روشنی، قدرت‌الله

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
روشنی، قدرت‌الله
نام روشنی، قدرت‌الله
نام‎های دیگر روشنى زعفرانلو، قدرت‌الله
نام پدر
متولد 1312 ش
محل تولد اسفراین
رحلت
اساتید
برخی آثار سفرنامه فرخ خان امین الدوله، مخزن الوقایع

سفرنامه‌های سهام‌الدوله بجنوردی

خراسان و سیستان، سفرنامه کلنل ییت به ایران و افغانستان

کد مؤلف AUTHORCODE2468AUTHORCODE

قدرت‌الله روشنى زعفرانلو از دانشمندان، مترجمان و خراسان‌شناسان معاصر ايران است. وى به سال 1312ش در روستاى پرتان اسفراين چشم به جهان گشود. پدر وى، محمد ابراهيم خان، در آغاز دوره پهلوى، حاكم قوچان و شيروان بود و مادرش بى‌بى قمر روشنى زعفرانلو نام داشت.

روشنى از چهرهاى شاخص محافل علمى و تاريخى ايران است. بزرگ‌منشى، ايران‌دوستى، فرهنگ‌پرورى، نوع‌دوستى و تواضع، از خصوصيات اخلاقى بارز اين دانشمند براى پژوهشگران اسفراينى است و محفل او، كانون اميدوارى و دلگرمى اهل دانش است.

روشنى اصالتاً کرمانج و از بزرگان ايل زعفرانلوست. او را در زمره كُردشناسان و دانشمندان كُرد زبان ايران مى‌توان به شمار آورد.

تحصیلات

روشنى، تحصيلات ابتدايى را در اسفراين و دوره متوسطه را در مشهد تمام كرد. هوش سرشارش، او را به دانشگاه تهران هدايت كرد و در رشته زبان انگليسى دانشگاه تهران به تحصيل پرداخت، سپس در اداره انتشارات و روابط فرهنگى دانشگاه تهران شروع به كار كرد و از سال 1347ش در كتابخانه مركزى دانشگاه تهران در پست معاونت مشغول به كار شد.

وى در كنار مشاغل ادارى، به ترجمه از زبان انگليسى كوششى تمام داشت و از اين طريق، خدمتى شايان به فرهنگ ايران زمين كرد. وى با دو مجله راهنماى كتاب و آينده، همكارى مستمر داشت و مقالات ارزنده‌اى نيز در آن‌ها به چاپ رساند.

منزل روشنى در تهران، كانون دانشمندان طراز اول ايران از قبيل زرياب خويى، فتح‌الله مجتبايى، ايرج افشار، منوچهر ستوده، محمدتقى دانش‌پژوه، تكميل همايون و بسيارى از انديشمندان نامى ايران است.

روشنى بر اساس علاقه‌اى كه به زادگاه خويش دارد، اسفراين‌شناسى و خراسان‌شناسى را آغاز كرد و در اين راستا، كتاب‌ها و مقالات پربارى چاپ و منتشر ساخت.

روشنى زعفرانلو بنا به درخواست خود، در مهر ماه سال 1359ش بازنشسته شد و در حال حاضر به اتفاق همسر دانشمند خويش، خانم آذرميدخت اخوت كه از اعضاى كتابخانه مركزى دانشگاه تهران و از خانواده بزرگى است، به تحقيق و پژوهش اشتغال دارد.


آثار

نتيجه و حاصل سال‌ها تلاش علمى اين بزرگ مرد اسفراينى، كتاب‌ها، مقالات و ترجمه‌هايى است به شرح زير:

كتاب‌ها و ترجمه‌هاى چاپ و منتشر شده

سفرنامه فرخ خان امين‌الدوله مخزن الوقايع نوشته حسين بن عبدالله سرابى، به كوشش قدرت‌الله روشنى زعفرانلو و كريم اصفهانيان.

  1. اسناد و مدارك فرخ خان امين‌الدوله در پنج جلد؛
  2. سه سفرنامه، هرات، مرو، مشهد، به اهتمام؛
  3. سفرنامه خراسان و کرمان، افضل الملك، به كوشش؛
  4. ترجمه سفرنامه خراسان و سيستان، تأليف كلنل چارلز ادوارد ييت؛
  5. سفرنامه‌هاى سهام‌الدوله بجنوردى؛
  6. ترجمه سفرنامه كنتارينى؛
  7. اميركبير و دارالفنون، نوشته؛

دو سفرنامه كلات، راپورت مملكت خراسان، سياحت نامه حاجى محمد ميرزاى مهندس در ارض اقدس.

مقالات

سمنگان در اسفراين، دو جاى تاريخى در اسفراين، دشت خوارزم در اسفراين، تپه‌هاى تاريخى بام و صفى‌آباد، اسفراين- بلقيس، سدّ مهار يا بند مهار در اسفراين، مقاله اسفراين، ترجمه چند مقاله (حرف ب) از دانشنامه جهان اسلام، طوايف كرد زعفرانلو، مقاله‌اى براى شركت در «همايش فرزانگان كرد» سنندج 1375، بزرگداشت حبيب يغمايى (يغما 23) با همكارى دكتر ايرج افشار، شبكه ارتباطى راه‌هاى خراسان و داستان كوتاه.

منابع مقاله

مشاهير رجال اسفراين، غلامرضا فسنقرى- احمد شاهد.


وابسته‌ها