شرح كتاب إحياء الموات من شرائع الإسلام

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
‏شرح كتاب إحياء الموات من شرائع الإسلام
NUR19868J1.jpg
پدیدآوران

محقق حلی، جعفر بن حسن (نويسنده)

خرازی، سید محسن (نویسنده)
ناشر دار الکتب الإسلامية
مکان نشر ايران - تهران
سال نشر 1398ق
موضوع فقه جعفری - قرن 7ق، اراضی موات و بایر (فقه)، زمین داری (فقه)، محقق حلی، جعفر بن حسن، 602 - 676ق، شرايع الاسلام في مسائل الحلال و الحرام - نقد و تفسیر، معدن و ذخایر معدنی (فقه)
زبان فارسی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏‏BP‎‏ ‎‏182‎‏ ‎‏/‎‏م‎‏3‎‏ ‎‏ش‎‏4023‎‏4
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهده


شرح كتاب إحياء الموات من شرائع الإسلام، اثر محسن خرازی (معاصر)، کتابی است به زبان عربی در یک جلد در شرح بخشی از کتاب شرایع الإسلام محقق حلی (متوفی 676ق) با موضوع فقه امامی. محسن خرازی در این اثر به شرح کتاب احیاء الموات از شرایع الاسلام پرداخته است.

آیت‌الله خرازی، عبارات کتاب شرایع را با فونت بزرگ ذکر می‌کند که در ضمن آن اعدادی به‌صورت مسلسل و پی‌درپی آورده، سپس در زیر آن با فونت کوچک‌تر به ترتیب آن اعداد و شماره‌ها، شرح خویش را ارائه می‌دهد. با تمام شدن هر بخش، بخش بعدی ذکر می‌شود. قلم شارح در این اثر قابل‌فهم و روان است.

در این کتاب، ابتدا، احکام اراضی بیان شده و سپس شروط تملک با احیاء.[۱] پس‌از این‌مطالب، کیفیت احیاء بیان شده و منافع مشترکه و سپس احکام معادن و آب‌ها (میاه).[۲] در پایان کتاب، حکم چهار مسئله مربوط به مباحث کتاب، بررسی شده است.[۳]

فهرست مطالب کتاب در ابتدای آن ذکر شده.[۴] پس از فهرست مطالب، فهرست تصحیح اغلاط چاپی ذکر شده است.[۵] در صفحه 154 و 155 کتاب، مطلبی تحت عنوان استدراک بیان شده است.

پانویس

  1. ر.ک: متن کتاب، ص2-33
  2. ر.ک: همان، ص34-135
  3. ر.ک: همان، ص136-154
  4. ر.ک: فهرست مطالب کتاب، ص3-9
  5. ر.ک: کتاب، ص10-11

منابع مقاله

فهرست و متن کتاب.


وابسته‌ها