صفحهٔ اصلی

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
به

ویکی‌نور

خوش آمدید

دانشــنامه تخصـصی کتاب‌شـناسی و زندگی‌نامـه

(با 11250 مقاله فارسی)
مقاله برگزیده
تحلیلی اجتماعی از صله رحم

تحليلى اجتماعى از صله رحم، اثر سيد حسین شرف‌الدين است كه به زبان فارسی، به تبيين و بررسى مسئله «صله رحم» از زواياى گوناگون پرداخته است.

فصل اول، درباره كلياتى از ابعاد فقهى صله و قطع رحم است و در آن، به تحليل و تبيين اجمالى برخى مسائل، مانند مفهوم صله و قطع، وجوب صله رحم، ويژگى‌هاى وجوب صله، حرمت قطع رحم و... پرداخته شده است.

در فصل دوم، انواع خويشاوندى (نسبى، سببى، رضاعى، فرزندخواندگى، توتمى و تعميدى) و سطوح شبكه خويشاوندى، از پايين‌ترين سطح آن؛ يعنى خانواده گرفته تا بالاترين آن؛ يعنى طايفه و قبيله و ملت، از منظر عمدتاًً توصيفى، به‌طور نسبتاً جامع، مورد بحث و بررسى واقع شده است.

فصل سوم كتاب، به استقراى مصاديق مختلف ارحام در منابع دينى پرداخته است. نویسنده محترم، در فصل چهارم، آيات و رواياتى را كه به نوعى با موضوع بحث ارتباط دارند، از قرآن كريم و مجامع روايى استخراج نموده و در قالب عنوان كلى و ده‌ها عنوان جزئى، رده‌بندى نموده است.

در فصل پنجم، جهت آشنايى با جايگاه صله رحم در ساير اديان و آيين‌هاى مذهبى پيشين، به نقل برخى ديدگاه‌هاى كلى از آيين يهود و مسيحيت و زرتشت و تعاليم كنفوسيوس پرداخته شده است.

فصل ششم كه مكمل فصل چهارم است، به تشريح و تفسير آثار و كاركردهاى دنيوى و اخروى و فردى و اجتماعى مذكور در روايات، اختصاص يافته است.

مؤلف محترم، در فصل هفتم كتاب، به نقل گزيده‌اى از ديدگاه‌هاى جامعه‌شناسان درباره موقعيت شبكه خويشاوندى در نظام اجتماعى، آثار و كاركردهاى آن در نظام سنتى پيشين، هسته‌اى شدن خانواده به‌عنوان الگوى رايج نظام خانوادگى در تمدن صنعتى، موقعيت و كاركردهاى شبكه خويشاوندى در جوامع صنعتى و نيمه‌صنعتى امروز و... اشاره نموده است.

مرقد شيخ جعفر کاشف‌الغطاء

شيخ جعفر کاشف‌الغطاء در سال 1154 ه‍.ق در نجف اشرف چشم به جهان گشود.

وى از همان اوان كودكى به تحصيل علوم دينى پرداخت. در آغاز، مقدمات را نزد پدر خود آموخت و سپس از محضر بزرگان كسب دانش كرد و به مرتبت والايى از علم و عمل نائل آمد.

در عظمت و بزرگوارى او همين قدر بس كه آیت‌الله سيد مهدى بحر العلوم او را به عنوان مرجع عام شيعه معرفى مى‌كرد و حتى امر فرمود به اهل‌بيت خود كه از شيخ جعفر تقليد نمايد.

شيخ جعفر كاشف الغطا از محضر بزرگانى نظير: شيخ محمد مهدى فتونى و آقا محمدباقر وحيد بهبهانى و سيد مهدى بحرالعلوم و پدر بزرگوار خود كسب دانش كرده است.

سرانجام شيخ جعفر كاشف الغطا پس از گذراندن عمرى سرشار از خدمت به مكتب و امت اسلام، در روز چهارشنبه، 22 يا 27 رجب سال 1228 ه‍.ق، پس از هفتاد و چهار سال زيستن پر بركت در دنيا، به لقاى حق شتافت.

چگونه ویکی‌نویس شویم

logo-samandehi