صفحهٔ اصلی

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
به

ویکی‌نور

خوش آمدید

دانشــنامه تخصـصی کتاب‌شـناسی و زندگی‌نامـه

(با 11276 مقاله فارسی)
مقاله برگزیده
امام مهدی عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف از تولد تا رجعت

امام مهدى(عج) از تولد تا رجعت، اثر على نظرى منفرد، پژوهشى است پيرامون حضرت مهدى(عج)، از ولادت آن حضرت تا مباحث مربوط به رجعت كه به زبان فارسی و در دوران معاصر نوشته شده است.

نویسنده ابتدا به نصوص مربوط به حضرت مهدى(عج) اشاره نموده و پس از بررسى اعتقاد به مصلح موعود در ميان اقوام و ملل، به بحث پيرامون وضعيت سياسى و اجتماعى دوران ولادت و آغاز امامت حضرت(عج) پرداخته و در ادامه، مباحثى همچون غيبت صغرى، نواب، غيبت كبرى، انتظار، رجعت و... را مطرح نموده است.

در مقدمه، به اين نكته اشاره شده است كه برقرارى عدالت و پايان گرفتن بساط ظلم و ستم از جمله امورى است كه همواره مورد توجه انسان بوده و براى ايجاد و تحقق آن، اقدامات زيادى انجام گرفته و مى‌توان گفت اجراى عدالت و رفع ظلم و تجاوز كه بستر اصلاح و امنيت در جامعه بشرى است، از جمله آرمان‌هاى انسان محسوب مى‌شود كه در طول تاريخ، همواره انظار و افكار را به خود معطوف داشته و براى رسيدن به آن، شيوه‌ها و راهكارهاى فراوانى به كار گرفته شده، اما ميزان موفقيت در رسيدن به اين هدف بزرگ، اندك و ناچيز و يا منفى بوده است، ارزيابى وضعيت موجود جوامع بشرى و مقايسه آن با آنچه مطلوب و مورد انتظار است نشان مى‌دهد كه براى رسيدن به وضعيت مطلوب و برقرارى عدالت و صلح و امنيت و رفع ظلم و تجاوز، راهى ناهموار و سخت پيش رو است.

فصل اول، به كليات اختصاص يافته و در آن، از سه مبحث زير، سخن به ميان آمده است:

الف)- ضرورت وجود حجت الهى: در اين قسمت، نویسنده به موضوع ضرورت حجت در هر عصر و زمان اشاره كرده است...

البرهان فی علامات مهدی آخر الزمان

البرهان فی علامات مهدی آخر الزمان، تألیف علاءالدین علی بن حسام‎الدین، معروف به متقی هندی (متوفی 975ق)، از مفصل‎ترین کتاب‎های اهل سنت است که درباره مهدویت به رشته تحریر درآمده است؛ تا آنجا که بیش از 270 روایت درباره مهدی موعود(عج) در آن نقل شده است.

این کتاب، یکی از منابع مهم در مباحث مهدویت بشمار می‎رود و فتوای علمای چهار مذهب درباره مدعیان و منکران امام مهدی(عج) را متذکر شده است.

نگارنده درباره کتاب خود می‎گوید:

چون کتاب «العرف الوردي في أخبار المهدي» نگارش جلال‎الدین سیوطی را مشاهده کردم، ازآنجاکه آن کتاب، دارای باب‎بندی و نظم لازم نبود، آن را باب‎بندی نمودم و برخی احادیث دیگر بر آن افزودم.

تحقیق کتاب به قلم علی‎اکبر غفاری صورت گرفته است.

در مقدمه محقق، ضمن شرح ‎حال مؤلف، به موضوعاتی همچون چگونگی طولانی شدن عمر حضرت مهدی(عج)، معجزه عمر طولانی، حکمت طول عمر و چگونگی ایمان به وجود حضرت مهدی(عج) پرداخته شده و در مقدمه نویسنده، به انگیزه تألیف اشاره شده است.

نویسنده در ابتدای کتاب، ضمن بیان کرامات مختص به حضرت مهدی(عج)، به ذکر نسب و مشخصات ظاهری آن حضرت پرداخته و سپس علامات ظهور و وقایع مربوط به قیام ایشان را ذکر کرده است.در باب‎های بعد، به چگونگی بیعت با حضرت مهدی(عج)، یاران، فتوحات...

چگونه ویکی‌نویس شویم

logo-samandehi