زمانی، مصطفی

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
زمانی، مصطفی
نام زمانی، مصطفی
نام‎های دیگر زمانی نجف آبادی، مصطفی

زمانی، مصطفی بن محمدباقر

نام پدر محمدباقر
متولد 1313ش یا 1934م
محل تولد
رحلت 1369ش یا 1411 ق یا 1991 م
اساتید
برخی آثار
کد مؤلف AUTHORCODE05481AUTHORCODE

مصطفى زمانى فرزند محمدباقر، سال 1353ق. در نجف آباد در خانواده‌اى اهل فضل و تقوا ديده به جهان گشود. دروس ابتدايى را در زادگاهش در كنار كسب و كار به پايان رساند. سپس مشغول تحصيل علوم دينى گرديد و به مدت دو سال در نجف آباد مقدمات را نزد اساتيدى؛ همچون شيخ ابراهيم رياضى آموخت. براى ادامه تحصيل به قم هجرت نمود و از محضر درس آيات عظام: بروجردى، منتظرى، امام خمينى، اعتمادى، ستوده و مشكينى فيض برد.

او به نويسندگى و پاسخ به نيازهاى نسل جوان روى آورد و در اين راه سى سال از نويسندگان موفق، درد آشنا و سر شناس قبل از پيروزى انقلاب و بعد از آن بود. در اين راستا آثار مورد نياز را در زمينه‌هاى گوناگون با شرايط سخت اقتصادى و كمبود امكانات به جامعه عرضه كرد. او انسانى با تقوا، با اخلاص، زمان‌شناس، پركار، مسؤوليت‌شناس، با صداقت و دلسوز بود.

وى در زمان شاه، هنگامى دست به قلم برد كه فساد، جامعه و جوانان را فرا گرفته بود. نوشته‌هاى ايشان جوانان را از گمراهى نجات داد و به رشد انقلاب اسلامى كمك نمود. در سراسر كشور، به سؤالات جوانان به وسيله نامه‌نگارى پاسخ مى‌داد و آن‌ها را هدايت مى‌كرد.

به دنبال نوشتن كتاب‌هايى؛ همانند: ابراهيم بت‌شكن، قهرمان توحيد، كودك نيل و شيعه و زمامداران خودسر كه روح انقلابى داشت، از طرف ساواک دستگير و محكوم به يك سال زندان گرديد و يك نوبت هم در قم دستگير شد و به زندان شهربانى قم منتقل گرديد.

مصطفى زمانى به خاطر نياز جامعه، با كمك همفكران خود انتشارات پيام اسلام را در سال 1349ش. تأسيس كرد. او عمر خود را وقف نوشتن، مبارزه با مفاسد اجتماعى، پاسخ به نياز جوانان و فرهنگ‌سازى جامعه نمود.

نامبرده در سال 1369 ش. درگذشت.

آثار

شيعه و زمامداران خودسر، آينده اسلام، كودك نيل يا مرد انقلاب، به سوى اسلام با آيين كليسا، ابراهيم بت‌شكن، كنفرانس مذهبى لبنان و ملت فلسطين، سليمان و بلقيس، طمع كاران كينه ورز، قصه‌هاى قرآن، مردان پاک، جنايات غربى، راه و بيراهه، على بن ابى‌طالب(ع)، اسلام و تمدن جديد، اسلام و خدمات اجتماعى، پيشگويى‌هاى علمى قرآن، نقش كليسا در ممالك اسلامى، ترجمه و شرح نهج‌البلاغه و....


وابسته‌ها

نهج‌البلاغه: به ضمیمه فهرستهای موضوعی، اماکن و اشخاص (ترجمه زمانی)

ترجمه و شرح نهج‌البلاغه (مصطفی زمانی) و شارح

دیوان امام علی‌ علیه‌السلام

قصه‌های قرآنی

شيعه و زمامداران خودسر

نهج‌البلاغه (مصطفی زمانی)

مناظره دو رهبر مذهبی، مذهب و رهبر ما (ترجمه کتاب المراجعات)

قصه‌هاي قرآن

ديوان اميرالمؤمنين امام علي‌عليه‌السلام

عروسي تولدي جديد (راهکارهاي سازنده در راستاي ازدواج جوانان)

جوانان چرا...؟! راهکارهاي مبارزه با برخی از مشکلات جوانان

دیوان امام علی‌ علیه‌السلام

نهج‌البلاغه