شاه‌آبادی، محمد

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
شاه آبادی، محمد
نام شاه آبادی، محمد
نام‎های دیگر آیت اله شاه‌آبادی
نام پدر
متولد 1305 ش
محل تولد
رحلت 1390 ش یا 1433 ق
اساتید
برخی آثار
کد مؤلف AUTHORCODE5505AUTHORCODE

آيت‌الله محمد شاه‌آبادى، در شرح زندگانى خود نوشته‌اند: «در سال 1305ش، در تهران، در خانواده علم و فضيلت در ظل عنايت مرحوم آيت‌الله شيخ محمدعلى شاه‌آبادى متولد شدم. پس از مدت كوتاهى مرحوم والد به شهر خون و قيام، قم مهاجرت نمودند و قريب به هفت سال در آنجا مشغول تعليم و تربيت خواص و تدريس علوم معقول و منقول و پرورش شاگردانى چون امام خمينى(ره) شدند و سپس به تهران مراجعت نمودند.

در اين هنگام تقريباً سنه 1314ش، بود كه وارد دبستان شدم و تا سال 1320ش كه در دبيرستان تدين كلاس هشتم بودم، مشغول تعلّم بودم. شهريور همان سال بود كه طاغوت كبير (رضا شاه) از سلطنت خلع گرديد و طاغوت صغير (محمدرضا شاه) به‌جاى آن نشست، وارد حوزه مقدسه علم دين شدم و دروس ابتدائى و صرف و نحو و منطق و شرح لمعه و معالم و قوانين را خدمت اساتيدى چون آيت‌الله سيد حسين احمدى علون‌آبادى و آيت‌الله شيخ محمدعلى لواسانى و دروس سطح عالى از رسائل و مكاسب و كفايه را خدمت اساتيدى چون آيت‌الله سيد عباس زواره و آيت‌الله شيخ محمدتقى آملى و دروس معقول و عرفان را خدمت والد ماجد و آيت‌الله شيخ مهدى مازندرانى، تعلم نمودم و سپس چون والد ماجد به رحمت واسعه الهى نائل گشت و در لقاءالله قرار گرفت، به شهر خون و قيام قم مهاجرت نمودم.

دروس خارج فقه و اصول را خدمت آيت‌الله آقا حسين بروجردى (12 سال) و آيت‌الله شيخ محمدعلى اراكى (12سال) و آيت‌الله سيد محمدرضا گلپايگانى (1 سال) و آيت‌الله محقق داماد (1 سال) و امام خمينى(ره) (2 سال) تفقه نمودم و در اثناء تعلم، به تعليم و تدريس معقول و منقول مشغول شدم.

خداوند توفيق عنايت فرمود كتاب «رشحات البحار» تأليف مرحوم والد ماجد را با ترجمه، شرح و پاورقى فارسى در ابتداى پيروزى انقلاب به زيور طبع درآوردم.

قبل از سال 1340ش، مشغول تدريس خارج فقه و اصول و فلسفه و عرفان و اخلاق شدم و فعلاً در حدود 35 سال است كه اشتغال مداوم در امور فوق‌الذكر را دارم.

با توفيق و عنايات خاصه حضرت احديت و در ظل توجهات حضرت بقيةالله‌الاعظم(عج)، كتاب توحيد و نبوّت و امامت و معاد و رجعت و سماع را با دو زبان عربى و فارسى نگاشتم و همچنين كتاب اخلاق منزل يقظه و توبه و انابه و محاسبه و تفكر و تذكر و اعتصام را با دو زبان عربى و فارسى به قلم تحرير درآوردم كه مجموعاً بيست و شش كتاب آماده براى چاپ مى‌باشد. تعليقه‌اى بر عروة الوثقى و وسيله و رساله توضيح المسائل مرحوم آيت‌الله‌ آقاى بروجردى نگاشتم تا به وظائف شرعى خود عمل نمايم. علاوه بر اينها تعليقه‌اى بر اسفار مرحوم صدرالمتألهين(ره) و تعليقه‌اى بر كتاب مصباح الأنس مفتاح الغيب به قلم تحرير درآوردم و نيز تعليقه‌اى بر كتاب شفاء ابوعلى سينا (قدّس سره) نگاشتم و نيز تعليقه‌اى بر كتاب مكاسب شيخ مرتضى انصارى و نيز تعليقه‌اى بر كتاب كفايه آخوند خراسانى و تعليقه‌اى بر كتاب آيت‌الله اصفهانى، فقهاً و اصولاً نگاشتم و رساله‌اى در موضوع قمار و رساله‌اى در شرائط متعاقدين به قلم تحرير درآوردم».

آثار ديگر آيت‌الله شاه‌آبادى

1. رشحات الأخلاق؛

2. رشحات الحكمة، تعليقة على الأسفار؛

3. رشحات العرفان؛

4. رشحات المعارف في التوحيد الذاتي و الصفاتي و الأفعالي.

منابع مقاله

زندگى‌نامه خودنوشت مؤلف، برگرفته از پايگاه اطلاع‌رسانى آيت‌الله شيخ محمد شاه‌آبادى، چهارشنبه، اول تيرماه 1390.


وابسته‌ها

رشحات الحکمة تعلیقة علی الأسفار