سعد السعود (تحقیق صاحب‌علی محبی)

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
سعد السعود
NUR58168J1.jpg
پدیدآوران

ابن طاووس، علی بن موسی (نویسنده)

محبی، صاحب‌علی (محقق)
ناشر احسن الحديث
مکان نشر ايران - قم
سال نشر 1428ق.
چاپ چاپ يکم
شابک964-90829-9-9
موضوع

تفسير آيات

قرآن - مسايل متفرقه
زبان عربي
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏/الف2س7 / 1029 BP


سعد السعود با عنوان کامل «سعد السعود للنفوس منضود» اثری است 1 جلدی به زبان عربی از رضی‌الدین ابوالقاسم على بن موسی بن جعفر بن محمد بن طاووس حلى(متوفاى 664ق) با موضوع کیفیت جمع‌آورى قرآن؛ تفسير برخى از آيات و مشكلات قرآن به نقل از تفاسير مختلف؛ و جرح و تعديل اقوال بزرگان پيرامون آيات قرآن كريم.

نسخه حاضر از این اثر با تحقیق صاحب‌علی محبی و توسط انتشارات احسن‌الحدیث در قم منتشر شده است.[۱] نسخه دیگری از این اثر هست که توسط دارالذخائر للمطبوعات در قم و با مقدمه محمدکاظم کتبی چاپ شده است.

مقدمه چاپ حاضر این اثر بسیار مفصلتر و کاملتر از چاپ دارالذخائر است؛ مقدمه دارالذخائر در 2 صفحه فقط به معرفی نویسنده و در چند خط به معرفی اثر پرداخته است ولی مقدمه چاپ فعلی، شرح کاملی از مؤلف دارد، درباره موضوع کتاب توضیح داده و کارهایی که محقق اثر روی آن انجام داده را به تفصیل بیان کرده است. این مقدمه حدود 50 صفحه را به خود اختصاص داده است. به لحاظ فونت چاپی، صفحه‌بندی، ذکر فهرست مطالب و... نیز چاپ حاضر نسبت به چاپ دارالذخائر برتری دارد. همچنین این نسخه، پاورقیهای مفیدی دارد ولی نسخه دارالذخایر کلا خالی از پاورقی و توضیح است. از این رو مطالعه این نسخه از اثر(چاپ احسن‌الحدیث) برای خواننده توصیه می‌گردد.

پانویس

  1. ر.ک: شناسنامه کتاب، ص2

منبع مقاله

  1. فهرست مطالب، مقدمه و متن کتاب.
  2. ابن‌طاووس، علي بن موسي، سعد السعود، با مقدمه محمدکاظم کتبی، دار الذخائر للمطبوعات، ايران، قم، بی‌تا.

وابسته‌ها