صفحهٔ اصلی

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
به

ویکی‌نور

خوش آمدید

دانشــنامه تخصـصی کتاب‌شـناسی و زندگی‌نامـه

(با 16355 مقاله فارسی)
مقاله برگزیده
حضرت مهدی عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف در مذاهب اربعه

حضرت مهدى عجل‌الله‌تعالى‌فرجه در مذاهب اربعه اثر آقایان مهدى اکبر نژاد و سعید آذرشین فام، کتابی است که به بحث مهدویت از دریچه احادیث نقل شده، در کتب معتبر اهل سنّت نگریسته و به بررسى اقوال علماى اهل سنت در رابطه با برخى از صفات و ویژگى‌هاى حضرت مهدى(ع) و حکومت جهانى ایشان پرداخته است.

در این نوشتار، منظور از اهل سنّت پیروان مذاهب چهارگانه مالکى، حنفى، حنبلى و شافعى، بدون در نظر گرفتن مکتب‌هاى عقیدتى و کلامى ایشان مى‌باشد.

«فصل اول با عنوان سیر تاریخى تدوین احادیث مهدویت در کتاب‌هاى اهل سنت» به بررسى و معرّفى کتاب‌هایى که در آن‌ها مسئله حضرت مهدى(ع) مطرح شده است، مى‌پردازد. و در یک تقسیم بندى اولیه آن کتب را به دو دسته عمده تقسیم مى‌کند: 1- کتاب‌هاى حدیثى عمومى اهل‌سنت 2- کتاب‌هاى حدیثى ویژه امام مهدى(ع).

منظور از کتاب‌هاى حدیثى عمومى، کتبى هستند که اختصاص به موضوع خاصى ندارند و درباره ابواب و مباحث مختلف بحث کرده‌اند و از جمله بخشى را به احادیث امام مهدى(ع) اختصاص داده‌اند. برخى از این کتاب‌ها، بخشى با عنوان «الفتن» دارند که این احادیث در آن جمع آمده است، از جمله مى‌توان از سنن ابن ماجه، الجامع الکبیر ترمذى، مصنف ابن ابى شیبه و المستدرک على الصحیحین حاکم نیشابورى اشاره کرد. برخى دیگر از این کتب به صورت جداگانه بابى تحت عنوان کتاب المهدى یا باب المهدى دارند که این احادیث در آن‌ها ذکر شده است؛ همانند سنن ابن داوود، المصنف صنعائى و مختصر ذخائر العقبى فى مناقب ذوى القربى محب‌الدین طبرى. برخى دیگر از این کتب، احادیث مربوط به امام زمان(ع) را در بخش مربوط به مباحث قیامت و نشانه‌هاى آن ذکر کرده‌اند که مى‌توان از جامع الاصول فى احادیث الرسول ابن اثیر جزرى و مصابیح السنة بغوى. و برخى دیگر بر اساس ترتیب خاص خودشان، همچون طبرانى که احادیث یک محدّث را در یک جا جمع نموده است، در شمارگان خاصى این احادیث را ذکر نموده‌اند. همانند المعجم الکبیر طبرانى که به بیان احادیث مربوط به امام مهدى(ع) در بخشى که احادیث نقل شده، توسط عبدالله بن مسعود است، مى‌پردازد.

از کتاب‌هاى حدیثى اهل سنت که ویژه امام مهدى(ع) مى‌باشد، مى‌توان از اربعون حدیث ابونعیم اصفهانى(متوفاى 420ه‍-)، البیان فى اخبار صاحب الزمان کنجى شافعى، عقدالدرر فى اخبار المنتظر یوسف بن یحیى بن على بن عبدالعزیز مقدّسى شافعى، العرف الوردى فى اخبار المهدى(ع) جلال‌الدین سیوطى (متوفاى 911ه‍-) و البرهان فى علامات مهدى آخر الزمان متقى هندى(متوفاى 975ه‍-) نام برد.
پيش‌گوئى‌ها در علائم آخرالزمان

پيش‌گوئى‌ها در علائم آخرالزمان اثر علامه حسن مصطفوى، به بيان و بررسى برخى از پيشگوئى‌هاى پيامبر(ص) و ائمه(ع) پيرامون حوادث و اتفاقات آخرالزمان پرداخته است. كتاب به زبان فارسى و در سال 1351ش نوشته شده است.

انگيزه تأليف، توجه به مقامات معنوى، آگاهى و روشن ضميرى رسول‌الله(ص) و ائمه(ع) ذكر شده است كه چگونه چند هزار سال را با چشم روحانى مشاهده كرده و از آن خبر داده‌اند.

كتاب با مقدمه مؤلف در بيان نكاتى پيرامون مطالب كتاب آغاز و مباحث، در سى‌وهشت عنوان و يك خاتمه تنظيم شده است. مطالب دربردارنده روايات و احاديثى در موضوع پيش‌گويى‌هاى رسول اكرم(ص) و ائمه(ع) از حوادث و وقايعى است كه در آخرالزمان و نزديك به زمان ظهور حضرت مهدى(عج) واقع خواهد شد.

احاديث از صحاح، مسانيد و كتب معتبره اهل سنت و اصول شيعه، جمع‌آورى شده و پيش از نقل احاديث، به نام كتابى كه مأخذ است اشاره شده است. روايات اهل سنت، پيش از احاديث شيعه ذكر گرديده است.

نویسنده، سعى كرده تا احاديثى كه در آن‌ها تصريح به جمعيت مخصوص و يا محل معينى نشده است را مختص به مورد مخصوص نكرده و از عمومیت و شمول بيرون نياورد و لذا در ترجمه يا توضيح احاديث، اين اصل را رعايت كرده است.

از ذكر روايات مكرر كه با اختلاف اسناد در كتب حديث نقل مى‌شود، خوددارى شده و از آن‌جا كه غرض نویسنده ذكر معنى و توجه به حقايق مى‌باشد، نه اثبات حديث و اظهار فضل آن، لذا فقط به نقل حديث از كتب درجه اول و معتبر فريقين اكتفاء شده است.

نویسنده معتقد است به‌طورى كه از روايات و اخبار فهميده مى‌شود، رسول اكرم(ص) گاهى از جريان‌هاى آينده و از وقايع و حوادثى كه براى ملت اسلامى رخ خواهد داد، خبر مى‌داد و مخصوصاًً نسبت به بعضى از اصحاب خود، توجه و عنايت خاصى داشته است. از ائمه(ع) نيز روايات بسيارى نقل شده كه تأييد كننده اين امر است كه ايشان، علم منايا، بلايا و انساب داشتند؛ يعنى از آجال، حوادث، ابتلائات، اجداد و اولاد آگاه بودند.

از جمله پيش‌گويى‌هاى پيامبر(ص)، حكمرانى و امارات افراد ستمگر و شرير است و آن حضرت، مسلمانان را هشدار داده تا از آنان پيروى نكرده و اعانت، تأييد و تصديق آنان ننمايند و در چنين حكومتى، صبر و استقامت كرده، از روش صحيح و عدالت منحرف نشوند....
چگونه ویکی‌نویس شویم