مرحوم سيد ابوالحسن رفيعى قزوينى بر 19 كتاب كلامى، فلسفى و حكمى حكماى متأخّر و قديم، تصحيح و مقدمه غلامحسين رضانژاد (نوشين)، مؤسسه پژوهشى حكمت و فلسفه ايران، چاپ اول، 1386ش.
 2. اصول علم بلاغت در زبان فارسى، غلامحسين رضانژاد، انتشارات الزهراء، چاپ اول، تهران، 1367ش.
 3. حكمت‌نامه يا شرح كبير بر متن و شرح و حواشى منظومه حكمت حكيم و فيلسوف قرن سيزدهم هجرى حاج ملا هادى سبزوارى اسرار، غلامحسين رضانژاد، انتشارات الزهراء، تهران 1380ش (2 جلد).
 4. پنج ساقى‌نامه عرفانى با مقدمه و انتخاب غلامحسين رضانژاد (نوشين)، انتشارات كومش، تهران، 1374ش.
 5. تفسير بر سوره حمد يا فاتحة الكتاب، موسوم به تمهيد المباني يا تفسير كبير بر سوره سبع المثاني، غلامحسين رضانژاد (نوشين)، انتشارات الزهراء، تهران، 1382ش.
 6. حكيم سبزوارى: زندگى، آثار، فلسفه، غلامحسين رضانژاد (نوشين)، تهران، انتشارات سنائى، 1371ش.
 7. دانشنامه و ديوان حكيم اعظم و شاعر محقق حاجى ملا محمد هيدجى، كتابخانه بنياد پژوهش‌هاى آستان قدس رضوى(ع)، با مقدمه و تصحيح غلامحسين رضانژاد «نوشين»، به اهتمام محمد ديهيم، تبريز، انتشارات تالار كتاب، چاپ چهارم، بى تا.
 8. مجموعه مقالات استاد غلامحسين رضانژاد (نوشين)، در پايگاه مجلات تخصصى، قابل دسترسى در تاريخ 26 شهريور 1392ش، به آدرس اينترنتى: http://www.noormags.com/view/fa/creator/10882 http://www.noormags.com/view/fa/articlepage/301512?sta \%d9%86%d8%af%d8%a7%db%8c%20%d8%af%d8%b9%d8%a7.
 9. زندگى‌نامه استاد غلامحسين رضانژاد (نوشين)، در پايگاه فرهنگ‌نامه استان مركزى، قابل دسترسى در تاريخ 26 شهريور 1392ش، به آدرس اينترنتى:

نورمگز

وابسته‌ها