شمس اردکانی، محمدرضا

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
شمس اردکانی، محمدرضا
نام شمس اردکانی، محمدرضا
نام‎های دیگر شمس، محمدرضا
نام پدر
متولد 1339 ش
محل تولد
رحلت
اساتید
برخی آثار مروری بر تاریخ و مبانی طب سنتی اسلام و ایران / نوع اثر: فیش تحقیقاتی

‏واژه‌نامه پزشکی دوره اسلامی

مجربات اکبری

کد مؤلف AUTHORCODE6582AUTHORCODE

محمدرضا شمس اردكانى، در سال 1339، در خانواده‌اى فرهنگى در اردكان متولد شد. او تحصيلات دوران ابتدائى خود را در آن شهر به پايان رساند و سپس به همراه خانواده عازم اصفهان شد. دوران دبيرستان را در اصفهان سپرى كرد و سپس وارد دانشكده داروسازى شد. وى در سال 1366، از دانشكده داروسازى اصفهان فارغ‌التحصيل گرديد. پس از فارغ‌التحصيلى، عازم کرمان شد تا در آنجا دانشكده داروسازى را تأسيس نمايد.

او تا سال 1369، در دانشكده علوم پزشکى کرمان مشغول به كار بود و در همان سال عازم كشورهاى كانادا و انگلستان براى ادامه تحصيل شد و در سال 1374 به وطن بازگشت و در دانشكده داروسازى اصفهان مشغول به كار گرديد. در سال 1379 از دانشگاه علوم پزشکى اصفهان به دانشگاه علوم پزشکى تهران منتقل شد و در حال حاضر به‌عنوان استاد دانشكده داروسازى و رئيس دانشكده طب سنتى مشغول به كار مى‌باشد و درطى سال‌ها فعاليت آموزشى و پژوهشى، مقالات علمى به زبان فارسى و انگليسى و تأليف كتاب را در كارنامه خود اندوخته است.

دكتر شمس اردكانى، سمت‌هايى چون عضو وابسته فرهنگستان علوم، رئيس انجمن متخصصين علوم داروئى، رئيس انجمن متخصصين فارماكوگنوژى، قائم مقام فرهنگستان علوم جمهورى اسلامى ايران، دبير دبيرخانه مشترك فرهنگستان‌هاى جمهورى اسلامى ايران و دبير كميته فرهنگ و تمدن اسلام و ايران و همچنين رئيس مركز فرهنگ، آداب و ميراث پزشکى وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکى را درپيشينه اجرائى خود دارد.

آثار

1. مرورى بر تاريخ و مبانى طب سنتى اسلام و ايران (تأليف)؛

2. مجربات اكبرى (تحقيق)؛

3. مخزن الأدوية (تحقيق)؛

4. خلاصة التجارب (تحقيق).

منابع مقاله

وبگاه شخصى مؤلف به آدرس http://shamsardekani.com، در تاريخ 8 ارديبهشت 1392.


وابسته‌ها