صفری فروشانی، نعمت‌الله

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
صفری فروشانی، نعمت‌الله
نام صفری فروشانی، نعمت‌الله
نام های دیگر صفری، نعمت‌الله

فروشانی، نعمت‌الله

نام پدر
متولد 1345 ش
محل تولد خمینی شهر
رحلت
اساتید
برخی آثار ‏غالیان: کاوشی در جریانها و برآیندها تا پایان سده سوم

‏کوفه از پیدایش تا عاشورا

‏نقش تقیه در استنباط

کد مؤلف AUTHORCODE08337AUTHORCODE

نعمت‌الله صفرى فروشانى، در سال 1345 در شهرستان خمينى‌شهر متولد شد.

تحصیلات

در سال 1355ش، در شهرستان خمينى‌شهر وارد حوزه علميه گرديد. سال 59 به حوزه علميه اصفهان وارد شد و تا سال 63 دروس سطح را به پايان برد. از سال 64 وارد حوزه علميه قم شد و در دروس فقه، اصول، تفسير و فلسفه از اساتيدى همچون آقايان ستوده، اعتمادى، مؤمن، محقق داماد (سيد على)، اسماعيل‌پور، قمشه‌اى، مكارم شيرازى، وحيد خراسانى، جوادى آملى و فاضل گلپايگانى بهره برد.

هم‌زمان با ادامه دروس حوزوى در سال 1374 در رشته معارف و الهيات موفق به دريافت مدرك كارشناسى از دانشگاه قم (تربيت مدرس) شد و در سال 1377 در رشته تاريخ و تمدن ملل اسلامى دانشگاه تهران، دانشكده الهيات در مقطع دكترى پذيرفته شد و در آذر 1385 از پايان‌نامه خود با عنوان «ارزيابى منابع مكتوب اماميه در مورد زندگانى ائمه(ع) از آغاز تا پايان نيمه اول قرن پنجم هجرى» دفاع كرد. از سال 1369 وارد كارهاى پژوهشى شد و با مؤسسات و مراكز مختلف همچون پژوهشكده فقه و حقوق دفتر تبليغات اسلامى، مركز معجم فقهى، سازمان اوقاف، صدا و سيما، دارالحديث و پژوهشكده تاريخ و سيره دفتر تبليغات همكارى نمود.

فعالیت‌‌ها

همچنين در همين مدت، به نگارش مقالات و كتب پرداخت كه حاصل آن حدود سى مقاله منتشرشده در مجلات تخصصى و همايش‌ها و چهار كتاب و مشاركت در تأليف پنج كتاب است كه در همين راستا موفق به دريافت هشت تقديرنامه از مراكز معتبر همچون كتاب سال جمهورى اسلامى، كتاب سال حوزه، كتاب سال دانشجويى و... شد. نوشته‌هاى وى در حوزه‌هاى مختلف همچون فقه، تاريخ اسلام، كلام و حديث، مى‌باشد. همچنين چند مدخل مانند جابر بن يزيد جعفى، حربيه و خاندان جعفى براى دانشنامه جهان اسلام به نگارش درآورده است.

مسئوليت‌ها

 1. شركت در برنامه‌ريزى‌هاى مربوط به رشته تاريخ اسلام در مراكزى همچون مركز جهانى علوم اسلامى، سازمان مدارس خارج از كشور، رشته تخصصى تاريخ اسلام حوزه علميه قم و حوزه علميه خواهران؛
 2. مديريت گروه تاريخ اسلام مدرسه عالى امام خمينى(ره) وابسته به مركز جهانى علوم؛
 3. مديريت گروه تاريخ اسلام واحد تاريخ و سيره پژوهشكده تاريخ و سيره دفتر تبليغات؛
 4. مديريت بخش پژوهش انجمن هيئت مديره تاريخ‌پژوهان حوزه علميه قم؛
 5. ارزيابى نوشته‌ها اعم از كتب و مقالات تاريخى براى مراكز، مؤسسات، مجلات و جشنواره‌هاى مختلف؛
 6. تدريس دروس مختلف تاريخى، حديثى و فرقه‌شناسى در مراكز مختلف حوزوى و دانشگاهى همچون: دانشكده الهيات دانشگاه تهران، دانشگاه مفيد قم، مدرسه عالى امام خمينى(ره) وابسته به مركز جهانى علوم اسلامى، جامعة الزهرا، مؤسسه آموزشى و پژوهشى امام خمينى(ره)، مجمع جهانى اهل‌بيت(ع)، مركز تخصصى مهدویت، پژوهشكده مهدویت و مركز تخصصى تاريخ حوزه علميه قم.

آثار

 1. احكام حكومتى و مصلحت؛
 2. پرسش‌ها و پاسخ‌ها؛
 3. حكومت اسلامى در انديشه فقيهان شيعه؛
 4. غاليان؛ كاوشى در جريان‌ها و برآيندها تا پايان سده سوم؛
 5. مكه در بستر تاريخ؛
 6. نقش تقيه در استنباط.

منابع مقاله

برگرفته از پايگاه انديشوران به آدرس:

http://nsafari.andishvaran.ir/fa/ScholarMainpage.html.


وابسته‌ها