سند العروة الوثقی، صلاة المسافر

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
‏سند العروة الوثقی، صلاة المسافر
NUR11350J1.jpg
پدیدآوران

یزدی، محمدکاظم بن عبدالعظیم (نويسنده)

سند، محمد (محرر)
ناشر مکتبة الداوري
مکان نشر ايران - قم
سال نشر 1413ق
موضوع فقه جعفري - قرن 14، نماز مسافر، يزدي، محمدکاظم بن عبدالعظيم، 1247 - 1338ق. العروة الوثقی - نقد و تفسير
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏‏BP‎‏ ‎‏183‎‏/‎‏5‎‏ ‎‏/‎‏ي‎‏4‎‏ ‎‏ع‎‏40235‎‏9
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهده

سند العروة الوثقی: صلاة المسافر، اثر محمد سند، کتابی است یک جلدی، به زبان عربی و با موضوع فقه اسلامی. این اثر حاصل دروس شیخ محمد سند بحرانی بوده که توسط احمد ماحوزی، پیاده و آماده چاپ به‌صورت کتاب شده است.

این اثر، حاصل بحث‌های شیخ محمد سند بحرانی برای گروهی از طلاب علم و فضیلت است که به‌صورت شرح و تعلیقه بر متن عروه مرحوم سید کاظم یزدی تدوین شده است[۱].

بحث در نماز مسافر و احکام سفر از مهمات مباحث فقهی است که فقها از پیشین تا به حال به آن پرداخته‌اند. شاید انگیزه نگارش این کتاب - علاوه بر نیاز ضروری به چنین احکامی که مورد ابتلای بسیاری از مکلفین است - سعی در توفیق میان ادله متعدد به شکلی نظام‌مند و معالجه آنها با وجوهی دقیق و بیان نکاتی فقهی باشد. نوشته‌های فقها و ملاحظاتشان در این باب زیاد است، ولی بیشتر احتیاط فقها را در مسائل و فروع این باب (نماز مسافر) شاهدیم؛ این امر حتی از بزرگانی مانند کاشف‌الغطاء و صاحب جواهر که در مباحث فقهی صاحب جرأت در صدور آرای متمایز بوده‌اند، هم به چشم می‌خورد. این اثر، ثمره مجموعه دروس استاد شیخ محمد سند بحرانی از تاریخ ماه شوال 1412ق، تا ذی‌الحجه 1413ق، است که بر گروهی از طلاب حوزه علمیه قم القا شده ‌است[۲].

از امتیازات این اثر، تدقیق حقیقت شروط هشت‌گانه قصر در نماز به شکلی منسجم با بیان لوازم و آثار متباین هرکدام که ادله بر آن دلالت دارند، همچنین تدقیق در حقیقت قواطع سفر از این جهت که دایره و حدود سفر در میان مباحث، موضع تشویش است، می‎باشد. علاوه بر این، نویسنده در این اثر بسیاری از گره‌های ساختگی را با تتبع وافر گشوده است تا به جو فقهی خاص در هر مسئله در عصر صدور برسد تا به مفاد صحیح روایت و جهت منظوره در آن و سایر نکات دست پیدا کند. احمد ماحوزی برخی تحقیقات و کارها را در راستای چاپ این اثر به سفارش خود شیخ محمد سند انجام داده است[۳].

کتاب دارای مقدمه و محتوای مطالب در سه فصل و یک خاتمه است. عبارات مرحوم سید یزدی در بالای صفحه چاپ شده و عبارات شیخ محمد سند در زیر آن. ارجاعات کتاب در پاورقی ذکر شده است.

پانویس

  1. ر.ک: کتاب، ص7
  2. ر.ک: مقدمه کتاب، ص5-6
  3. ر.ک: همان، ص6

منابع مقاله

مقدمه کتاب.


وابسته‌ها