صحیفه امام (22 جلدی)

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
صحیفه امام
NUR41744J1.jpg
پدیدآوران

مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) (تهیه و تنظیم)

موسوی خمینی، سید روح‌الله (نویسنده)
عنوان‌های دیگر مجموعه آثار امام خمینی(س): (بیانات، پیام‌ها، مصاحبه‌ها، احکام، اجازات شرعی و نامه‌ها)
ناشر مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره)
مکان نشر تهران - ایران
سال نشر 1389 ش
چاپ 5
موضوع

خمینی، روح الله، رهبر انقلاب و بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران، 1279 - 1368 - پیام‏ها و سخنرانی‏ها

خمینی، روح الله، رهبر انقلاب و بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران، 1279 - 1368 - نامه‌ها

خمینی، روح الله، رهبر انقلاب و بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران، 1279 - 1368 - مصاحبه‌ها
زبان فارسی
تعداد جلد 22
کتابخوان مشاهده


صحيفه امام كه نام كامل آن، «صحيفه امام، مجموعه آثار امام خمينى(ره)» می‌باشد، مجموعه‌ای است مشتمل بر بيانات، پيام‌ها، مصاحبه‌ها، احكام، اجازات شرعى و نامه‌ها. اين مجموعه، كامل‌ترين و جامع‌ترين اثرى است كه در اين موضوع، تدوين و چاپ شده است.

این اثر در دو نسخه به چاپ رسیده است. نسخه بیست و دو جلدی و نسخه بیست و سه جلدی. نسخه حاضر نسخه بیست و دو جلدی می‎باشد.


به‌منظور ارائه دوره‌اى كامل از تمامى آثار امام خمينى(ره) و با توجه به كمبودها و اشكالات عمده‌اى كه در صحيفه نور وجود داشت، مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره)، اقدام به انتشار اثر حاضر نموده است (مقدمه ناشر، ص سى‌وشش).

ساختار

كتاب با ديباچه‌اى به قلم رهبر معظم انقلاب اسلامى و مقدمه ناشر آغاز شده است. كتاب در 22 جلد تنظيم شده كه جلد 22، شامل فهرست‌ها و نمايه‌ها است.

گزارش محتوا

رهبر معظم انقلاب در ديباچه كتاب، نگاهى كوتاه به شخصيت و زندگى سراسر بركت امام خمينى(ره) داشته است. در بخشى از آن مى‌خوانيم: «او دانشمندى پارسا و خردمندى پرهيزگار و حكيمى سياستمدار، و مؤمنى نوانديش و عارفى شجاع و هوشمند و فرمانروايى عادل و مجاهدى فداكار بود» (ديباچه، ص هفت).

در مقدمه ناشر، هدف از تدوين اين مجموعه چنين عنوان شده است: «طبعاً مطالعه آثار شفاهى و مكتوب سياسى و اجتماعى و حتى شخصى و خانوادگى امام خمينى(ره) كه اينك يك‌جا و در مجموعه‌اى به نام «صحيفه امام» ارائه شده‌اند، راهى است براى پى‌بردن به خصوصيات روحى و ابعاد شخصيتى و روش‌ها و منش‌هاى دينى و سياسى و روابط شخصى و اجتماعى رهبر كبير انقلاب اسلامى. هريك از آثار مندرج در «صحيفه امام»، بازگوكننده نكته‌اى است از زواياى پيدا و پنهان روح امام (مقدمه ناشر، ص بيست).

برخى از آثار مندرج در «صحيفه امام»، بيانگر آن است كه امام خمينى(ره) را وراى دنياى پرهياهوى مبارزه و سياست و رهبرى، روحى است لطيف و عارفانه، و درعين‌حال مسئوليت‌شناس در قبال وظايف جمعى و روابط انسانى. اين آثار نشان مى‌دهند كه امام تنها در وادى علم و اجتهاد، مبارزه و جهاد و سياست و امامت، اسوه‌اى شايسته براى مقتديان نبود، بلكه روح لطيف و شخصيت منضبط و تكليف‌گرا، وى را وامى‌داشت تا شانه از انجام وظيفه در عرصه‌هاى غيرسياسى خالى نكند. او در آيين همسردارى و محبت و وفاى به همسر، يك زوج نمونه است... نامه‌ها و مكتوبات به‌جاى‌مانده، گوياى رابطه عميق و عاطفى و وفادارانه و سرشار از محبت و احترام متقابل آنان است (همان، ص بيست‌ويك).

نامه‌هاى امام خمينى(ره) به فرزندان و منسوبين، گوشه‌اى ديگر از زواياى روحى بزرگ را مى‌نماياند كه هرگز بودن در مسند مرجعيت و زعامت دينى و قرار گرفتن در مصدر رهبرى انقلاب، او را از انجام وظايف دينى و اخلاقى در حق فرزندان و منسوبين خويش غافل نساخت؛ از احوال‌پرسى‌هاى متعارف گرفته تا پيگيرى مشكلات و تذكر و راهنمايى خيرخواهانه در مورد مشى زندگى و سفارش به تحصيل و تهذيب نفس و ديگر امورى كه در نامه‌هاى خانوادگى امام خمينى(ره) به چشم مى‌خورند، حاكى از دقت نظر امام و مواظبت ايشان در به‌جاى‌آوردن تمام آداب و اخلاق اسلامى در رابطه با منسوبين است (همان).

مشى تربيتى امام و اعتقاد به حق انتخاب و آزادى عمل فرزندان، توأم با راهنمايى‌هاى مشفقانه را در همين مكتوبات مى‌توان ملاحظ كرد و در اين ميان، نامه‌ها و حكم‌ها و رساله‌هاى اخلاقى حضرت امام خمينى(ره) خطاب به حجت‌الاسلام حاج سيد احمد خمينى، به لحاظ نقش ويژه و منحصربه‌فردى كه اين فرزند فداكار و امين در كنار پدر، در انقلاب اسلامى داشته است، بسيار آموزنده و سرشار از نكات سياسى و اجتماعى و اخلاقى است (همان).

اجازه‌نامه‌هاى شرعى در امور شرعيه و حسبيه، چه به‌صورت عام و يا در پاسخ به استجازه‌هاى خاص و موردى، بخشى ديگر از آثار مندرج در «صحيفه امام» مى‌باشند (همان، ص بيست‌ودو).

تلگراف‌ها و نامه‌هاى امام به اشخاص مختلف از عالمان دينى، شخصيت‌هاى سياسى، فرهنگى، نمايندگان شرعى، دولت‌مردان داخلى و خارجى گرفته تا احزاب و جمعيت‌هاى مختلف و مردم عادى، كه دربردارنده مضامين متنوع مى‌باشند، بخشى ديگر از مندرجات كتاب است... در ميان اين نامه‌ها اسنادى منحصربه‌فرد به چشم مى‌خورد كه خود منشأ تحول در جريان قيام و انقلاب اسلامى شده‌اند؛ نظير تلگراف‌ها و نامه‌هاى امام خطاب به شاه، اسدالله علم، اميرعباس هويدا و همچنين نامه‌هاى امام به مراجع تقليد و علما و حوزه‌هاى علميه و گروه‌ها و جمعيت‌هاى سياسى و مذهبى داخل و خارج كشور و سران كشورهاى خارجى (همان، ص بيست‌وچهار).

از حضرت امام خمينى(ره)، به‌عنوان مرجع تقليد، جمع زيادى از شیعیان و همچنين به‌عنوان رهبر كبير انقلاب و نظام جمهورى اسلامى ايران، احكام و فرامين متعددى در مسائل گوناگون برجاى مانده است كه عيناً در اين مجموعه منتشر شده‌اند... از آنجا كه برخى از آراء و فرامين امام خمينى در ذيل درخواست‌هاى كتبى مسئولين و متقاضيان نوشته شده است، براى درك بهتر موضوع، تمام و يا قسمت‌هاى اصلى درخواست اوليه نيز همراه با متن پاسخ امام درج شده‌اند (همان، ص بيست‌وچهار - بيست‌وپنج).

از مهم‌ترين آثار مكتوب امام خمينى(ره) كه در صحيفه امام گردآورى شده و در سير تاريخى خود منتشر گرديده‌اند، پيام‌هاى مختلف دينى و سياسى امام خمينى است. صدور و انتشار اين پيام‌ها در حقيقت اصلى‌ترين محور ارتباط بى‌واسطه امام با مردم و پيروان ايشان است... وجه مشترك تمامى پيام‌هاى امام - قبل و بعد از پيروزى انقلاب - جلب حمايت مردم از اهداف انقلاب از منظر تكليف دينى و الهى و با تكيه بر نقش‌آفرينى خود مردم به‌عنوان بانيان و صاحبان اصلى انقلاب و خصوصاً جوانان بود (همان، ص بيست‌وشش).

امام در همان حال كه به‌عنوان يكى از مراجع بزرگ دينى، جايگاهى رفيع در باور پيروانش داشت، قادر بود تا مفاهيم عميق دينى را و خصوصاً جنبه‌هاى سياسى و اجتماعى دين را به زبان ساده براى مخاطبانش بازگو نمايد. سخنرانى‌هاى متوالى امام خمينى در اجتماع قشرهاى مختلف مردم، امكان ارتباط مستقيم مردم با انديشه و آراء امام را فراهم مى‌ساخت و آنان را از تفسيرهاى رسمى و غير رسمى واسطه‌ها - كه غالباً ً با اعمال نظرهاى شخصى و اغراض سياسى و حزبى توأم است - بى‌نياز مى‌ساخت (همان، ص بيست‌ونه).

وضعيت كتاب

در جلد 22 كتاب، فهرست اعلام (اشخاص، سازمان‌ها، كتاب‌ها، روزنامه‌ها و مكان‌ها)، نمايه‌هاى موضوعى و واژه‌ها، فهرست آيات، روايات و اصلاحيه‌هاى كتاب ذكر شده است. برخى توضيحات در پاورقى‌هاى كتاب ذكر شده است.

منابع مقاله

مقدمه و متن كتاب.


وابسته‌ها


صحیفه امام

صحیفة الإمام

وصیت نامه سیاسی - الهی امام خمینی(ره)

وصیت‌نامه امام خمینی(ره) (نسخه خطی)

وصیت نامه حضرت امام خمینی (جاوید نامه)

وصیت سیاسی - الهی امام یا مسئولیت امت از دیدگاه امام

وصيت‌نامه موضوعی

شرحی بر وصیت‌نامه سیاسی الهی حضرت امام خمینی(ره)

درآمدی بر وصیت‌نامه سیاسی - الهی حضرت امام خمینی قدس‌سره

درسهایی از وصیت‌نامه امام خمینی(ره)‌

شاخص‌های راه امام در وصیت‌نامه سیاسی - الهی حضرت امام خمینی(ره)

هوای وصال

چراغ راه

منشور سعادت: شرح وصيت‌نامه الهی ـ سياسی حضرت امام خمينی(ره)

حدیث ماندگاری

پرتو خورشيد(وصيت‌نامه سیاسی الهي رهبر کبير انقلاب اسلامی)

انقلاب اسلامی و ریشه‌های آن بر محور وصیت‌نامه سیاسی الهی حضرت امام خمینی قدس‌سره

سروش ملکوتی: وصیت نامه سیاسی الهی حضرت امام خمینی(ره)

صحیفه انقلاب: وصیت نامه سیاسی - الهی رهبر کبیر انقلاب اسلامی و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت آیت‌الله امام خمینی قدس‌سره

نگرشی موضوعی بر وصیت نامه سیاسی الهی امام خمینی(س)

وصیت نامه سیاسی - الهی حضرت امام خمینی(ره) همراه با شرح نکته‌های اساسی و پرسش‌های ضمیمه