روحی، علی بن ابی‌عبدالله

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
روحی، علی بن ابی‌عبدالله
نام روحی، علی بن ابی‌عبدالله
نام‎های دیگر ابوالحسن علی روحی
نام پدر
متولد
محل تولد
رحلت 648 ق
اساتید
برخی آثار
کد مؤلف AUTHORCODE06621AUTHORCODE

ابوالحسن على بن ابى‌عبدالله محمد بن ابى‌السرور بن عبدالرحمن الروحى از نويسندگان تونسى است. شرح حال اين نویسنده در كتب تراجم ذكر نشده است و چيز زيادى از تاريخ زندگى و وفاتش نمى‌دانيم. كلمه «الروحى» نسبت او را به شهر «روحه» از شهرهاى قيروان تونس نشان مى‌دهد كه ياقوت آن را در معجم ذكر كرده است. جدش اباالسرور در روحه متولد گرديده و از رجال حديث بوده است. پدرش ابوعبدالله نيز از علماى حديث بوده و شاگردانى داشته، اما برخلاف ابالسرور، در اسكندريه متولد و در آن‌جا رشد يافته است. پس از وفاتش، ورثه‌اش به كتاب‌هاى او اهتمام چندانى نداشته‌اند و چه‌بسا فرزندش ابوالحسن در هنگام وفاتش كودك بوده است.

لازم به ذكر است كه سه شخصيت به «روحى» مشهور بوده‌اند: 1- على بن مبارک بن سليمان روحى، 2- ابراهيم بن ابى‌بكر ازدينى روحى، 3- روحى فاضل افندى كه كتابى مشهور به «تاريخ روحى» دارد؛ لذا لازم است كه در اين مورد دقت شود.

در يكى از نسخ كتاب «بلغة الظرفاء فى تاريخ الخلفاء» كه از آثار مشهور اوست، در چند مورد ذكر شده كه روحى تأليف اين كتاب را در سال 559ق1162/م آغاز كرده است؛ البته اين مطلب تنها در اين نسخه ذكر شده است و در نسخ دوم ذكر نشده و نسخه سوم نيز پيش از فقرات مورد نظر كتاب به اتمام رسيده است.

از فقره‌اى از كلام وى در كتاب مذكور به‌دست مى‌آيد كه او با قاضى اسكندريه ابوطالب احمد بن عبدالمجيد بن حديد، كه در سال 556ق در قاهره وفات يافته و خانواده‌اش او را براى دفن به اسكندريه حمل كرده‌اند، معاصر بوده است. چه‌بسا روحى بر جنازه او حاضر شده و بر او نمازگزارده است. از اين مطلب مى‌توان مطمئن شد كه روحى بيشتر زندگیش را در قرن ششم گذرانده و در در دهه شصت يا هفتاد اين قرن وفات يافته است. به هر حال عمر او تا ابتداى قرن هفتم ادامه نيافته است.

آثار

1- بلغة الظرفاء فى تاريخ الخلفاء

2- الانباء عن الانبياء

3- الاختيارات


وابسته‌ها

بلغة الظرفاء في تاريخ الخلفاء

عهد الإمام علی علیه‌السلام لمالک الأشتر رضی الله عنه و ألف حکمة من حکمه علیه‌السلام