صفحهٔ اصلی

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
به

ویکی‌نور

خوش آمدید

دانشــنامه تخصـصی کتاب‌شـناسی و زندگی‌نامـه

(با 12189 مقاله فارسی)
مقاله برگزیده
غدیر شناسی و پاسخ به شبهات

غدیر شناسی و پاسخ به شبهات، نوشته علی‌اصغر رضوانی، کتابی است که به تفصیل به موضوع ولایت امیرالمؤمنین علی(ع) در آیات و روایات؛ خصوصا آیات و روایات مرتبط با واقعه غدیر خم، و برتری ایشان بر سایر صحابه پرداخته است؛ این کتاب به زبان فارسی، در زمان معاصر و در یک جلد تألیف شده است.

کتاب به هدف خنثى‌کردن توطئه‌ها و پاسخگویى به شبهات دشمنان نوشته شده است.

نویسنده در این کتاب، به موضوع ضرورت تعیین جانشین برای پیامبر اکرم(ص) می‌پردازد. با توجه به علم غیب خداوند و رسولش از آینده و اینکه امت پس از پیامبر در مسائل گوناگونی دچار اختلاف و تفرقه می‌شوند، ضروت لطف الهی اقتضا می‌کند که پیامبر(ص) جانشین شایسته‌ای را پس از خود تعیین کند تا مانع اختلافات شود و جامعه را در مسیر حقیقی خود پیش برد. اینکه اهل سنت براین باور که پیامبراکرم(ص) در این زمینه نظری نداده و این امر را به امت واگذاشته، دچار اشکالات زیادی است، از جمله اینکه لازمه این نظریه این است که پیامبر اکرم(ص) در مهمترین امر مسلمین که ولایت و جانشینی باشد اهمال کرده باشد و حال آنکه پیامبر اکرم(ص) قطعا از این نقیصه بزرگ مبراست.

موضوع بعدی مطرح شده راجع به افضلیت امیرالمؤمنین علی(ع) نسبت به سایر صحابه است که در آیات زیادی از قرآن به آن اشاره شده است، همچون آیه شریفه: «إِنَّما وَلِيُّکُمُ اللَّهُ وَ رَسُولُهُ وَ الَّذينَ آمَنُوا الَّذينَ يُقيمُونَ الصَّلاةَ وَ يُؤْتُونَ الزَّکاةَ وَ هُمْ راکِعُونَ»(مائده: 55)؛ «ولّى امر شما تنها خدا و رسول خدا و مؤمنانى هستند که نماز به‌پا داشته و فقیران را در حال رکوع زکات مى‌دهند.» همچنین روایات زیادی همچون روایت پیامبر(ص) که فرمود: «أعلم أمّتي من بعدي علي بن أبي‌طالب»؛ «اعلم امّت بعد از من على بن ابى‌طالب است»؛‌ دلالت بر افضلیت قطعی علی(ع) بر سایر صحابه دارد که جایگاه بی رقیب ایشان را نسبت به مابقی صحابه ثابت می‌کند.

طرق حديث الغدير برواية ابن عساكر

طرق حديث الغدير برواية ابن عساكر، گردآوری و تحقیق اسناد حدیث غدیر از کتاب «تاریخ مدینة دمشق» ابن عساکر (متوفی 571ق) است که توسط امیر تقدمی معصومی صورت گرفته است.

در ابتدای کتاب، ضمن ذکر خلاصه‌ای از زندگی‌نامه ابن عساکر، توضیحاتی پیرامون کتاب «تاریخ مدینه دمشق» ارائه گردیده و پس از ذکر سخن بزرگانی مانند ابن کثیر، سبکی، نعیمی، ابن جوزی، ابن خلکان، درباره ابن عساکر و اثر او، به حدیث شریف غدیر در کتاب مذکور اشاره شده و این موضوع مورد تأکید قرار گرفته است که ابن عساکر این حدیث را از بین از 130 طریق استخراج نموده و به دلیل اهمیت این حدیث شریف، در اثر حاضر، محقق آن را به صورت جداگانه، جمع‌آوری و مورد تحقیق قرار داده است.

در ادامه، به ترتیب حروف الفبا، ذکر طرق و راویانی پرداخته شده که ابن عساکر، حدیث شریف غدیر را از ایشان، ذکر کرده است. از جمله آن‌ها عبارتند از: انس بن مالک، براء بن عازب، بیده بن حصیب، جابر بن عبدالله، جریر بن عبدالله، حبشی بن جناده، حذیفه بن اسید، حرمله مولی اسامه بن زید، خالد بن زید ابوایوب انصاری، زیاد بن ابی زیاد، زید بن ارقم، سعد بن مالک ابوسعید خدری، سعد بن ابی وقاص، سعید بن وهب، سمره بن جندب و...

در انتهای کتاب، بعد از ذکر اسنادی از حدیث غدیر که به دو یا سه نفر از صحابه یا تابعی ختم می‌شود، به شأن نزول دو آیه شریفه اکمال و تبلیغ، اشاره شده است

چگونه ویکی‌نویس شویم