صلواتی، محمود

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
صلواتی، محمود
نام صلواتی، محمود
نام های دیگر
نام پدر
متولد
محل تولد
رحلت
اساتید
برخی آثار
کد مؤلف AUTHORCODE2873AUTHORCODE

محمود صلواتى در سال 1345 پس از اتمام تحصيلات ابتدايى به تحصيل علوم اسلامى پرداخت. وى بعد از اتمام دروس مقدمات، براى ادامه تحصيل از اصفهان به قم رفت و درس‌هاى فقه و اصول و منطق و فلسفه را در قم آموخت.

در سال 1351 بازداشت و به سربازى اعزام شد. وى چند صباحى نيز زندانى شد. در سربازى و زندان، مطالعات و تحقيقات خود را ادامه داد. بيشترين رشد علمى وى در زندان بود كه يك دوره كتاب‌هاى ملا صدرا را مباحثه كرد. علاوه بر آن به‌صورت منظم روى قرآن و نهج‌البلاغة كار كرد و آنها را براى هم‌زندانيان تدريس نمود. آشنايى با علوم روز، مطالعه تاريخ اسلام، تاريخ ايران، تاريخ جهان و... حاصل ايام فراغت وى در زندان بود.

فعالیت‎‌ها

پس از پيروزى انقلاب اسلامى، مراكز تحقيقات عقيدتى - سياسى سپاه را در قم راه‌اندازى كرد كه وظيفه آن تهيه جزوات آموزشى براى سپاه در سراسر كشور بود و در اين ايام كتاب‌ها و جزوات بسيارى تدوين و منتشر شد؛ كتاب روش تحليلى مسائل سياسى، تداوم انقلاب بر اساس ايمان، هجرت، جهاد، شرح بسيارى از خطبه‌هاى نهج‌البلاغة، رمضان ماه خدا و...

در سال 1359 مدرسه رسول اكرم(ص) و آنگاه امام باقر(ع) و سپس دارالشفاء را زير نظر آيت‌الله منتظرى راه‌اندازى كردند كه بيش از دو هزار طلبه در اين مدارس به تحصيل مشغول شدند. در كنار كارهاى اجرايى به پژوهش و تأليف نيز پرداخت كه هشت مجلد سياسى - فقهى حكومت اسلامى، تقرير و ترجمه درس‌هاى آيت‌الله منتظرى نتيجه اين دوره از زندگى است. وى ترجمه قرآن و صحيفه سجاديه را از زندان آغاز كرد، با شيوه‌اى نوين (مسجع و موزون)، آنگاه به ويرايش و تكميل آن پرداخت تا به چاپ رسيد.

آثار

 1. آواى قرآن؛
 2. جحود و خشونت؛
 3. خارجيگرى؛
 4. در معبدعشق؛
 5. سيماى پاسدار؛
 6. شناخت نهج‌البلاغة؛
 7. فدك مرثيه‌اى كه دوباره بايد خواند؛
 8. ترجمه قرآن كريم؛
 9. مبانى فقهى حكومت اسلامى؛
 10. نقش ملائكه در حركت جهان؛
 11. نهج العبادة.

منابع مقاله

برگرفته از پايگاه انديشوران به آدرس:

http://msalavati.andishvaran.ir/fa/scholarmainpage.html?DataID 101ID1876101ID1876.


وابسته‌ها