رفعت‌پاشا، ابراهیم

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
رفعت پاشا، ابراهیم
نام رفعت پاشا، ابراهیم
نام‎های دیگر رفعت، ابراهیم

سویفی التاجر، ابراهیم بن شریف بن عبدالجواد

سرلشگر ابراهیم پاشا رفعت

نام پدر عبدالجواد
متولد 1857 م؛ هيجدهم جمادى الاولى سال 1273ق
محل تولد اسيوط مصر
رحلت 1935 م
اساتید
برخی آثار مرآة الحرمین
کد مؤلف AUTHORCODE03229AUTHORCODE

ابراهيم بن شريف سويفى التاجر (1353/1273ق)، فرزند عبدالجواد، معروف به ابراهيم رفعت پاشا، سردار، نویسنده، سفرنامه نویس، پژوهنده مصری که در خلال سالهای 1318/1325ق، «امیر الحج و قومندان حرس الحمل» مصریان را عهده دار بود. وی گزارش سفری پر صعوبت خود را در سالهای مذکور، جمع آوری و آن رابا نام مرآه الحرمین منتشر کرد.

ولادت

در روز هيجدهم جمادى الاولى سال 1273ق در شهر اسيوط مصر به دنيا آمد. وى پيش از تولد، پدر خود را از دست داد و يتيم گرديد.

تحصیلات

ابراهيم وقتى به سن رشد رسيد، براى آموختن، نوشتن و حفظ قرآن كريم به مكتبخانه رفت و هنگامى كه آثار نبوغ و زيركى در او پديدار گشت، توانست با كمك برخى از بزرگان به دبستان اميرى شهر راه يافته و به تحصيل بپردازد. او مدت سه سال در اين مدرسه با سعى و كوشش فراوان به تحصيل پرداخت، آن‌گاه در سال 1290ق به مدرسه تجهيزيه در قاهره وارد شد. هنوز نيمى از سال را در آن مدرسه نگذرانده بود كه از سوى فرماندهى جنگ به همراه برخى از دانش‌آموزان ديگر به مدرسه حربيه (مدرسه جنگ) منتقل گرديد. در اين مدرسه سه سال تحصيل كرد و در پايان به درجه ستوان دومى نائل آمد.

رفعت پاشا سپس با رتبه افسرى به همراه گروهى ديگر از افسران به نيروى احتياط ارتش پيوست. در اين مدت نامبرده با پاى پياده به دانشگاه الازهر تردد مى‌كرد و دروسى از فقه و دين را كه مورد علاقه‌اش بود، دراين دانشگاه فرامى‌گرفت. او مدارج نظامى را يكى پس از ديگرى پشت سرگذارد و براى انجام ماموريت، به نقاط مختلف مصر اعزام گرديد. در سال 1320و1321و1325ق به عنوان امير الحاج مصر تعيين گرديد.

وفات

از تاريخ درگذشت وى اطلاعى در دست نيست، ليكن به نظر مى‌رسد كه نامبرده تا سن 80 سالگى، يعنى تا سال 1353ق زنده بوده است.

آثار

كتاب «مرآة الحرمين» اثر وى مى‌باشد.


وابسته‌ها