روحانی، محمدحسین

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
روحانی، محمد حسین
نام روحانی، محمد حسین
نام‎های دیگر روحانی، سید محمد حسین
نام پدر
متولد 1315 ش
محل تولد روستای شهر از روستاهای جوى‌مند
رحلت 24 آذر 1378
اساتید آيت الله سيدمحمد حسين بروجردي

حاج ميرزا جوادآقا تهراني

آيت الله سيد محمد هادي ميلاني

برخی آثار تفسیر کلامی قرآن مجید

دفاع از کافی

کد مؤلف AUTHORCODE01237AUTHORCODE

سيد محمدحسین روحانى شهرى در روز شنبه اول فروردين ماه 1315 ش در قصبۀ «شهر» از روستاهاى «جوى‌مند» از شهرهاى جنوب خراسان ديده به جهان گشود.

تحصیلات

تحصیلات حوزوی

سوم ابتدایی بود که خانواده او را برای تحصیلات دانش دینی به حوزه علمیه مشهد فرستادند.

در پى رخدادهاى شهريور 1320 و بازگشايى حوزه‌هاى علمى به مشهد و قم رفت و اين درسها را فراگرفت:صرف و نحو عربى، معانى، بيان، عروض، بديع، قافيه، منطق، كلام، تفسير، حديث، رجال، درايت، حديث و فلسفه.دورۀ كامل خارج فقه و اصول را در مشهد و قم به پايان رساند.

اساتید

اديب نيشابوري، حاج ميرزا احمد مدرّس، حاج ميرزا جوادآقا تهراني، آيت الله شيخ محمد كاظم دامغاني، آيت الله حاج شيخ هاشم قزوینی، آيت الله سيد محمد هادي ميلاني و سپس در قم آيت الله سيدمحمد حسين بروجردي

تحصیلات جدید

در سال 1338‌ش ديپلم ادبى گرفت.در 1342‌ش ديپلم فيزيك و رياضى و در 1348ش ليسانس فلسفه، در 1352‌ش فوق ليسانس ادبيات و زبان عربى، در 1970-1975م فوق ليسانس بهداشت و تنظيم خانواده از دانشگاه شيكاگو، و در 1362‌ش دكترا در فرهنگ عربى و علوم قرآنى از دانشگاه تهران.

وى مدت پانزده سال(1349-1364 ش) عضو فرهنگستان زبان ايران به عنوان پژوهشگر بود.

از 1354‌ش به تدريس در دانشگاه تهران و جز آن را آغاز كرد و در اين اواخر به تدريس در شهرستانهاى گوناگون در دورۀ فوق ليسانس و دكترا به تدريس درسهاى زبان اختصاصى انگليسى و مأخذشناسى و روش تحقيق پرداخت.حدود 15 سال در اروپاى باخترى و امريكاى شمالى تدريس كرد.

درسهاى او فراگير بود و موضوعاتى چون:ادب فارسى، زبان و ادب عربى، تاريخ اسلام، فرهنگ و تمدن اسلامى، كلام و فلسفۀ اسلامى و غيره را دربر مى‌گرفت.آثار:آشنايى با ادبيات نوين عربى، پيش‌درآمدى بر عرفان و تصوف، تاريخ معاصر كشورهاى عربى، تفسير كلامى قرآن مجيد و...

وفات

این عالم فرهیخته سر انجام در 24 آذر 1378 در مشهد مقدس وفات نمود.

وابسته‌ها

تفسیر کلامی قرآن مجید

دفاع از کافی

منطق اسلامی

تاریخ کامل