صفایی، غلامعلی

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
صفایی، غلامعلی
نام صفایی، غلامعلی
نام‌های دیگر ص‍ف‍ائ‍ی‌ ب‍وش‍ه‍ری‌، غ‍لام‍ع‍ل‍ی
نام پدر
متولد
محل تولد
رحلت
اساتید
برخی آثار ‏آموزش مقدماتی نحو: قسمت اول نحو «1»

‏المتون للتعلیم و التدریب

‏ترجمه و شرح مغنی الادیب (ابن هشام)

روش تحصیل ادبیات عرب در حوزه

کد مؤلف AUTHORCODE07771AUTHORCODE

غلامعلى صفائى بوشهرى در سال 1338 در بوشهر به دنيا آمد.

دوران ابتدايى را در مدرسه معروف سعادت بوشهر سپرى نمود و از همان كودكى با حضور در مسجد و آشنايى با مبانى دين و ولايت خاندان نبوت(ع) بافت روحى مذهبى در وجودش درهم تنيده شد.

فعالیت‌ها

با آغاز مبارزات مردمى براى شكل‌گيرى انقلاب اسلامى، به فعالیت‌های انقلابى از قبيل تشكيل گروه مطالعه و آموزش و پخش اعلاميه‌هاى حضرت امام (ره)، نوارهاى سخنرانى‌هاى ايشان، ايجاد نمايشگاه كتاب و عكس و همراهى با نيروهاى انقلابى اصيل به رهبرى روحانیت و شكل‌دهى به راهپيمايى‌ها همت گمارد.

پس از پيروزى انقلاب اسلامى، با خدمت در جهاد سازندگى و حضورى كوتاه در كميته انقلاب اسلامى، توفيق خدمت به نظام و مردم را يافت و سپس بنا به تشخيص نياز انقلاب نوپا و منطقه و همچنين علاقه وافرى كه به تحصيل در علوم حوزوى داشت، در سال 1361 از ديار دليران به سوى منزل دانشوران عزيمت نموده و به تحصيل علوم دينى مشغول شد.

در اين ايام، با جديت و تلاش فراوان به تحصيل پرداخت و با دقت به اين مهم مشغول شد، چنان‌كه در سال سوم تحصيل دعوت به تدريس گرديد و تا كنون نيز به اين موهبت الهى اشتغال داشته و در همه سطوح به تدريس پرداخته است و قريب به هفده سال در مدارس و سپس در مدرسه دارالشفاء، به آموزش معارف و علوم اسلامى مشغول شد.

وى با آشنايى با اساتيد بزرگ معارف و اخلاق اسلامى، به مبانى اصيل عرفانى اخلاقى پرداخت و از اساتيد عالى مقام حوزه علميه قم حظ كثير برد. سال‌ها مشغول تدريس ادبيات، اصول فقه بوده و تدريس دروس اخلاق و صحيفه سجاديه در مدارس، مركز تربيت مدرس حوزه و منزل، از ديگر توفيقات ايشان مى‌باشد.

وى پس از چندى از طرف دفتر تدوين و نشر متون حوزه جهت تألیف كتب آموزشى حوزه مثل آموزش صرف، بدايه النحو، نهايه النحو، مغنى الاديب و طراحى جديد آموزش ادبيات عرب را آغاز و به سرانجام رساند و هم اينك مشغول تدريس خارج اصول و معارف اخلاقى و صحيفه سجاديه مى‌باشد و بنا به امر مقام معظم رهبرى، براى خدمت، به استان بوشهر قدم نهادند.

آثار

 1. سيماى تاريخ اسلام
 2. ترجمه و شرح مغنى الاديب
 3. آموزش مقدماتى نحو
 4. ترجمه صحيفه سجاديه
 5. المتون للتعليم و التدريب
 6. چهل چراغ آسمان عصمت
 7. النحو التطبيقى
 8. بداية النحو
 9. آموزش صرف
 10. روش تحصيل ادبيات عرب در حوزه
 11. تجزيه و تركيب
 12. بداة التمارين
 13. داستان‌هاى آسمانى
 14. وقت ظهور نزدیک است
 15. مغنى الاديب

منابع مقاله

پايگاه اطلاع‌رسانى نماينده ولى فقيه و امام جمعه استان بوشهر.


وابسته‌ها