سزگین، فؤاد

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
سزگین، فواد
نام سزگین، فواد
نام‎های دیگر م‍ح‍م‍د ف‍واد س‍زک‍ی‍ن

ف‍واد س‍زک‍ی‍ن‌، م‍ح‍م‍د

ف‍واد محمد سزگین

نام پدر
متولد 1924 م
محل تولد
رحلت
اساتید
برخی آثار
کد مؤلف AUTHORCODE01886AUTHORCODE

محمد فؤاد سزگين در سال 1343ق/ 1924م در استانبول متولد شد. تحصيلات مقدماتى را در همان‌جا آغاز كرد و پس از اتمام دوره دبيرستان، وارد دانشكده هندسه استانبول شد، اما آن را رها كرد و به ادامه تحصيل در مؤسسه شرق‌شناسى دانشكده ادبيات دانشگاه استانبول پرداخت. وى با تلاش مستمر توانست در 1947م در سن 23 سالگى مدرك كارشناسى ارشد خود را در رشته مطالعات شرق‌شناسى و به‌دنبال آن، دكتراى خود را در رشته علوم اسلامى پژوهش‌هاى ايرانى و فلسفه در 1950م اخذ كند.

سزگين مدت‌ها در گروه پژوهش‌هاى اسلامى دانشگاه استانبول به فعاليت علمى و پژوهشى پرداخت. در 1960م به دلايل سياسى، مؤسسه پژوهشى خود و چندى بعد زادگاهش، استانبول، را ترك كرد و با يارى دوستش، والى هارتنر، راهى فرانكفورت شد. هارتنر مؤسسه‌اش را در اختيار او قرارداد تا وى كتابش، «تاريخ التراث العربى» را كامل كند. سزگين براى قدردانى جلد اول كتابش را تقديم او كرد.

سزگين علاوه بر تحقيق و پژوهش، كرسى تدريس در رشته تاريخ علوم طبيعى و علوم عربى اسلامى در دانشگاه فرانكفورت را به‌دست گرفت و اينك بيش از 40 سال است كه در آنجا به تدريس و پژوهش مشغول است و براى گسترش تحقيقات تاريخ علوم اسلامى و تداوم طرح‌هاى پژوهشى در اين حوزه، در 1970 تأسيس "مؤسسه تاريخ علوم اسلامى و عربى" را به مركز اروپا پيشنهاد كرد كه با تلاش او در 1981-1982م شكل گرفت. اين مؤسسه وابسته به دانشگاه فرانكفورت است و كتاب‌هاى مهمى منتشر كرده كه در واقع حاصل خدمات سزگين است. هم‌اكنون وى رئيس مؤسسه است. نخستين اقدام عملى وى براى مؤسسه مذكور، اهداى كتابخانه شخصى‌اش بود كه بين 16000-20000 جلد كتاب برگزيده داشت و جايزه‌اى كه از ملك فيصل به خاطر ترجمه كتاب تاريخ التراث العربى از آلمانى به عربى دريافت كرده بود.

آثار

وى داراى تأليفات زيادى است. مهم‌ترين اثر او، «تاريخ التراث العربى» در كتاب‌شناسى و فهرست‌نگارى نوشته‌هاى عربى- اسلامى (كه به مواريث مكتوب اسلامى نيز شهرت دارد) است.

آثار ديگر او عبارتند از

  1. كتابخانه‌ها و مجموعه‌هاى نسخه‌هاى خطى عربى در جهان.
  2. گفتارهايى پيرامون تاريخ علوم عربى و اسلامى.
  3. تاريخ العلوم.
  4. دراسات حول مصادر الجامع الصحيح.
  5. محاضرات فى تاريخ العلوم العربية و الاسلامية و....

منابع مقاله

  1. اذكايى، پرويز. "بحثى در رده‌بندى كتابشناسى".
  2. تاريخ نگارش‌هاى عربى.


وابسته‌ها

مجاز القرآن

تاريخ التراث العربي

تاریخ نگارش‎های عربی

منابع فقه و حدیث شیعه

گنجینه آثار علمی و پزشکی دوره تمدن اسلامی (جلد 10)

مجاز القرآن