شرح حكم نهج‌البلاغه

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
شرح حکم نهج‌البلاغة
NUR03461J1.jpg
پدیدآوران

قمی، عباس (نویسنده)

قربانی‌زرین، باقر (محقق)
عنوان‌های دیگر

حکم نهج‌البلاغه

نهج‌البلاغه. برگزیده. شرح
ناشر بنیاد نهج‌البلاغه
مکان نشر تهران - ایران
سال نشر 1376 ش یا 1417 ق یا 1997 م
چاپ 1
شابک964-6348-00-9
موضوع

علی بن ابی‌طالب(ع)، امام اول، 23 قبل از هجرت - 40ق. - کلمات قصار

علی بن ابی‌طالب(ع)، امام اول، 23 قبل از هجرت - 40ق. نهج‌البلاغه - نقد و تفسیر
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏38‎‏/‎‏023‎‏ ‎‏/‎‏ق‎‏8‎‏
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهدهشرح حکم نهج‌البلاغه نوشته شيخ عباس قمى، (متوفى به سال 1359ه.ق) است که به زبان عربى است که شرحى است، بر حکمت‌هاى نهج‌البلاغه امیرالمؤمنین(ع).

ساختار

مؤلف محترم ضمن ترتيب حکمت‌هاى نهج‌البلاغه براساس حروف الفباء بر هر کدام از آن‌ها، شرحى کوتاه نگاشته است. تبيين لغات مشکل، توضيح مراد از حکمت و آوردن نمونه‌هايى از اشعار براى تبيين مفهوم حکمت از جمله کارهايى است که مؤلف محترم در اين کتاب انجام داده است.

گزارش محتوا

وى در اين کتاب حکمت‌هاى نهج‌البلاغه را به ترتيب حروف الفبا ذکر کرده و آن‌ها را به گونه‌اى موجز و مفيد بيان کرده است. گه‌گاه نيز در ضمن شرح به مسائل مهم تاريخى، ادبى و دينى اشاراتى دارد. او در مواضع بسيار، از کتاب‌هاى شرح ابن ابى‌الحديد و ابن ميثم بحرانى بهره جسته، که مصحّح در جاى خود به آن‌ها اشاره کرده است.

روش تصحيح کتاب - آن‌گونه که مصحّح ذکر کرده است - استخراج منقولات و مقابله آن‌ها با منابع اصلى از کتاب‌هاى زبان، ادبيات، تاريخ، حديث و دواوين شعرا است. علاوه بر اين ضبط اعلام و ضبط صحيح متون لغوى و شعرى و اضافه نمودن تعليقات لازم در حواشى کتاب، از جمله کارهاى ديگر مصحح است.

وضعيت کتاب

در پايان کتاب نيز فهرست جامعى از آيات کريمه، ابيات به ترتيب قوافى، امثال فارسى، اعلام اشخاص و اماکن و منابع و مآخذ ذکر شده است.

منابع مقاله

پايگاه مجلات تخصصى نور، مجله نهج‌البلاغه بهار 1384 شماره 13و 14، عنوان مقاله: معرفى توصيفى چند کتاب و پايان نامه