سند العروة الوثقی -كتاب النکاح

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
سند العروة الوثقی
NUR12972J1.jpg
پدیدآوران

سند، محمد (نویسنده) عبادي، علي حمود (مقرر)

تميمي، قيصر (مقرر)
عنوان‌های دیگر

العروه الوثقي. برگزيده. کتاب النکاح. شرح

کتاب النکاح
ناشر باقيات
مکان نشر ايران - قم
چاپ 1
شابک978-600-5126-33-4
موضوع

زناشويي (فقه) فقه جعفری - قرن 14

يزدي، محمدکاظم بن عبدالعظيم، 1247؟ - 1338؟ق. العروه الوثقي - نقد و تفسير
تعداد جلد 2
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏183‎‏/‎‏5‎‏ ‎‏/‎‏ي‎‏4‎‏ ‎‏ع‎‏402359‎‏ ‎‏1387
کتابخوان مشاهده

سند العروة الوثقی (كتاب النکاح)، تقریرات درس شیخ محمد السند است که به قلم شیخ قیصر تمیمی و شیخ علی حمود العبادی به زبان عربی نگارش شده است. این کتاب در دو بخش به توضیح مسائل دو کتاب «العروة الوثقى» سید محمدکاظم یزدی و «وسيلة النجاة» سید ابوالحسن اصفهانی اختصاص دارد[۱].

ساختار

کتاب با دو مقدمه مختصر از مؤلف و مقررین کتاب آغاز شده است. متن کتاب نیز در دو جزء تنظیم شده که جزء اول در 13 فصل و جزء دوم با عنوان تتمه کتاب نکاح در دو فصل ارائه شده است. شارح در این کتاب، ادله و مستندات مسائل مطرح ‏شده در بخش نکاح کتاب «العروة الوثقى» را مورد بررسى قرار داده است. شارح در هر مبحث، قسمتى از عبارت کتاب عروه را ذکر نموده و در ذیل آن به شرح و توضیح آن پرداخته است.

گزارش محتوا

فصل اول کتاب به مباحث مقدماتی اختصاص دارد. نویسنده در ابتدای بحث نکاح به ادله شرعی این بحث اشاره کرده که عبارت از اجماع، کتاب و سنت مستفیضه، بلکه متواتره است. سپس روایات متعددی از پیامبر اکرم(ص) و اهل‌بیت(ع) در تأکید بر ازدواج و کراهت بی-همسری و تجرد ذکر شده است[۲].

در دیگر فصول کتاب، مباحث مختلف نکاح، از احکام لمس و نظر گرفته تا حرمت تزویج در عده و در حال احرام بیان شده است. نکاح کنیز با حرّ و عبدبا امه از مباحثی است که در ادامه ذکر شده و امروزه کمتر وجود دارد. عقد و احکام آن و مسائل متفرقه نکاح از دیگر مباحث این جزء از کتاب هستند[۳].

در بحث تتمه کتاب نکاح، ابتدا به بحث درباره اولیای عقد و شرایط و احکام آن پرداخته شده است. نویسنده روایاتی که در موضوع ولایت و اذن ولی وجود دارد را به پنج دسته تقسیم کرده و پس از آن در نه بخش به مطالعه و نتیجه‌گیری این موضوع پرداخته و فروع مرتبط با ولایت و شرایط ولی را بیان کرده است[۴].

در آخر این فصل به اسباب تحریم زن و مرد پرداخته شده و پنج سبب برای آن ذکر شده که عبارت است از: نسب، رضاع، لعان، کفر، کفائت در عقد (تمکن از نفقه)[۵].

آخرین بخش کتاب نیز عبارت است از نکاح شغار که در زمان جاهلیت رایج بوده و نویسنده با بررسی کلام فقها و روایات به اثبات بطلان این نوع از ازدواج پرداخته است[۶].

وضعیت کتاب

فهرست مطالب هر جلد از کتاب در انتهای آن آمده است. آدرس روایات در پاورقی کتاب ذکر شده است.

پانویس

  1. ر.ک: مقدمه، ج1، ص7
  2. ر.ک: متن کتاب، ج1، ص9 و 10
  3. ر.ک: همان، ص17-406
  4. ر.ک: همان، ج2، ص5-143
  5. ر.ک: همان، ص144-356
  6. ر.ک: همان، ص356-361

منابع مقاله

مقدمه و متن کتاب.


وابسته‌ها