شوشتری، محمدتقی

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
شوشتری، محمدتقی
نام شوشتری، محمدتقی
نام‌های دیگر تستری، محمدتقی

شیخ شوشتری، محمدتقی

شیخ، محمدتقی

شوشتری، محمدتقی بن محمدکاظم

نام پدر
متولد 1282 ش
محل تولد
رحلت 1374 ش یا 1415 ق یا 1995 م
اساتید
برخی آثار الاخبار الدخیله

النجعه فی شرح اللمعه

بهج الصباغه فی شرح نهج‌البلاغه

توحید مفضل

حواشی مصحف

رساله فی تواریخ النبی و الآل علیهم‌السلام

کد مؤلف AUTHORCODE00390AUTHORCODE

محمدتقى شوشترى، در سال 1320ق، در شهر نجف اشرف ديده به جهان گشود. پدرش اهل شوشتر و مادرش اهل کرمان بود. خانواده‌ى شوشترى، خانواده‌اى اهل علم و مورد اعتماد مردم، به‌خصوص در شهر شوشتر بودند.

کسب علم و دانش

مرحوم علامه شيخ تا هفت سالگى در نجف اشرف زندگى كرد و هنگامى كه پدرش تحصيلات عاليه‌ى خود را به پايان رساند و به درجه اجتهاد نايل شد و به شوشتر بازگشت، او نيز به‌همراه مادر و دايى خود به پدر در شوشتر، ملحق شد. چيزى از ورود او به شوشتر نگذشته بود كه مادرش بدرود حيات گفت.

مرحوم شوشترى از هفت سالگى شروع به آموزش و خواندن قرآن نمود و خط ترسل را نيز كه خواندن آن مشكل بوده است، فراگرفت. سپس فراگيرى دروس رايج حوزوى را نزد پدر و برخى استادان حاضر در شوشتر آغاز نمود.

وى با توجه به نبوغ و ذكاوت فراوانى كه داشت، ابتداى كتاب‌هاى درسى را نزد استاد مى‌خواند و بقيه را با مطالعه‌ى خود، به پايان مى‌برد.

هم‌زمان با دستور كشف حجاب از سوى رضا شاه، در اعتراض به اين مسئله اقدام به ترك كشور نمود. ايشان كه در آن زمان به درجه اجتهاد نايل شده بود، به‌همراه مرحوم سيد باقر حكيم، راهى كربلا شد و مدت 6 سال در آنجا سكنى گزيد. در اين 6 سال، پايه‌هاى اصلى «قاموس الرجال» را (كه حاشيه‌اى بر رجال مرحوم علامه شيخ عبدالله مامقانى بود) بنا نهاد.

مرحوم علامه در عتبات، به خدمت مرحوم شيخ آقابزرگ تهرانى رسيد و موفق به كسب اجازه روايت ازآن بزرگوار شد.

ايشان در سال 1360ق، هم‌زمان با بركنارى رضا شاه، به شوشتر بازگشت و بقيه‌ى عمر پربركت خود را در ميان مردم اين شهر سپرى نمود.

بازنگرى در نوشته‌هاى «قاموس الرجال» و نوشتن مستدركى بر آن، نگارش «النجعة في شرح اللمعة»، نگارش «الأخبار الدخيلة» و مستدرك آن و... ازكارهايى بود كه ايشان در سال‌هاى اقامت در شوشتر به آن پرداخت.

اساتيد

 1. پدر بزرگوارش؛
 2. آقا سيد حسين نورى؛
 3. آقا سيد مهدى آل طيب؛
 4. آقا سيد على‌اصغر حكيم؛
 5. سيد محمدعلى امام؛
 6. سيد محمدتقى شيخ‌الاسلام.

آثار

 1. بهج الصباغة في شرح نهج‌البلاغة؛
 2. قاموس الرجال؛
 3. النجعة في شرح اللمعة؛
 4. الأخبار الدخيلة؛
 5. قضاء أميرالمؤمنين(ع)؛
 6. البدائع؛
 7. الأوائل؛
 8. الأربعون حديثاً؛
 9. آيات بينات في حقية بعض المنامات؛

و...

وفات

سرانجام در 19 ذى‌الحجه 1415 مطابق با 29 ارديبهشت 1374 در سن 95 سالگى دار فانى را وداع گفت و به‌سوى معبودش شتافت. پيكر مطهرش در شوشتر به خاک سپرده شد.

منابع مقاله

برگرفته از كتاب جلوه فضل و فضيلت، مرورى اجمالى بر سلوك علمى و عملى علامه محقق حاج شيخ محمدتقى شيخ شوشترى، اثر ابوالقاسم اعتبار، مؤسسه فرهنگى انتشاراتى نور معرفت، بنياد علامه شيخ شوشترى، مشهد، چاپ دوم، 1390.


وابسته‌ها