سند العروة الوثقی، كتاب الحج

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
سند العروة الوثقی - کتاب الحج
NUR00873J1.jpg
پدیدآوران

یزدی، محمدکاظم بن عبدالعظیم (نویسنده)

سند، محمد (نویسنده)
عنوان‌های دیگر

العروه الوثقی. برگزیده. کتاب الحج. شرح

کتاب الحج
ناشر مؤسسة ام القری للتحقيق و النشر
مکان نشر بیروت - لبنان
سال نشر 1426 ق
چاپ 2
موضوع

حج (فقه)

فقه جعفری - قرن 14

یزدی، محمدکاظم بن عبدالعظیم، 1247؟ - 1338؟ق. العروه الوثقی - نقد و تفسیر
زبان عربی
تعداد جلد 4
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏183‎‏/‎‏5‎‏ ‎‏/‎‏ی‎‏4‎‏ ‎‏ع‎‏402359‎‏ ‎‏1384
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهده

سند العروة الوثقى (كتاب الحج)، تقريرات درس شيخ محمد سند، در ايام تعطيل، در ميان جمعى از افاضل، پيرامون متن كتاب الحج «العروة الوثقى» سيد محمدكاظم يزدى و به زبان عربى است.

ساختار

كتاب در چهار جلد تنظيم شده است. بااينكه در مقدمه جلد اول، نوشته شده: «اين، مجموعه‌ى مباحثى است كه در روزهاى تعطيلى... بر گروهى از فضلا املا كرده‌ام و با قلم آنان به‌صورت... درآمده است»، ولى بر روى جلد اول و دوم نوشته شده: «تأليف شيخ محمد سند» و بر روى جلد سوم و چهارم نوشته شده: «تقرير مباحث شيخ محمد سند با قلم سيد احمد ماجد و شيخ حسن عصفور».

هر جلد، مشتمل است بر مباحثى تحقيقى، دقيق و مهم پيرامون مسائل حج و در ضمن آن مباحث، تعدادى از قواعد فقهى مربوطه، مطرح شده و از لحاظ مدرک و دلالت مورد بررسى قرار گرفته است.

گزارش محتوا

پاره‌اى از قواعد مطرح‌شده در جلد اول، عبارت است از: شرط بودن اذن پدر در اعمال صبى، خطا محسوب شدن افعال عمدى صبى، شرط يا جزء بودن احرام در حج، عدول در احرام و يكى بودن طبيعت ندب و واجب، تقديم حق الناس بر حق الله، تكليف كفار به فروع، عدم صحت عبادات كافر و مخالف و...

پاره‌اى از قواعد مطرح‌شده در جلد دوم، عبارت است از: تباين يا وحدت انواع حج، عدم بطلان احرام به واسطه بطلان «نسك» و...

در اين جلد، به پاره‌اى از فوايد، همچون: اختلاف شروط عقليه با شرعيه در عقود، ميقات تمتع بودن جده، عمومیت ضمان نسبت به امر تبعى و توابع مأموربه و... نيز پرداخته شده است.

جلد سوم، مشتمل بر قواعدى همچون: تكرر يا وحدت كفاره با تكرر سبب آن، صحت «نسك» با وجود خلل غير عمدى در طواف و سعى، موالات طواف و... و جلد چهارم، حاوى قواعدى همچون بطلان داخل كردن يكى از نسك در نسكى ديگر، توسعه «مشاعر» از روى اضطرار و... است.

وضعيت كتاب

فهرست مطالب هر جلد، در انتهاى همان جلد آمده است.

پاورقى‌ها بيشتر به ذكر منابع اختصاص يافته است.

منابع مقاله

مقدمه و متن كتاب.

وابسته‌ها