صفحهٔ اصلی

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
به

ویکی‌نور

خوش آمدید

دانشــنامه تخصـصی کتاب‌شـناسی و زندگی‌نامـه

(با 14998 مقاله فارسی)
مقاله برگزیده
مقتل الحسن و الحسين عليهماالسلام

مقتل الحسن و الحسين عليهماالسلام، گزیده‌ای از کتاب «مقاتل الطالبيين» ابوالفرج اصفهانی (متوفی 356ق) است که توسط مصطفی مرتضی قزوینی استخراج و با تحقیق و پاورقی منتشر شده است. کتاب، قریب به یک‌صد صفحه است که نیمی از آن به امام حسن و نیمه دوم به امام حسین(ع) اختصاص یافته است.

مقتل امام حسن(ع) با ذکر نام و کنیه و نام مادر آن حضرت فاطمه ام‌ابیها آغاز شده است. پس از آن به نام مادر حضرت زهرا، خدیجه کبری و پس از آن نسب مادران حضرت خدیجه تا 14 پشت ذکر شده است.

مقتل امام حسین(ع) نیز با ذکر نام و کنیه و نسب آن حضرت و تاریخ ولادت و شهادت وی تنظیم شده است. نویسنده روز شهادت حضرت را روز جمعه دانسته و نظر اهل سنت را که آن را دوشنبه گفته‌اند، باطل و سخنی بی‌مدرک دانسته است. وی با استفاده از زیج (کتاب جداول فلکی)، به ‌دست آورده که اول محرمی که امام به شهادت رسیده، روز چهارشنبه بوده است؛ در این ‌صورت نمی‌تواند روز عاشورا دوشنبه بوده باشد.

نویسنده پس از ذکر این مباحث تاریخی، پیش از آنکه به ذکر شرح حال شهدای کربلا بپردازد، یادآور شده که امکان نگارش کتاب به شیوه مقاتل برایش وجود ندارد؛ لذا ابتدا اسامی و انساب آنها را ذکر می‌کند و سپس به مقاتل می‌پردازد. وی شهدای از نسل ابی‌طالب را ذکر می‌کند که از آن جمله‌اند: مسلم بن عقیل، علی بن حسین(ع)، جعفر بن علی بن ابی‌طالب و عباس بن علی بن ابی‌طالب. او سپس تعداد فرزندان ابی‌طالب که در واقعه کربلا به شهادت رسیدند را - ‌به‌جز علی بن عقیل بن ابی‌طالب که اختلافی است و از ناسخ التواريخ نقل شده - ‌22 مرد دانسته است.
زيارت ناحيه مقدّسه اشكواره امام زمان علیه‌السلام بر امام حسين علیه‌السلام

زيارت ناحيه مقدّسه يا اشكواره امام زمان(ع) بر امام حسين(ع)، تهيه و تنظيم واحد تحقيقات مسجد مقدّس جمكران مى‌باشد.

اثر، شامل متن زيارت ناحيه مقدّسه و ترجمه آن به صورت زيرنويسى است.

زيارت را محمد بن جعفر بن على مشهدى حائرى، معروف به ابن المشهدى(متولد510ق) در المزار الكبير و ابن طاووس در مصباح الزائر از قول سيد مرتضى(ره) نقل نموده‌اند. مرحوم علامه مجلسى در بحارالأنوار الجامعة لدرر أخبار الأئمة الأطهار علیهم‌السلام، (ج98، ص317) زيارت را به كتاب مزار شيخ مفيد(اين اثر در دسترس ما نيست) نسبت داده است.

زيارت ناحيه مقدّسه، خون گريه و سوگنامه حضرت مهدى(ع) و مرثيه بلند آن بزرگوار بر مصائب و رنج‌هاى جدّش، اباعبدالله الحسين(ع) در عاشورا است. اين زيارت، ترسيم و توصيف لحظه‌هاى شهادت اباعبدالله(ع) و غربت و مظلوميت اهل‌بيت(ع) و معتبرترين، مستندترين و بلندترين روضه‌اى است كه از زبان معصوم منتقم و خون خواه سيد شهيدان به ما رسيده است. اين زيارت بهترين كلاس حسين شناسى است. زيارت ناحيه مقدسه، گزارش عاشورا است، گزارشى است كه در آن، دقايق و صحنه‌هاى جزيى نيز توصيف شده است. و نيز آدمى و زائر را با شيوه عزادارى امام زمان(ع) بر بر جدش آشنا مى‌كند.......
چگونه ویکی‌نویس شویم

logo-samandehi