صفحهٔ اصلی

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
به

ویکی‌نور

خوش آمدید

دانشــنامه تخصـصی کتاب‌شـناسی و زندگی‌نامـه

(با 13437 مقاله فارسی)
مقاله برگزیده
سقوط اسرائیل

سقوط اسرائيل ترجمه فارسى «سقوط الإسرائيل من العلو و الإفساد إلى الزوال» اثر عربى مهدى حمد الفتلاوى با ترجمه محمدباقر ذوالقدر، پژوهشى است پيرامون قضيه فلسطين، با استناد به آيات قرآن و احاديثى كه مؤيد قرآنى دارد كه در سال 2001م نوشته شده است.

مترجم در مقدمه خود، به دنبال اشاره به رمز حمايت غرب و آمريكا از رژيم صهيونيستى و تحميل اين همه خسارات بر مردم فلسطين و جهان اسلام بوده و معتقد است، مادام كه صهيونيسم و انديشه‌هاى بيمارگونه توراتى گريبان هيئت حاكمه آمريكا را رها نكرده است، سیاسیت‌هاى غرب، برهمين پاشنه چرخيده و تنها راهى كه پيش روى مسلمانان وجود دارد، راه مبارزه و مقاومت است.

مقدمه مؤلف، به آينده اسلامى از ديدگاه احاديث نبوى(ص) نگريسته و پس از انتقاد از حاكميت زمامداران خيانتكار بر امت اسلامى، نحوه سلطه قدرت‌هاى كفر بر جوامع اسلامى را تبيين كرده است.

فصل نخست، پس از طرح مباحثى پيرامون تسليم و شكست عرب‌ها در برابر استكبار غرب، ظهور انقلاب اسلامى، شكست و عقب‌نشينى حكومت‌هاى عربى، با ارائه سه دليل قاطع از قرآن، امكان هر گونه صلح و سازش با يهوديان را ناممكن مى‌شمارد:

  1. درگيرى داخلى يهود كه ناشى از حاكميت روح كينه‌توزى و دشمنى در روابط آن‌ها و نوعى عقوبت و مجازات الهى است.
  2. خوى و خصلت خصمانه كه اخلاقيات خشن و دهشت‌افكن ناشى از تعاليم تحريف شده تورات آن را تقويت مى‌كند.
  3. پيمان‌شكنى و نقض عهد كه يكى از صفات ثابت جامعه يهود بوده كه در طول زمان تغيير نكرده و قرآن نيز بدان تصريح دارد.

دوم، فرجام اسرائيل از منظر قرآن و سنت نبوى را تحت عنوان سقوط مثلث شيطانى بررسى است.

مؤلف با آوردن آياتى از قرآن، اثبات مى‌كند كه اين كتاب آسمانى، از وجود نوعى توطئه مشترك بين يهود و نصارا، براى طراحى و اجراى نقشه‌اى به منظور مقابله با اسلام و تلاش نافرجام براى خاموش كردن «نور خدا» پرده برمى‌دارد، بى‌آنكه از نشانه‌هاى اين توطئه و ماهيت، اهداف و زمان وقوع آن، سخنى به ميان آورد.
زاد المعاد

زاد المعاد، اثر علامه محمدباقر مجلسى، با تحقيق سيد حسن موسوى، شامل متن نمازها، دعاها، زيارات، مناجات و تعقيبات نمازها است كه به زبان عربى و در قرن يازدهم هجرى، نوشته شده است.

كتاب با مقدمه نویسنده آغاز و مطالب در چهارده باب و يك خاتمه تنظيم شده است.

باب سوم، در هشت فصل، به بيان گوشه‌اى از فضايل و اعمال ماه مبارک رمضان، اختصاص يافته است.

عنوان فصول اين باب، عبارتند از: بيان فضيلت ماه مبارک رمضان؛ اشاره به حقيقت روزه و آنچه در آن معتبر مى‌باشد؛ ذكر سنت‌ها و آداب معتبر در روزه؛ شرايط و آداب دخول ماه مبارک رمضان؛ بيان اعمال هر شب و هر روز ماه مبارک رمضان؛ ذكر اعمال مختصر شب‌ها و روزهاى مخصوص اين ماه؛ دعاهاى مخصوص دهه آخر ماه رمضان و بيان نمازهاى شب و دعاهاى روز كه در اين ماه مشهور است.

اعمال ليالى و ايام متبرک ماه شوال و ماه ذى‌القعده، در باب چهارم گنجانده شده است. از جمله ايام متبرک ماه شوال، روز عيد فطر است و شبش از جمله شب‌هاى شريف مى‌باشد كه در فضيلت ثواب عبادت و احياى آن، احاديث بسيار است و از پيامبر(ص) منقول است كه هركه شب عيد را احيا كند، در روزى كه دل‌ها از ترس مى‌ميرد، دل او نخواهد مرد.

چگونه ویکی‌نویس شویم