سمیعی، جمشید

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
سمیعی، جمشید
نام سمیعی، جمشید
نام‎های دیگر
نام پدر
متولد 1358 ش
محل تولد
رحلت
اساتید
برخی آثار
کد مؤلف AUTHORCODE04458AUTHORCODE

جمشيد سميعى، در اول فروردين 1358ش، در شهر آبادان به دنيا آمد. از سال 1358؛ يعنى پس از انقلاب مقدس اسلامى، به‌طور موازى، شروع به تحصيلات دانشگاهى و حوزوى نمود.

در دانشگاه‌ها، از اساتيد خوبى بهره برده و تا آن‌جا كه امكان داشت، به‌صورت عمومى در كلاس از محضر آنها استفاده و از برخى اساتيد روحانى و دانشگاهى، به‌صورت خصوصى استفاده‌هاى شايانى نمود.

هم‌زمان با تحصيلات دانشگاهى، در فرصت‌هاى مناسب و روزهاى تعطيل، از محضر اساتيد حوزوى، با تمام علاقه و شوق استفاده نموده و به‌صورت تحقيقى و يا تطبيقى از كتب حضرات بهره برد.

هزاران ساعت از عمر خود را در راه استفاده از نوار و يا سى دى صرف كرده و از درس‌هاى فلسفه آیت‌الله جوادى آملى و آیت‌الله مصباح و ادبيات(شرح ابن عقيل و مغنى) حضرت استاد آدينه‌وند بهره برده و در حواشى كتب مربوط، يادداشت‌هاى بسيارى نموده است.

بسيارى از نوشته‌هاى وى، به‌صورت زيراكس و يا دست‌نوشته در اختيار دانشجويان مختلف دوره‌هاى كارشناسى و كارشناسى ارشد قرار دارد و مورد استفاده واقع مى‌شود.

اكنون نيز در فرصت‌هايى كه دارد، از طريق اينترنت، از دروس خارج حضرات، تا آن‌جايى كه مى‌تواند، به‌صورت تحقيقى استفاده مى‌كند. از جمله دروس خارج فقهى كه به‌عنوان منبع تحقيق استفاده مى‌كند، دروس خارج فقه مقام معظم رهبرى است. البته در دوران دانشجويى در تهران، مقدارى از درس تفسير سوره بقره ايشان، در حسینیه امام خمينى(ره)، استفاده كرده و جلساتى را شركت نموده است. شركت در جلسات تفسير آقا، يكى از بزرگ‌ترين مشوق‌هاى او بود كه همت خود را در تحصيل فقه، اصول، تفسير، حكمت و فلسفه گسترش داده و اكنون نيز در اين حوزه‌ها مشغول تحقيق مى‌باشد. در رابطه با دروس اسلامى دانشگاهى نيز مشغول تنظيم مطالبى است.

آثار

  1. تاريخ فقه و فقها؛
  2. متن، ترجمه، و شرح كامل رسائل شيخ انصارى به روش پرسش و پاسخ؛
  3. متن، ترجمه و شرح كامل كفاية الاصول.


وابسته‌ها

متن، ترجمه و شرح کامل کفایة الأصول و شارح

متن، ترجمه و شرح کامل رسائل شیخ انصاری «به روش پرسش و پاسخ» و شارح