رهاوی، اسحق بن علی

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
رهاوی، اسحق بن علی
نام رهاوی، اسحق بن علی
نام‎های دیگر رهاوی، اسحاق بن علی
نام پدر
متولد
محل تولد
رحلت
اساتید
برخی آثار أدب الطبیب
کد مؤلف AUTHORCODE3103AUTHORCODE

اسحاق بن على رهاوى، يكى از اطباى گذشته است. در بسيارى از منابع تاريخى كه در دسترس است چيز چندانى از زندگانى وى ذكر نشده است. تنها كسى كه به زندگى او پرداخته ابن ابى‌اصيبعه در «عيون الانباء» است كه البته آنچه هم وى از رهاوى ذكر كرده، تنها نقل قول‌هايى از كتاب «ادب الطبيب» اوست و الا او هم نه به سال تولد وى اشاره كرده و نه از تحصيلات و اساتيد او سخنى به ميان آورده است.

البته از گوشه و كنار آنچه ابن ابى‌اصيبعه نقل كرده مى‌توانيم اطلاعاتى از زندگى رهاوى به دست آوريم.

از جمله در دو مورد ابن ابى‌اصيبعه مطلبى را به واسطه رهاوى از عيسى بن ماسه نقل مى‌كند (عيون الانباء فى طبقات الاطباء، ص 207 و 215) و اين نشان مى‌دهد كه رهاوى از ابن ماسه دانش آموخته است و با توجه به تاريخ مى‌توان گفت كه رهاوى در قرن سوم هجرى مى‌زيسته است.

آنچه ابن ابى‌اصيبعه در مورد رهاوى ذكر كرده به اين قرار است: «كان طبيباً متميزا عالما بكلام جالینوس و له أعمال جيدة فى صناعة الطب» (عيون الانباء فى طبقات الاطباء، ص 342).

آنگاه ابن ابى‌اصيبعه سه تأليف از وى را نام مى‌برد كه در بخش تأليفات به آنها اشاره مى‌نماييم.

از آنچه ابن ابى‌اصيبعه درباره رهاوى ذكر مى‌كند مى‌توان فهميد كه رهاوى، مقلد مكتب طبى يونان بوده است. همچنين مى‌توان اين نكته را استظهار كرد كه رهاوى تنها به دانش طب اشتغال داشته و از پرداختن به علوم ديگر اجتناب مى‌نموده است.

البته اين مطالبى است كه با حدس و گمان به آن رسيده‌ايم و الا ممكن است با مطالعه و دسترسى به متون تاريخى بيشتر، زوايايى متفاوت با آنچه از او مى‌دانيم براى ما روشن شود.

تأليفات

ابن ابى‌اصيبعه سه كتاب را براى رهاوى ذكر كرده است:

  1. كتاب كناش (اين اثر، جمع‌آورى ده مقاله جالینوس است كه به ميامر معروف شده است. در اين اثر داروهاى تركيبى بر حسب بيمارى اعضاى بدن از سر تا پا ذكر شده است)؛
  2. ادب الطبيب؛
  3. كتابى ازكتاب‌هاى جوامع اسكندرانيين (در اين اثر، كتاب «الصناعة الصغيرة»، كتاب «النبض الصغير» و «كتاب جالینوس الى غلوقن» جمع‌آورى شده است) (عيون الانباء فى طبقات الاطباء، ص 342).


وابسته‌ها

أدب الطبیب

ادب الطبيب (فارسی)