شدیاق، احمد فارس

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
شدیاق، احمد فارس
نام شدیاق، احمد فارس
نام‎های دیگر اح‍م‍د ال‍ش‍دی‍اق‌

اح‍م‍د ف‍ارس‌ اف‍ن‍دی‌

اح‍م‍د ف‍ارس‌ ال‍ش‍دی‍اق‌

ف‍ارس‌ اف‍ن‍دی‌، اح‍م‍د ب‍ن‌ ی‍وس‍ف‌

ف‍ارس‌ ال‍ش‍دی‍اق‌

نام پدر
متولد 1804 م
محل تولد
رحلت 1887 م
اساتید
برخی آثار
کد مؤلف AUTHORCODE06331AUTHORCODE

احمد فارس شدياق، اديب لبنانى و از پيش‌گامان اولين روزنامه‌هاى عربى است. وى، در سال 1804م، در عشقوت، از روستاهاى حوالى بيروت لبنان متولد شد و در سال 1887م، در استانبول وفات يافت. او، در مدرسه «عين ورقه» تحصيل علم كرده است.

او، در ابتدا، مسيحى پروتستانى بود، اما بعد از سفرهايى كه به مصر، مالت و تونس داشت، مسلمان شده و به آستانه قسطنطنيه رفت و در آن‌جا، نشريه ادوارى معروف «الجوائب» را در ذى‌قعده 1276ق، مطابق با ژوئن 1860م، منتشر كرد كه بدين وسيله، مورد حمايت كامل دولت ترك، قرار گرفت.

در اين روزنامه كه بنيان‌گذارش تازه به اسلام گرويده بود، از آرمان‌هاى اسلامى دفاع مى‌شد. اين نشريه، بزرگ‌ترين روزنامه عربى‌زبان قرن سيزدهم قمرى يا نوزدهم ميلادى به شمار مى‌رود كه در قاهره، بيروت، دمشق، عراق و غرب آفريقا توزيع مى‌شده است. اين نشريه، در حدود سال 1297ق / 1880م به اوج اعتبار خويش دست يافت، اما پس از مرگ احمد فارس، پسر او، سالم، نتوانست كيفيت آن را حفظ كند. از سال 1288ق، تا 1298ق / 1871 - 1881م، شدياق مقالات ادبى و تاريخى روزنامه‌اش را با عنوان «كنز الرقائب فى منتخبات الجوائب»، در هفت جلد، منتشر كرد كه از اسناد بسيار مهم به شمار مى‌رود.

شدياق، مدت زيادى را در اروپا به گشت و گذار پرداخت. او در مباحث لغوى و اسلوب ساده‌اش مشهور شد. برخى معتقدند كه او اولين شخصى بود كه در شرق، به‌ويژه در كشورهاى عربى، از حقوق و آزادى‌هاى زن سخن گفت؛ حتى پيش از قاسم امين و كتاب‌هايى نيز در اين زمينه نوشت.

پاره‌اى از آثار او

1. الجاسوس على القاموس؛

2. نقد كتاب «المحيط» فيروزآبادى؛

3. الساق على الساق فى ما هو الفارياق؛

4. غنية الطالب و منية الراغب؛

5. الواسطة فى معرفة احوال مالطة و كشف المخبا عن فنون اوروية.


وابسته‌ها

الواسطة في معرفة أحوال مالطة، و کشف المخبا عن فنون أوروبة

الساق علي الساق في ما هو الفارياق