شهری‌باف، جعفر

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
شهری‌باف، جعفر
نام شهری‌باف، جعفر
نام‎های دیگر شهری، جعفر
نام پدر میرزا
متولد 1293ش
محل تولد محله عودلاجان تهران
رحلت 1378 ش
اساتید
برخی آثار ‏طهران قدیم
کد مؤلف AUTHORCODE03700AUTHORCODEجعفر شهرى (1293-1378ش)، مورخ تجربه‌گرا ، پژوهشگر تاریخ تهران ، که خود را شَعر باف، شَعری باف و شهری باف نیز نامیده است.

ولادت

در آستانه جنگ جهانی اول (1914م) در محله عودلاجان تهران و در خانواده‌ای تنگدست به دنیا آمد.

تحصیلات

او پدری نامهربان به نام میرزا داشت و مادری بسیار فداکار به نام کبرا و در نهایت فقر و فاقه زندگی می‌کرد و به همین دلیل، بیشتر از 2،3 کلاس به مدرسه نرفت. او در دوره کودکی به شدت، مورد تحقیر جامعه قرار گرفت. اما همه این‌ها بعدها منجر به شکوفایی او شد.

شهری در مجموعه سه جلدی گزنه، شکر تلخ و قلم سرنوشت، زندگی خودش را از طفولیت تا دوران پیری می‌نویسد.شاید به خاطر زندگی سختی که داشته در پیشانی نوشت کتاب «گزنه» نوشته؛ تقدیم به آنان که به من بد کردند و ستم روا داشتند. روزی از او علت این پیشانی نوشت را پرسیدم، گفت: اگر به من بد نمی‌کردند که من، جعفر شهری نمی‌شدم.

وى به دليل فقر مالى، از تحصيل محروم بود ولى به مدد حافظه شگفت خود و عشقى كه به تحصيل داشت، كم كم از اين و آن خواندن و نوشتن فراگرفته و به قول خودش با خواندن و خواندن و خواندن، نویسنده‌اى بى‌مدعا ولى توانا شد.

وى همه وقايع آن روزگاران را به خوبى در قالب كتاب‌هايش گنجانده است. او نویسنده‌اى بود كه بسيار خوب پيرامون خود را مى‌ديد و با مسائل و مشكلات جامعه آشنا بود؛ چون خود تمام اين مشكلات را درك كرده بود.

وفات

در سحرگاه 7 آذر 1378 7 آذر ماه 1378ش در بیمارستان فرهنگیان ديده از جهان فروبست و با رفتنش، گنجينه‌اى از ديده‌ها و دانستنى‌هاى ناگفته‌اش را نيز با خود برد.

آثار

  1. شكر تلخ؛
  2. گزنه؛
  3. انسيه خانم؛
  4. حاجى در فرنگ؛
  5. حاجى دوباره؛
  6. على(ع)؛
  7. تهران قديم؛
  8. تاريخ اجتماعى تهران در قرن سيزدهم؛
  9. قند ونمك؛
  10. قلم سرنوشت.

منابع مقاله

خبرگزاری کتاب ایران

انجمن مفاخر معماری ایران

وابسته‌ها