سپهر، احمدعلی

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
سپهر، احمد علی
نام سپهر، احمد علی
نام‎های دیگر مورخ‌الدوله سپهر

سپهر، ا. ع.

نام پدر
متولد 1269 ش
محل تولد
رحلت 1354 ش
اساتید
برخی آثار
کد مؤلف AUTHORCODE5558AUTHORCODE

احمدعلى ملقب به مورخ‌الدوله، نوه محمدتقى لسان‌الملك سپهر، نويسنده و مترجم ايرانى، در سال 1269ش. متولد شد. وى تحصيلات خود را در مدارس ادب و الياس نزد معلمين دربار قاجارى گذرانيد و بعد به استخدام گمرك درآمد. در جنگ جهانى اول، منشى سفارت آلمان بود. سال‌ها اين شغل را به عهده داشت و در همين دوران بود كه به اتهام عضويت در كميته مجازات چند روزى بازداشت شد. اما پس از چند روز مشخص شد كه او هيچ رابطه‌اى با اعضار كميته مذكور نداشته، فلذا آزاد شد.

مورخ‌الدوله در زمان جنگ جهانى اول به خارج رفت و پس از پايان جنگ(1918م.) به ايران بازگشت. در 22 بهمن 1307ش. به رياست ثبت و اسناد در ناحيه شمال تهران منصوب شد. در كابينه دوم على سهيلى كه در 28 بهمن 1324 تشكيل شد، وزير پيشه و هنر و بازرگانى بود. پس از مدتى وزارت، به دليلى نامعلوم، به دستور قوام‌السلطنه بازداشت و به كاشان تبعيد شد. ظاهرا آخرين شغل دولتى سپهر، رياست هيئت مديره شيلات بود.

آثار

هنرهاى زيبا، ايران در جنگ بزرگ، ترجمه كلمات قصار امیرالمؤمنین(ع)، مقالات سياسى و خاطرات.


وابسته‌ها

کلمات قصار حضرت علی ابن ابیطالب(ع) با ترجمه به فارسی و فرانسه

کلمات قصار لعلی بن ابی‌طالب امیر المومنین(ع) اندرزهای نغز حضرت امیر المومنین علی بن ابی‌طالب(ع) ترجمه بفارسی و فرانسه (احمد علی سپهر)

ایران در جنگ بزرگ 1918 ـ 1914

کلمات قصار لعلی ابن ابی‌طالب امیرالمؤمنین(ع): اندرزهای نغز حضرت امیرالمؤمنین علی بن ابی‌طالب سلام‌الله‌علیه (ترجمه بفارسی و فرانسه)