صدیقین اصفهانی، محمدتقی

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
صدیقین اصفهانی، محمدتقی
نام صدیقین اصفهانی، محمدتقی
نام های دیگر صدیقین، محمدتقی
نام پدر
متولد
محل تولد
رحلت 1414 ق
اساتید
برخی آثار ‏غناء موضوعا و حکما
کد مؤلف AUTHORCODE289AUTHORCODE

آيت‌الله محمدتقى صديقين اصفهانى در سال 1342ق در اصفهان زاده شد.

کسب علم و دانش

در سال 1360ق مقدمات علوم را در زادگاهش فرا گرفت و سال بعد به قم آمد، اما به دليل بيمارى، به زادگاهش بازگشت و سطوح را نزد حضرات آيات: خادمى اصفهانى، شيخ محمدحسن عالم نجف آبادى، هرندى و بزرانى فرا گرفت. در سال 1365ق براى بار دوم به قم آمد و بخشى از كتاب كفايه را در محضر آيت‌الله مرعشى نجفى و بخش ديگر را نزد آيت‌الله زين‌العابدين كاشانى آموخت. سپس به درس آيت‌الله بروجردى حاضر شد و همزمان در دروس حضرات آيات: محمدتقى خوانسارى، محقق داماد، اراكى، امام خمينى(ره)، گلپايگانى و شريعتمدارى حاضر شد و شرح منظومه را از علامه طباطبائى آموخت.

وى در ايام تعطيلات حوزه علميه قم به اصفهان مى‌رفت و در ابحاث حضرات آيات: شيخ مهدى نجفى، رحيم ارباب و سيد عبدالله ثقة الاسلام حاضر مى‌شد. در سال 1382 پس از وفات آيت‌الله كمالوند خرم آبادى، به درخواست امام خمينى(ره)، براى اداره حوزه كماليه، به خرم آباد رفت و به تدريس خارج فقه و اصول پرداخت و پس از چهار سال به قم بازگشت و به تألیف و تدريس اشتغال ورزيد.

آثار

معيار الفقاهة، كتاب صلاة و حج، حسين(ع) و پذيرش دعوت، نقد شهيد جاويد، الاجماع و الاخبار، تفسير آيه جلباب، در حد شرعى حجاب زنان و وجوب ستر وجه و كفين، غناء موضوعا و حكما، شطرنج و منع بازى با آن و دين و زن.

وفات

ايشان در چهارشنبه بيستم محرم الحرام 1426ق برابر با 12 اسفندماه 1383 در 83 سالگى از دنيا رفتند و پس از تشييع و نماز آيت‌الله صافى گلپايگانى، در قبرستان شيخان قم مدفون شد.


وابسته‌ها