صفحهٔ اصلی

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
به

ویکی‌نور

خوش آمدید

دانشــنامه تخصـصی کتاب‌شـناسی و زندگی‌نامـه

(با 15103 مقاله فارسی)
مقاله برگزیده
المقتل الحسيني المأثور عرض روايي لأحداث كربلا علی لسان المعصومين(ع)

المقتل الحسيني المأثور عرض روايي لأحداث كربلا علی لسان المعصومين(ع)، اثر شیخ محمدجواد طبسی، کتابی است پیرامون واقعه کربلا و مقتل امام حسین(ع) از زبان معصومین(ع) و نیز درباره سیره آن بزرگواران در قبال مصیبت آن مظلوم که به زبان عربی و در دوران معاصر نوشته شده است.

در فصل نخست، به بررسی سیره معصومین(ع) پیرامون مصائب اباعبدالله(ع) پرداخته شده است. مباحث مطرح‌شده در این فصل، عبارتند از: اظهار حزن اهل‌بیت(ع) بر مصائب آن حضرت(ع)؛ تکریم روز عاشورا؛ اقامه ماتم بر ایشان(ع)؛ ترغیب شعرا بر سرودن اشعاری پیرامون امام حسین(ع) و واقعه کربلا؛ تمرکز بر بکا و گریه بر آن حضرت(ع)؛ تقرب به خدا به واسطه لعن قاتلین ایشان(ع)؛ تأکید بر زیارت امام حسین(ع)؛ دعا در حرم آن حضرت(ع)؛ طلب شفا به تربت و خسران قاتلان ایشان.

فصل دوم، به اخبار غیبی مربوط به شهادت امام حسین(ع) اختصاص یافته است که از جمله آن‌ها عبارتند از: اخبار پیامبر(ص)، امام على(ع)، امام حسن(ع) و خود امام حسین(ع) به شهادت امام(ع) و یاران و اسارت اهل‌بیت(ع)
شهیدی‌پور، محمدرضا

محمدرضا شهیدی‌پور (1337-1401ش)، دانش‌آموخته حوزه علمیه قم، پیشکسوت قرآنی کشور و از مدرسان و داوران مسابقات بین‌المللی قرآن، عضو هیئت‌ علمی گروه قرائات مدرسه عالی قرآن و حدیث مجتمع آموزش عالی امام خمینی(ره).

ایشان در سال ۱۳۵۹ به دعوت سازمان اوقاف و امور خیریه به‌عنوان داور مسابقات سراسری حفظ و قرائت قرآن و سپس در سال ۱۳۶۰ در مسابقات بین‌المللی حفظ و قرائت قرآن به داوری مشغول شد که تاکنون ادامه دارد. وی افزون بر ۲۲ سال در دانشکده شهید محلاتی، دانشگاه آزاد اسلامی قم و اراک، دانشگاه قم، پیام نور، دانشکده علوم قرآنی قم و مجمع آموزش عالی پردیس قم، به تدریس فنون قرائت مشغول بوده است.

عضویت در شورای عالی قرآن اوقاف و امور خیریه، کارشناسی تلاوت‌های قرآن در شورای قرآن صدا و سیما، عضویت در کمیسیون تحقیق مرکز طبع و نشر قرآن کریم، عضویت در گروه گزینش استادان قرآن در دانشگاه آزاد اسلامی و عضویت در هیئت‌ علمی گروه قرائات مدرسه عالی قرآن و حدیث مجتمع آموزش عالی امام خمینی(ره)، از مهم‌ترین فعالیت‌ها و مشاغل ایشان بشمار می‌رود.

سرانجام در ۲۳ مردادماه 1401ش مصادف با ۱۶ محرم‌ 1444ق درگذشت.و پس از تشییع و نماز بر پیکر ایشان توسط آیت‌الله شبیری زنجانی، در حرم مطهر حضرت معصومه سلام‌الله‌علیها به خاک سپرده شد....
چگونه ویکی‌نویس شویم

logo-samandehi