شهیدی صالحی، عبدالحسین

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
شهیدی صالحی، عبدالحسین
نام شهیدی صالحی، عبدالحسین
نام های دیگر
نام پدر
متولد 1317 ش
محل تولد
رحلت
اساتید
برخی آثار ‏تفسیر و تفاسیر شیعه

دیات: کیفر جرائم بر جسم در حقوق اسلام

‏شهید ثالث: مجموعه مقالات کنگره بزرگداشت شهید ثالث، ساوجبلاغ - شهریور 1387

کد مؤلف AUTHORCODE1241AUTHORCODE

عبدالحسين شهيدى صالحى فرزند شيخ حسن بن مدرس الطف شيخ ميرزا علينقى بن شيخ حسن بن شيخ محمد صالح، ولادت وى در كربلا در 14 شوال 1354ق در يكى از كهن ترين خاندانهاى علم و تقوى رخ داد.

پدرش شيخ حسن (م 1401 ق) از علماى كربلا و از شاگردان ميرزاى دوم شيرازى شيخ محمدتقى شيرازى و جدش شيخ ميرزا علينقى (م 1320ق) از مراج تقليد و فتوى در كربلا و جد اعلايش شيخ محمد صالح برغانى حائرى (م 1271 ق) از مفسران بلند آوازه و مراجع تقليد در عصر قاجار و برادر شهيد ثالث (شهادت 1263 ق) نخستين استاد وى در علوم قرآن و تفسير بود. مادرش رقيه خانم حافظ قرآن مجيد و از اساتيد تفسير و تعليم قرآن در كربلا بود و به تربيت او پرداخت.

کسب علم و دانش

سپس در حدود 14 سالگى توسط پدرش به كتب خانه شيخ حسن كوسه واقع در ضلع شمال غربى صحن سيدالشهداء ابى عبدالله الحسين(ع) به تحصيل علوم قرآن و خواندن و نوشتن همت گماشت. پس از جنگ جهانى دوم و بازگشايى مدارس جديد به مدرسه سبط انتقال يافت و در كنار تحصيل علوم جديد به علوم قديمه نيز پرداخت. مقدمات علوم عربى و فنون ادب و سطوح را در مدرسه هندى نزد شيخ جعفر رشتى از مدرسان معروف كربلا به پايان رساند. سطوح فقه و اصول را نزد شيخ محمدحسین مازندرانى و تفسير و علوم قرآن را از حوزه درس آیت‌الله سيد محمد شيرازى و غيره بهرمند گشت. و در ايام تعطيل و مناسبات مختلف هنگامى كه آیت‌الله محمد هادى معرفت كه داراى حجره‌اى در مدرسه هندى بود، به كربلا مشرف ميگشتند از محضر او كسب فيض بسيارى ميكرد. حديث و تاريخ شيعى را در خدمت شيخ آقا بزرگ تهرانى [[آقابزرگ تهرانی، محمدمحسن|صاحب الذريعة تلمذ كرد و به دريافت اجازات از مراجع كربلا و نجف و قم نائل گشت. از جمله اجازة مورخه 1388ق از [[آقابزرگ تهرانی، محمدمحسن|صاحب الذريعة و سه اجازه از آیت‌الله مرعشى نجفى شامل سه طريق روايت از اماميه و زيديه و عامه.

مسافرت‌ها

سپس سفرهاى علمى و تحقيقاتى به هند و پاكستان و كشورهاى عربى و اروپايى و شركت در مؤتمرها وكنگره‌هاى بين المللى در كشورهاى مختلف و سخنرانيهايى دارد. ونيز مقالاتى به فارسى و عربى در هفته نامه‌ها و روزنامه‌هاى ايران و كشورهاى عراق و لبنان و مصر منتشر كرده است. جديد ترين مقالات فارسى وى در مجله حوزه از شماره 56-57 سال 1372‌ش به بعد و مجله بينات از شماره ششم سال 1374‌ش به بعد انتشار يافته است. وى در سال 1379ق جهت ازدواج با دختر عمه خود به ايران آمد ولى بر اثر ادامه تحصيلات او اقامت طولانى در تهران داشت كه بر اثر فعاليتهاى ضد رژيم بازداشت و بر اثر شكنجه قسمتى از شنوايى خود را از دست داد. سپس مدتى به زندگى مخفيانه ادامه داد و بعد در سال 1381ق از طريق زاهدان به پاكستان و از آنجا به هندوستان پناه برد و از هند بعدا به زادگاه خويش كربلا بازگشت و در حوزه كربلا مشغول ادامه تحصيل و تألیف و نشر مقاله گرديد. پس از طغيان بعثيهاى عراق در سال 1391ق و از هم پاشيدن حوزه كربلا ناگزير از هجرت به ايران گشت و به قزوين برگشت و به كارهاى علمى پرداخت. مشهورترين آثار چاپى وى در اين مقطع زمانى كتاب «موسوعة البرغانى فى فقه الشيعة» است كه هشت مجلد آن طبع گرديده است و نشر مقاله‌هايى در «مستدركات اعيان الشيعة» كه در مجلد نهم آن چاپ شده است و نيز در دايرةالمعارف الاسلامية الشيعة چاپ پنجم تألیف سيد حسن امين. همچنين او از مؤلفان دايرةالمعارف تشيع است كه به تازگى جلد ششم آن منتشر شده است.

تأليفات و آثار

  1. مهم ترين آثار و تأليفات او در زمينه قرآن پژوهى نخست تحقيق تفسير وسيط جد خود مفسر بزدگ اسلام شيخ محمد صالح برغانى حائرى است كه مجلد اول آن تحت عنوان تفسير البرغانى در نجف اشرف به سال 1379ق / 1960‌م در 455 صفحه لغايت آيه 165 صوره بقره طبع گرديده است.
  2. الشيعة و اسس التشريع به زبان عربى در يك جلد شامل بخشى از قرآن كريم كه پانصد و بيست آيه احكام را در بردارد از طهارت لغايت ديات بر حسب كتب فقهيه تنظيم شده است.
  3. آية المباهلة (آيه 61 سوره آل عمران) در يك جلد بيش از يكصد صفحه آماده چاپ.
  4. غزوات الرسول فى الكتاب در يك جلد به زبان عربى شامل آيات غزوات پيامبر اكرم(ص) با مقدمه استاد سيد حسن امين و دكتر حسين على محفوظ
  5. لسان التاويل در يك جلد به زبان فارسى شامل تمام سوره‌هاى قرآن پس از ذكر خصوصيات سوره به كلمه‌هاى غريب و متشابه و ناسخ و منسوخ سوره پرداخته است.
  6. مقاله «تفسير و تفاسير شيعه» در جلد چهارم دايرةالمعارف تشيع طبع شده است كه بيش از ششصد تفسير شيعى كه موجود و يا منقولاتى از آنها در دست است معرفى شده است و نيز جداگانه زير چاپ است.
  7. مفسران شيعه قزوينى كه بيش از هشتاد نفر از مفسران قزوين را در بردارد و بيش از يكصد و بيست عنوان تفسير شيعى قزوينى را معرفى نموده است.

== منابع مقاله ==الادب العربى المعاصر فى ايران، ص 222 (بيروت، موسسظ البلاغ)، مقدمه موسوعأ الرغانى فى فقه الشيعة: 1 / 59.

منابع مقاله

دانشنامه قرآن و قرآن پژوهى ج 2 ص 1343 - 1344


وابسته‌ها