شریعتی سبزواری، محمدباقر

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
شریعتی سبزواری، محمدباقر
نام شریعتی سبزواری، محمدباقر
نام‎های دیگر شریعتی، محمدباقر

شریعتی‌نیا، محمدباقر

نام پدر
متولد 1319 ش
محل تولد
رحلت
اساتید
برخی آثار تحریری بر اصول فلسفه و روش رئالیسم

امامت و رهبری در نگاه عقل و دین

معاد در نگاه عقل و دين

کد مؤلف AUTHORCODE6809AUTHORCODE

محمدباقر شريعتى‌نيا سبزوارى، در خانواده روحانى در سال 1319 به دنيا آمد. پس از طى مقاطع ابتدايى و متوسطه، به دليل علاقه به علوم دينى به حوزه علميه سبزوار وارد شد. برخى از دروس مقدمات مانند مغنى و سيوطى را در آن شهر گذرانيد، سپس براى ادامه تحصيل به مشهد مقدس مشرف گرديد. ادامه دروس مقدمات مانند مطول، معالم، منطق و لمعه را در آنجا گذرانيد. چهار سال در مشهد مقدس به تدريس ادبيات و استفاده از محضر آقاى ميرزا جواد تهرانى و آيت‌الله مرواريد مشغول بود. پس از شهادت نواب صفوى و يارانش به قم آمد و در محضر درس حضرات آيات ستوده، اعتمادى، فاضل لنكرانى، مكارم شيرازى، سبحانى، مشكينى، سلطانى، تقديرى، بهجت، بهاءالدينى، قمى، صدر، شيخ مرتضى حائرى، محقق داماد، وحيد خراسانى، هاشم آملى، و امام خمينى(ره) حاضر شد. ايشان دروس عقلى را از محضر محمدى گيلانى، جوادى آملى، علامه طباطبايى، شهيد مطهرى و حسن‌زاده آملى آموخت.

ايشان در طول بيش از سه سال در زندان با تجاربى كه از اقامت در زندان‌هاى ستم شاهى و برخورد با گروه‌هاى مختلف داشتند، باعث شد كه پس از انقلاب به آموزش و مشاوره به زندانيان بپردازد. علاوه بر آن، ايشان پس از انقلاب، مسئوليت‌هايى نيز عهده‌دار بوده و برخى از آن‌ها چنين است:

أ. نماينده امام خمينى(ره) در تركمن صحرا، گنبد و حومه جهت تشكيل كميته مشترك بين شيعه و سنى.

ب. نماينده امام خمينى(ره) در ارتش و نيرو دريايى استان بوشهر.

ت. رئيس دادگاه انقلاب استان بوشهر.

ث. نماينده امام(ره) در خرم‌آباد و حاكم شرع آن‌جا.

ج. رئيس بنياد شهيد و امام جمعه اليگودرز.

ح. مسئول واحد پاسخ به سولات و سردبير مجله معارف اسلامى و...

آثار

معاد در نگاه عقل و دين، توحيد در نگاه عقل و دين، درباره سخن و سخنورى، اصول و مبادى سخنورى و تبليغ، خطبه و خطابه در اسلام، تحريرى بر اصول فلسفه و رئاليسم، نبوت در نگاه عقول و دين، امامت در نگاه عقل و دين، مناظره و تبليغ، تجلى انسان كامل در سيره حضرت محمد(ص)، ابليس و ملائكه از نظر عقل و دين، جنيان در نگاه عقل و دين، و شيطان و شيطان‌پرستى.


وابسته‌ها

تحریری بر اصول فلسفه و روش رئالیسم

امامت و رهبری در نگاه عقل و دین

معاد در نگاه عقل و دين

مناظره و تبلیغ