شبانکاره‌ای، محمد بن علی

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
شبانکاره‌ای، محمد بن علی
نام شبانکاره‌ای، محمد بن علی
نام‎های دیگر ش‍ب‍ان‍ک‍اری‌، م‍ح‍م‍د ب‍ن‌ ع‍ل‍ی‌
نام پدر
متولد
محل تولد
رحلت
اساتید
برخی آثار مجمع الأنساب
کد مؤلف AUTHORCODE3238AUTHORCODE

محمد بن على‌محمد شبانكاره‌اى، مورخ و شاعر برجسته عهد مغول است. او در ولايت شبانكاره‌ى فارس به دنيا آمد و پس از كسب كمالات، به شاعرى پرداخت. وى مداح خواجه غياث‌الدين محمد بن رشيدالدين فضل‌الله، وزير سلطان ابوسعيد بهادر خان (آخرين پادشاه مغول) بود و قصايدى در مدح او سرود.

كتاب او تحت عنوان «مجمع الانساب»، از آثار مشهور قرن چهاردهم به شمار مى‌رود و در زمينه تحقيق تاريخ عهد مغول، از منابع ارزنده به حساب مى‌آيد. اين كتاب در واقع چكيده‌اى از تاريخ اسلام است كه مؤلف آن را خيلى مختصر نوشته است.

شبانكاره‌اى، تأليف «مجمع الانساب» را در سال 733ق، آغاز كرد و در سال 736ق، به پايان رسانيد و آن را به سلطان ابوسعيد ايلخانى فرستاد. با مرگ اين سلطان و غارت ربع رشيدى، كتاب او از ميان رفت. شبانكاره‌اى چند سال بعد، نسخه‌اى ديگر از كتاب خود را نوشت و در مقدمه‌اى نو بدون ذكر نام، به يادكرد محامد سلطان محمد ايلخانى و وزير او خواجه زكريا عبدالرحمن پرداخت.

تاريخ عهد مغول، نقل مختصرى از كتاب «تاريخ جهان‌گشا» است و در جاى جاى آن، گفته‌ها و نوشته‌هاى عطاملك جوينى آمده است كه در همه موارد درست نيستند؛ بنابراين، هنگام استفاده از «مجمع الانساب»، خيلى بايد احتياط كرد، زيرا تاريخ استيلاى خجند و احوال تيمور ملك، تحريف شده است.


وابسته‌ها

مجمع الانساب