گودرزی، شاهپور

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
(تغییرمسیر از شاپور گودرزى نژاد)
پرش به: ناوبری، جستجو
گودرزی، شاهپور
نام گودرزی، شاهپور
نام‌های دیگر
نام پدر
متولد 1303ش
محل تولد گرگان
رحلت
اساتید
برخی آثار سفرنامه پاتینجر
کد مؤلف AUTHORCODE07913AUTHORCODE

شاپور گودرزى نژاد (متولد 1303ش)، نویسنده، مترجم، استاد جغرافیا

ولادت

در سال 1303ش در گرگان متولد شد.

تحصیلات

وی پس از طى دوره‌هاى ابتدايى و متوسطه، ليسانس تاريخ و جغرافيا را در سال 1330ش از دانشكده ادبيات دانشگاه تهران و آموزش جغرافیا از دانش سرای‌ عالی اخذ كرد.

علاقه به مطالعه جغرافیا، پشـتکار‌ و پیـشرفت‌ فوق‌العاده‌ در‌ امر‌ تحصیل‌ موجب گردید که وی از‌ امتیازات‌ تحصیلی زمان خویش نظیر اخذ مدال درجـه اول فرهنگ بخاطر احراز رتبه‌ اول‌ در دوره لیسانس و همچنین بورس‌های تحصیلی‌ وزارت فرهنگ(آموزش‌وپرورش) در‌ دوره‌های‌ تحصیلی در ایران و امریکا برخوردار‌ گردد‌. استاد پس از اخذ فوق لیسانس و طی دوره آموزش دکترا در دانشگاه دولتی‌‌ TENNESSEE‌ ایالات متحده امـریکا در سال‌ 1335‌ و پس‌ از تدوین‌ رساله دکترای‌ خود در مورد رابطه‌ انسان‌ و طبیعت در مناطق خشک و طرق تـرمیم آن بـا توجه به بلوچستان ایران موفق به‌ اخذ‌ درجه دکترای‌ جغرافیا از دانشکده ادبیات‌ و علوم‌ انسانی در‌ سال‌ 1344‌ گردید. وی در سال‌ 1965 میلادی موفق به اخذ گواهی تخصصی‌ ژئومورفولوژی مناطق خشک-مشترک دانشگاه سـوربن فرانسه و دانشگاه‌ دمشق‌ سوریه-تحت سرپرستی یونسکو گردید.

دکتر‌ گودرزی‌نژاد‌ در‌ دیماه‌ 1341‌ش به استخدام دانشگاه‌ تهران‌ درآمد و با سمت استاد تمام‌وقت پایه 21 در این دانشگاه مشغول‌ به خدمت گردید و در‌ مـدت‌ 35 سـال خدمت در دانشگاه تهران‌ علاوه‌ بر‌ تدریس‌ و آموزش‌ جغرافیا‌ در‌ مقاطع‌ مختلف دوره دکترا و کارشناسی ارشد، همواره مدیریتهای اجرایی در زمینه‌های آمـوزشی، پژوهشی و اداری را نیز به عهده داشته است.

استاد محترم همچنین‌ در دانشگاههای شهید بهشتی، تربیت‌ مدرس و دوره عالی تحقیقات‌ دانشگاه آزاداسلامی به تدریس پرداخته و با سمت دانشیار مدعو در دانشگاه درهام انگلستان(1976م) و با عضویت در شوراهای‌ مختلف دانشگاه تهران و وزارت فرهنگ و آموزش عالی‌ همواره‌ در راه‌ اعتلای آموزش و دانش جغرافیا گام برداشت و رساله‌های‌ متعددی زیر نظر ایشان نوشته شده و به چاپ رسیده است.

دکتر گودرزی‌نژاد در عمر پربار علمی خود علاوه‌ بر کتابهای‌ متعددی‌‌ که ترجمه یا تألیف نموده، سه مقاله خارجی در مجلات معتبر دانشگاهی و یا تخصصی بین المللی و 12 مقاله در مجلات مختلف‌ دانشگاهی و غیر‌ دانشگاهی‌ به چاپ رساند.

پژوهشهای‌ وی‌‌ در زمانی که معاونت و ریاست مؤسسه جغرافیای دانشگاه تهران را به عهده داشته و همکاری علمی وعملی پژوهشی در طرحهای‌ تحقیقاتی دشت لوت وغرب ایران‌ نمایاگر‌ علاقه و تلاش این استاد‌ گرانقدر‌ به پژوهش و مسائل جغرافیایی ایران بوده است.[۱]

جوایز و نشانها

كتاب «جغرافيا، تركيبى نو» ترجمه وى، در دوره پانزدهم كتاب سال جمهورى اسلامى ايران از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامى به عنوان كتاب سال برگزيده شد.

مشاغل و سمت‌هاى مورد تصدى

وى از سال 1341 در دانشگاه تهران مشغول به كار شد و در حال حاضر با سمت استادى در دانشگاه تهران به خدمت ادامه مى‌دهد. دانشيارى مدعو در دانشگاه دورهام انگلستان (سال 76-75م)، عضويت در شوراهاى مختلف دانشگاه تهران و كميته تخصصى جغرافيايى وزارت فرهنگ و آموزش عالى، تدريس در دانشگاه‌هاى شهيد بهشتى، تربيت مدرس و آزاد اسلامى نيز در شمار فعالیت‌های آموزشى وى قرار دارند.

آثار

  1. سفرنامه پارتینجر، انتشارات دهخدا
  2. جغرافیای ترکیه، انتشارات مؤسسه جغرافیایی و کارتوگرافی‌ سـحاب
  3. روستاهای اسدآباد، انتشارات مؤسسه جغرافیا، دانشگاه‌ تهران‌
  4. کنگاور‌، انتشارات مؤسسه جغرافیا، دانشگاه تهران
  5. جغرافیای ایران(انسانی واقتصادی)، انتشارات وزارت‌ آموزش‌ و پرورش
  6. زبان تخصصی جغرافیای طبیعی(انگلیسی)، انتشارات سمت‌
  7. جغرافیا ترکیبی نو (جلد 1 و 2)، انتشارات سمت(تـرجمه)
  8. ژئومورفولوژی و مدیریت محیط(جلد‌ 1 و 2)، انتشارات‌‌ سمت [۲]


پانويس

  1. ر.ک: گودرزی نژاد، شاپور؛ ص39
  2. ر.ک: همان، ص39

منابع مقاله

گودرزی نژاد، شاپور؛ جغرافیا ترکیبی نو (کتاب برگزیده بخش جغرافیا در پانزدهمین دوره کتاب سال جمهوری اسلامی ایران) معرفی و نقد، پایگاه مجلات تخصصی نور، مجله رشد آموزش جغرافیا، بهار 1377 - شماره 46 (‎4 صفحه - از 36 تا 39).

وابسته‌ها