سیمای معصومین در اندیشه امام خمینی (س)

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
سیمای معصومین در اندیشه امام خمینی(س)
NUR02452J1.jpg
پدیدآوران

مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) (تهیه و تنظیم)

موسوی خمینی، سید روح‌الله (نویسنده)
ناشر مؤسسه تنظيم و نشر آثار امام خمينی(س)
مکان نشر تهران - ایران
سال نشر 1375 ش
چاپ 5
موضوع

چهارده معصوم

خمینی، روح الله، رهبر انقلاب و بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران، 1279 - 1368 - پیام‏ها و سخنرانی‏ها
زبان فارسی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏DSR‎‏ ‎‏1574‎‏/‎‏5‎‏ ‎‏/‎‏چ‎‏9‎‏س‎‏9‎‏ ‎‏1385

سيماى معصومين(ع) در انديشه امام خمينى(س)، دفتر دوازدهم از آثار موضوعى تبيان است كه توسط مؤسسه تنظيم و نشر آثار امام خمينى استخراج و تنظيم شده است.

از ميان مجموعه ابعاد شخصيتى امام خمينى، يكى از برجسته‌ترين وجوهى كه ايشان را از ساير عالمان و متفكران جهان اسلام ممتاز مى‌كند، نگرشى است كه به تاريخ داشته و برداشتى است كه از حيات و قيام انبيا و اولياى معصوم دارند. در اين ميان كتاب «سيماى معصومين در انديشه امام خمينى» از مجموعه‌هايى است كه به معرفى ديدگاه‌ها، بيانات و پيام‌هاى حضرت امام در ارتباط با ائمه اطهار(ع) مى‌پردازد.

در تنظيم قطعات منتخب هريك از فصول و عنوان‌هاى فرعى، ترتيب و توالى تاريخى صدور آنها از طرف امام ملاك عمل بوده است نه توالى منطقى مطالب. مشخصات كامل مآخذ بر اساس شماره مسلسل مندرج در پايان هر فيش در انتهاى كتاب آورده شده است (پرتال پژوهشى و اطلاع‌رسانى مؤسسه تنظيم و نشر آثار امام خمينى)(س).

كتاب، مشتمل بر چهار بخش است:

بخش اول: اين بخش، تحت عنوان «تاريخ و سنت‌هاى آن»، به مباحثى كلى همچون مسير تاريخ، اهداف عالى در تاريخ و وعده تاريخ پرداخته شده است.

بخش دوم: اين بخش كه عنوان «تاريخ انبيا» گرفته است، درچهار فصل تنظيم شده و به مباحثى همچون صفات، دعوت، مبارزات و زندگانى انبيا اختصاص داده شده است.

بخش سوم: اين بخش، به پيامبر اكرم(ص) اختصاص يافته و مطالب آن در چهار فصل تنظيم شده است. در اين فصول، مجموعه ديدگاه‌هاى امام پيرامون شخصيت پيامبر(ص)، بعثت، شيوه حكومت و جنگ‌هاى آن حضرت گردآورى شده است.

بخش چهارم: اين بخش، تحت عنوان «تاريخ اهل‌بيت(ع)»، به چهار فصل تقسيم شده است و در آن ديدگاه‌هاى امام پيرامون ابعاد شخصيتى و سجاياى اخلاقى حضرت زهرا(س) و ائمه اهل‌البيت(ع) جمع‌آورى شده است.

در ذيل فصل سوم از بخش چهارم، درباره امام على(ع) در زمان خلفا مطالبى ذكر شده كه برخى از آنها چنين است:

حضرت اميرالمؤمنين(ع) با خلفا همكارى می‌كردند؛ چون ظاهرا مطابق دستور دين عمل مى‌نمودند و تشنجى در كار نبود.

حضرت امير بيست و چند سال به‌واسطه مصالح عاليه اسلام در نماز اينها رفت - عرض بكنم كه - تبعيت از اينها كرد، براى اينكه يك مصلحتى بود كه فوق اين مسائل بود.

حضرت امير - سلام اللّه عليه - ابوالائمه، اول شخص اسلام بعد از رسول‌اللّه(ص) در طول مدت عمرشان در جهاد بودند و در آن مدتى كه اختلافات بين دستجات بود ايشان آرامش را حفظ كردند؛ براى اينكه اسلام محتاج به آرامش است[۱]

پانويس

  1. متن، ص253

منابع مقاله

مقدمه و متن كتاب.

پرتال پژوهشى و اطلاع‌رسانى مؤسسه تنظيم و نشر آثار امام خمينى(س)، به آدرس: http://www.imam-khomeini.ir.