شرح فصول بقراط

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
شرح فصول بقراط
NUR16202J1.jpg
پدیدآوران

بقراط (نویسنده)

ابن نفیس، علی بن ابی‌حزم (شارح)

اصفهانی، محمدمهدی (مقدمه نويس)
عنوان‌های دیگر

فصول. شرح

کتاب شرح فصول بقراط
ناشر دانشگاه علوم پزشکی ايران، مؤسسه مطالعات تاريخ پزشکی، طب اسلامی و مکمل
مکان نشر تهران - ایران
سال نشر 1387 ش
چاپ 1
موضوع

بقراط، 460؟ - 377؟ق. م. فصول - نقد و تفسیر

پزشکی باستانی

پزشکی بالینی

پزشکی یونانی و رومی
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏R‎‏ ‎‏126‎‏ ‎‏/‎‏ب‎‏7‎‏ ‎‏ف‎‏60222‎‏ ‎‏1387
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهده

شرح فصول بقراط، به زبان عربى، از جمله مهم‌ترين و مشهورترين شروح بر مهم‌ترين نگاشته‌هاى طبى؛ يعنى «فصول» بقراط يونانى است. اين شرح، به قلم على بن ابى‌حزم، معروف به ابن نفيس، به نگارش درآمده است و چنان‌كه از خلال آن فهميده مى‌شود، شارح، آن را براى شاگردانش و به انگيزه تدريس تأليف نموده است.

اين شرح، به تبع كتاب «فصول» در هفت مقاله تنظيم شده و شيوه نگارش آن، به سبک «قال... اقول...» است؛ يعنى ابن نفيس، ابتدا تكه‌اى از كلام بقراط را نقل مى‌كند و سپس آن را شرح مى‌دهد و به همين ترتيب، تمام كتاب فصول را تشريح مى‌نمايد.

اين اثر، هرچند به‌عنوان شرح فصول نگاشته شده، ولى ابن نفيس تنها به توضيح فصول اكتفا ننموده است، بلكه گاه كلمات بقراط را نقد كرده است.

ابن نفيس، در نگارش اين اثر از بسيارى از تأليفات بقراط، همانند معالجات بقراطيه، كتاب الاسباب و العلامات، كتاب تدبير الامراض الحادة و... همچنين از بسيارى ديگر از كتب مهم طبى، مانند كتب جالینوس و قانون ابن سينا بهره برده است.

و در نقد، جانب انصاف را كاملا رعايت نموده و خلاف ادب سخن نگفته و بيشتر از تعابيرى همچون «نظر من چنين است»، «بهتر چنين است»، «سزاوارتر بود» و... استفاده كرده است.

وضعيت كتاب

اين كتاب، توسط مؤسسه مطالعات تاريخ پزشکى، طب اسلامى و مكمل دانشگاه علوم پزشکى ايران، در دى‌ماه 1387ش، منتشر شده است. دكتر محمدمهدى اصفهانى، ديباچه‌اى بر اين كتاب نگاشته و در آن از شرح فصول بقراط و ابن نفيس سخن گفته است.


وابسته‌ها

شرح فصول ابقراط