صفحهٔ اصلی

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
به

ویکی‌نور

خوش آمدید

دانشــنامه تخصـصی کتاب‌شـناسی و زندگی‌نامـه

(با 12354 مقاله فارسی)
مقاله برگزیده
مأساة الزهراء علیهاالسلام، شبهات و ردود

مأساة الزهراء علیهاالسلام، شبهات و ردود، اثر عربی سید جعفر مرتضی عاملی، به بررسى مسائلى مى‌پردازد که در سال‌هاى اخیر پیرامون مظلومیت حضرت زهرا(س) و آنچه پس از رحلت پیامبر(ص) بر او گذشت و نیز مسائلى را که گونه‌اى ارتباط با آن حضرت دارد، مطرح می‌کند.

در جلد اول، نویسنده در فصل اول از باب نخست، سخن خود را از تاریخ تولد آن حضرت آغاز کرده است؛ با این دلیل که برخى تلاش مى‌کنند تا روایت منقول از پیامبر(ص) و ائمه(ع) را که مى‌گوید: «زهرا(ع)، پس از اسراء و معراج از میوه بهشتى به دنیا آمد»، نادیده بگیرند؛ یا از التزام به این امر که زهرا(س) در سنین پایین با على(ع) ازدواج کرد، سرپیچى کنند؛ زیرا تا حدودى در توجیه و اقناع مخاطبان خود دچار زحمت مى‌شوند، ولذا ترجیح مى‌دهند که اصلا متعرّض آن نشوند.

در فصل دوم، به بررسی رابطه حضرت زهرا(س) با غیب، پرداخته شده است. غیب در زندگانی زهرا(س)، تأویل روایات، آیا زهرا(س) اولین مؤلف در اسلام است؟ آیا احکام شرعی در مصحف زهرا(س) وجود داشته؟ و عدم تعارض در احادیث مصحف زهرا(س)، از جمله عناوینی است که در این فصل، مورد بحث قرار گرفته است.

در فصل سوم، شمارى از پرسش‌ها و پاسخ‌ها را خواهیم خواند که پیرامون تهاجم هیئت حاکمه به فاطمه(س) مطرح است. آنان در انجام مراحل کودتاى خود علیه برنامه الهى و ابلاغ نبوى و غصب خلافت از صاحب برحقّ آن که نصّ و نصب بر حقانیت او تأکید داشت و خود نیز در روز غدیر خم با او بیعت کردند و با خداى خود عهد نمودند که بدان وفا کنند و بیعت نشکنند، به خانه دختر پیامبر(ص) حمله بردند. برخى، این تهاجم را انکار کرده یا در حدوث چیزى جز تهدید به آتش زدن خانه فاطمه(س)، شک نموده‌اند. این افراد مدعى شده‌اند که این قضیه ربطى به عقیده ندارد و در توجیه موضع خود مطالبى را بیان کرده‌اند و از جمله تأکید نموده‌اند که ما باید پیش از آنکه دیگران قضایاى ما را مورد مناقشه قرار دهند و از اعتبار بیندازند، خود آنها را نقد کنیم.

فوائد الأصول (نائینی)

فوايد الاصول، مجموعه درس‌هاى ميرزا محمدحسین غروى نايينى، از بزرگ‌ترين چهره‌هاى درخشان شيعه در قرن چهاردهم هجرى است(1276 - 1355ق). اين درس‌ها، توسط عالم ربانى، شيخ محمد على كاظمى خراسانى (1309 - 1365ق)، از شاگردان ممتاز علامه نايينى، به زبان عربى، تحرير شده است.

كتاب «فوايد الاصول»، از بيانى رسا و روان در ارائه نظريات دقيق و ارزش‌مند اصولى مرحوم نايينى برخوردار است و با تعبيرات متين و سنجيده، اثرى گران‌بها و قابل توجه در تبيين نظريات اصولى به شمار مى‌آيد.

كتاب، از همان زمان نگارش، مورد توجه علما و فضلاى حوزه‌هاى علميّه و مورد استفاده اساتيد و مجتهدين بزرگ قرار گرفت و هم‌اكنون نيز در درس‌هاى خارج اصول حوزه‌هاى علميّه، يكى از كتاب‌هاى مورد استفاده طلاب و اساتيد است.

محقق نايينى از شخصيت‌هاى برجسته و از علماى اصولى بزرگ قرن اخير به شمار مى‌آيد.

نظريات و ديدگاه‌هاى اصولى اين دانشمند بزرگ، آثارى شگرف بر تكامل علم اصول داشته و توجه بسيارى از بزرگان اين علم را به خود جلب نموده است.

وى، در تنقيح مطالب علم اصول و شرح مقاصد علماى اين علم از قدرتى فراوان برخوردار بود و با ديده ژرف‌نگر خود تحقيقات ارزش‌مندى را در اين علم به عمل آورده است.

چگونه ویکی‌نویس شویم