شهری، غلامرضا

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
شهری، غلامرضا
نام شهری، غلامرضا
نام‎های دیگر
نام پدر حاج جعفر
متولد 1311 ش
محل تولد مشهد
رحلت
اساتید
برخی آثار مجموعه تنقیح شده قوانین و مقررات کیفری

مجموعه تنقیح شده قوانین و مقررات حقوقی

مجموعه نظرهای مشورتی اداره کل امور حقوقی قوه قضاییه در مسایل مدنی 1362 - 1387

کد مؤلف AUTHORCODE07710AUTHORCODEغلامرضا شهرى (متولد 1311ش- مشهد)، نویسنده، وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی

ولادت

فرزند حاج جعفر شهرى، در سال 1311ش، در مشهد مقدس به دنیا آمد.

تحصیلات

دوره مقدماتی را در مدرسه گوهریه به پایان رساند و به حوزه علمیه مدرسه نواب رفت و صرف و نحو، ادبیات عرب، منطق، معانی و بیان، فقه، اصول و دروس سطح را نزد علمای عظام آن زمان فرا گرفت و پس از موفقیت در دروس خارج، به تدریس مطول مغنی پرداخت (۱۳۳۲ش) او در رشته ادبی و طبیعی مقطع متوسطه، به طور همزمان تحصیل کرد و به دو دیپلم دست یافت.

در سال 1332 به تهران آمد و در امتحانات مدرسه علوم معقول و منقول وزارت فرهنگ شرکت کرد و مقام اول را به دست آورد. در دوره تحصیل در دانشکده معقول و منقول با کسانى مانند آقایان ابوالقاسم گرجى و مناقبى دوستی پیدا کرد.

پس از دریافت لیسانس از دانشکده معقول و منقول، جزو اولین دانشجویان دوره دکتراى رشته الهیات، به تحصیل در این رشته پرداخت و در کنار آن، دوره لیسانس قضایى دانشکده حقوق و علوم سیاسى دانشگاه تهران را با موفقیت به پایان رساند و دانشنامه دریافت کرد.

در سال 1335 در آزمون وزارت دادگسترى موفق شد و به‌همراه کسانى همچون آقاى جعفر لنگرودى به خدمات قضایى پرداخت.

در سال ۱۳۳۷ش پس از ماموریت قضایی در شهر مشهد، به تدریس ادبیات عرب و صرف و نحو در دانشکده معقول و منقول دانشگاه مشهد پرداخت (تا سال ۱۳۴۲ش) بعدها با تشکیل دانشکده علوم قضایی و خدمات اداری وزارت دادگستری و دانشکده حقوق دانشگاه آزاد اسلامی تهران مرکز و کارآموزان قضایی، به تدریس حقوق مدنی، حقوق ثبت، قواعد و اصول فقه، متون فقهی، اصول محاکمات حقوقی و جزایی مشغول شد.

عناوین شغلی و سمت‌های استاد شهری از سال ۱۳۳۵ش تاکنون عبارتند از: دادیار دادسرای انزلی، دادرس علی البدل دادگاه بخش، دادرس علی البدل دادگاه شهرستان تهران، رئیس شعبه ۵ دادگاه بخش مشهد، رئیس شعبه ۳ دادگاه شهرستان شعبه ۲ دادگاه استان گیلان، رئیس دادگاه جنایی استان گیلان، رئیس شعبه ۳ دادگاه استان تهران، مستشار اداره حقوقی وزارت دادگستری، معاونت اداره حقوقی و از سال ۱۳۶۱ رئیس اداره حقوقی وزارت دادگستری شد و حتی بعدها که این اداره به «اداره کل حقوقی تدوین قوانین و لوایح قوه قضاییه» تغییر نام داده بود هم، مدیرکل آن شد. ریاست ایشان بر این اداره آنقدر طولانی شد که حقوقدانان به طور اعم و قضات به طور اخص نام غلامرضا شهری را به اداره حقوقی پیوند می‌زده و در ذهن مجسم می‌کنند، گویی این دو لازم و ملزوم هم می‌باشند. 

آثار

  1. حقوق ثبت؛
  2. ترجمه و خلاصه کتاب «النشر فی القرائات العشر»؛
  3. مجموعه قوانین حقوقى و جزایى اداره حقوقى دادگسترى (با همکارى چند تن از قضات مجرب، دو جلدى)؛
  4. وظایف مسئولین قوه قضائیه؛
  5. شرح قانون مدنى؛
  6. مجموعه نظرات مشورتى اداره حقوقى بعد از انقلاب در زمینه مسائل مدنى؛
  7. مجموعه نظرات مشورتى اداره حقوقى (بعد از انقلاب، در زمینه کیفرى).

منابع مقاله

برگرفته از وب‌سایت قضاوت آنلاین در تاریخ 15 بهمن 1399ش

وابسته‌ها