شاهرخی، محمود

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
شاهرخی، محمود
نام شاهرخی، محمود
نام‎های دیگر جذبه
نام پدر
متولد 1306 ش
محل تولد کرمان
رحلت 1388 ش
اساتید
برخی آثار سیمای محمد(ص) در آینه شعر فارسی

‏در غبار کاروان

کد مؤلف AUTHORCODE1479AUTHORCODE

محمود شاهرخى در سال 1306 هجرى شمسى در کرمان متولد شد. از سوى پدر منتسب به عارف خدابين، ميرزا حسين ملقب به رونقعلى کرمانى است. وى دوران كودكى و تحصيلات ابتدايى را در بم گذراند و تحصيلات متوسطه را در کرمان و يزد به پايان برد. پس از آن در مدرسه معصوميه کرمان، كه خاص طلاب علوم دينيه است، به فرا گرفتن مقدمات زبان عربى پرداخت. شاهرخى در همان زمان با مردى وارسته و عارفى روشن ضمير از اهالى يزد كه براى وعظ و خطابه به بم آمده بود آشنا شد و شيفته معنويت و صفاى وى شد و سرانجام در معيت او راهى يزد گشت و در خانه او ساكن شد و در مدرسه خان يزد به ادامه تحصيل پرداخت. نام آن عارف سيد محمد و تخلصش مجذوب بود و شاهرخى به واسطۀ ارادت به او تخلص «جذبه» را براى خود برگزيد. «جذبه» پس از آن براى مدتى در يزد به تحصيل اشتغال داشت و سپس به نجف مشرف شد و در مدرسه كبراى آخوند خراسانى اقامت گزيد و به تحصيل ادامه داد. پس از مدتى به علّت ضعف مزاج و بيمارى ريه به ايران مراجعت و در فيضيه قم به تحصيل پرداخت.

سپس به علت تشديد بيمارى به تهران رفت و پس از بهبودى و سلامتى درگير امور معيشتى شد و به همين علت از كسوت طلبگى بيرون آمد و در بخش خصوصى به فعاليت پرداخت. جذبه پس از پيروزى انقلاب، همكارى خود را با صداى جمهورى اسلامى آغاز كرد و به نوشتن مقالات و برنامه‌هايى در زمينۀ ادب و عرفان پرداخت. او از زمره شاعرانى است كه پس از آغاز جنگ تحميلى، بسيارى از شعرهاى خود را در موضوع دفاع مقدس، شهادت، ايثار و حماسه سازیهاى رزمندگان اسلام سرود.

آثار

«در غبار كاروان» مجموعه شعر، داغ شقايق‌ها، تجلى عشق، گزيدۀ ادبيات معاصر، گلبانگ عاشقانه، سيماى محمد در آئينه شعر فارسى كه با همكارى مشفق كاشانى تهيه كرده است و غيره.

«عباس كى منش» متخلص به «مشفق كاشانى» در سال 1304 هجرى شمسى در شهر كاشان به دنيا آمد. تحصيلات خود را تا اخذ درجه فوق ليسانس از دانشگاه تهران ادامه داد و مدت 27 سال در آموزش و پرورش خدمت كرد و هم اكنون رياست هيئت مديره انجمن شاعران ايران را به عهده دارد.

آثار او شامل ده‌ها كتاب است كه در تذكره «خلوت أنس» به تفصيل آمده است و تنها به آوردن بعضى از آثار او اكتفا مى‌شود:

«صلاى غم» تضمين 12 بند محتشم كاشانى، سرود زندگى، شراب آفتاب، آذرخش، مجموعه آينه خيال، بهار سرخ سرود، هفت بند التهاب، خلوت انس، نقشبندان غزل، مجموعه شعر جنگ، سوگنامه امام، سيماى محمد در آئينه شعر فارسى و غيره.


وابسته‌ها

سیمای محمد(ص) در آینه شعر فارسی

تجلی عشق: منظومه‌ای در رثای شهید حجت‌الاسلام شیخ عبدالله میثمی

آئینه آفتاب پرتوی از انوار علی(ع) / نوع اثر: کتاب / نقش: انتخاب

محراب آفتاب (گزينه اي از سروده‌هاي شاعران ديروز و امروز در ستايش امام علي(ع))

در غبار کاروان

آينه صبر: شامل مدايح و مراثي شاعران درباره زينب کبري عليها السلام

آينه رجاء: شامل آثار شاعران درباره امام رضا عليه‌السلام

آینه ایثار شامل مدایح و مراثی درباره علمدار کربلا