صالحی نجف‌آبادی، نعمت‌الله

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
صالحی نجف‌آبادی، نعمت‌الله
نام صالحی نجف‌آبادی، نعمت‌الله
نام‌های دیگر آیت‌الله صالحی نجف آبادی

صالحی، نعمت‌الله

نجف آبادی، نعمت‌الله

نام پدر
متولد 1302 ش
محل تولد
رحلت 1385 ش یا 1427 ق یا 2006 م
اساتید
برخی آثار ‏جمال انسانیت، یا، تفسیر سوره یوسف

‏حدیث‏های خیالی در مجمع البیان به همراه چهار مقاله تفسیری

‏غلو (درآمدی بر افکار و عقاید غالیان در دین)

‏مجموعه مقالات

کد مؤلف AUTHORCODE02679AUTHORCODE

نعمت‌الله صالحى نجف‌آبادى، در روز اول تيرماه 1302ش، در شهر نجف‌آباد متولد شد.

تحصیل

وى در سن 6 سالگى در مدرسه ملى حاج شيخ حسينعلى مسجدى، معروف به مدير، تحصيل را آغاز کرد. در سال سوم ابتدايى با آقاى منتظرى که در بدو ورود به مدرسه شيخ حسينعلى مدير، در کلاس سوم به درس خواندن پرداخته، آشنا مى‌شود.

شيخ نعمت‌الله، «صرف مير» و مقدارى هم «تصريف» و روخوانى قرآن و مقابله قرآن را نزد حاج على منتظرى خوانده است. وى تا 15 سالگى بعضى از دروس حوزوى را در مدرسه علميه رياضى نجف‌آباد فراگرفته و چون شوق تحصيل در وجودش همچنان شعله‌ور بود، تصميم گرفت به اصفهان برود.

در سال 1318، به اصفهان رفت و در مدارس حوزوى مهم اصفهان، چون مدرسه جده بزرگ، مدرسه نيم‌آورد و مدرسه صدر، پاى درس دايى خود مرحوم حاج شيخ محمدحسن عالم نجف‌آبادى، مرحوم حبيب‌آبادى، مرحوم هرندى، مرحوم فقيه ايمانى، مرحوم حاج رحيم ارباب، مرحوم فياض اصفهانى، مرحوم حاج ميرزا على شيرازى و مرحوم شيخ اسدالله نوراللهى، دروس مختلف و متعدد مانند هدايه، سيوطى، حاشيه ملا عبدالله، جامى، [[مغني اللبيب عن كتب الأعاريب|مغنى، مطول، رسائل، مکاسب، شرح لمعه، کفايه، شرح شمسيه، شرح نهج‌البلاغة و ساير دروس حوزوى را با علاقه و پشتکار زياد خواند.

صالحى نجف‌آبادى در سال1326، براى بهره‌مندى از محيط علمى فراتر از حوزه اصفهان، به قم هجرت کرد. استاد صالحى به محض ورود به قم، در مدرسه حاج ملا صادق مقيم گشت.

آقاى صالحى نجف‌آبادى، از همان سال‌هاى اوليه که به قم آمد، در خلال درس‌هاى متعددى که مى‌داد، در موضوعات مورد علاقه‌اش دست به تحقيق و پژوهش زد و اين کار بسيار پرزحمت و طولانى، در ساختن شخصيت علمى او تأثير فراوانى داشت؛ به‌گونه‌اى که امروزه بيش از آنکه وى را يک مدرس حوزه علميه بشناسند، يک محقق و پژوهشگر سترگ مى‌شناسند.

شاگردان

استاد صالحى هم‌زمان با استفاده از درس علماى بزرگ اصفهان، به پيشنهاد مرحوم حاج شيخ محمدباقر زند کرمانى، سرپرست مدرسه ذوالفقار، تدريس مغنى را در اين مدرسه شروع کرد و به‌عنوان يک استاد مسلم شاگردان زيادى تربيت کرد.

از شاگردان آن دوره استاد صالحى، آيت‌الله شيخ محمد يزدى، حاج سيد احمد روضاتى، موسوى يزدى و سيد محمد روضاتى را مى‌توان نام برد.


آثار

  1. جمال انسانيت يا تفسير سوره يوسف؛
  2. شهيد جاويد، به ضميمه اسناد ساواک و...؛
  3. ولايت فقيه، حکومت صالحان؛
  4. توطئه شاه برضد امام خمينى(ره) يا نيرنگ‌هاى سياسى ساواک عليه حوزه‌هاى علميه؛
  5. نگاهى به حماسه حسينى استاد مطهرى؛
  6. عصاى موسى يا درمان بيمارى غلو؛
  7. حديث‌هاى خيالى در مجمع البيان به‌همراه چهار مقاله تفسيرى؛
  8. جهاد در اسلام؛
  9. غلو، درآمدى بر افکار و عقايد غاليان در دين؛
  10. تأثير روايات در تفسير و فهم قرآن.

وفات

حاج شيخ نعمت‌الله صالحى نجف‌آبادى در ارديبهشت سال 1385ش، دار فانى را وداع گفت.

منابع مقاله

برگرفته از پايگاه آيت‌الله صالحى به آدرس: http://www.nsalehi.com/%D8%B2%D9%86%D8%AF%DA%AF%DB%8C%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87/.

وابسته‌ها