طاهر، غلامرضا

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
طاهر، غلامرضا
نام طاهر، غلامرضا
نام های دیگر
نام پدر
متولد
محل تولد
رحلت 0 ق
اساتید
برخی آثار ‏فرهنگ لغات طبی یونانی در کتاب‌های فارسی
کد مؤلف AUTHORCODE09903AUTHORCODE

غلامرضا طاهر، در سال 1307ش، در شهرضا متولد شد.

تحصیلات

وى تحصيلات ابتدايى و متوسطه را در مدرسه خيام شهرضا در محضر على صهبا و ملا محمدباقر فرزانه به پايان رسانيد و پس از پايان دوره متوسطه به دانشگاه الهيات تهران راه يافت و در سال 1337 در رشته معقول و منقول با مدرك ليسانس از اين دانشگاه فارغ‌التحصيل شد.


فعالیت‌ها

پيشرفت او در تحصيل به‌قدرى چشمگير بود كه رئيس دانشگاه از او براى تدريس در دانشگاه دعوت كرد، اما وى به دليل علاقه فراوان به زادگاه مادرى خويش و خدمت به مردمش، اين دعوت را قبول نكرد و راهى زادگاهش شد.

وى به مدت 30 سال به‌عنوان دبير در دبيرستان‌هاى شهرضا به تدريس مشغول بود و علاوه بر آن از سال 1353 به دانشگاه اصفهان دعوت شد و تا سال 1357 با آن دانشگاه همكارى مى‌كرد.

از آنجايى كه وى اهل مطالعه‌ى مستمر و تحقيق بود، نقدهاى دقيق و مقالات عالمانه‌ى خويش را در مجلات ادبى آن زمان، چون يغما و راهنماى كتاب و يادنامه‌هاى بزرگان به ثبت رساند تا آنجا كه استاد حبيب يغمايى، مدير مجله با آن همه ذوق و طبع لطيف، از قلم استاد طاهر استفاده مى‌كند و مى‌گويد: «استاد طاهر در ادب و زبان عربى و فارسى بى‌نظير است». پس از پيروزى انقلاب اسلامى نيز در مجلات آينده و پژوهش‌نامه‌ى آستان قدس رضوى، در جامعه‌ى دانشگاهیان به‌عنوان محققى دقيق، شهرت يافت.

شهرت او باعث گشت تا دكتر خانلرى، شرايط انتقال وى را از آموزش و پرورش به بنياد فرهنگ ايران فراهم آورد، ولى او تنها دو روز در آن بنياد به سر برد و چون روحيه خود را با حال و هواى تهران مساعد نديد آنجا را ترك كرد و باز به زادگاه خود برگشت.

پس از تأسيس دانشگاه آزاد اسلامى نيز ايشان در دانشگاه‌هاى واحد دهاقان، نجف‌آباد، شهرضا و دانشگاه پيام نور شهرضا فعاليت علمى و آموزشى خود را ادامه داد.

استاد، هم‌زمان با تدريس، به كارهاى تحقيقاتى در زمينه زبان‌شناسى قرآن و حديث و يادگيرى زبان‌هاى خارجه پرداخت؛ به‌گونه‌اى كه بر زبان عربى، انگليسى، يونانى و سريانى تسلط يافت. مطالعات و تحقيقات دقيق ايشان را در تفسير قرآن مجيد، احاديث و در لغت‌شناسى و نقد بايد مغتنم شمرد.

از عوامل مهم توفيق استاد طاهر در عرصه‌ى تحقيق و تصحيح متون، همت بلند و يارى بى‌دريغ مرحوم ايرج افشار بود؛ چراكه تهيه‌ى اكثر نسخ خطى مصححات استاد و آسان كردن مراحل چاپ آن‌ها به همت و پايمردى ايشان ميسر مى‌شد. در سال 76 در پى ارسال كتاب «المختارات» استاد طاهر كه به‌صورت مشترك با استاد مرحوم ايرج افشار نگاشته شده بود به دانشگاه الازهر مصر، از او خواسته شد براى همكارى به دانشگاه مذكورعزيمت كند، اما وى با توجه به شرايط خاص زندگى از اين كار اجتناب كرد.

دريغا كه استاد طاهر در 29 شهريور 1377 دچار عارضه سكته مغزى شدند و از آن زمان به بعد زبانشان از تكلم افتاده بود و دست راست و پاى چپشان كمتر توان حركت و فرمان‌برى داشت، اما در اين زمان هم دست از تحقيق و پژوهش برنداشت و با كمك همسرش به تصحيح كتاب فرهنگ لغات يونانى پرداخت.

وى در سال 73 عنوان محقق نمونه كشورى را كسب كرد و در سال 75 به‌عنوان بازنشسته نمونه كشورى انتخاب شد.


آثار

  1. تصحيح «قانون ادب»، لغت‌نامه عربى به فارسى، تأليف حبيش تفليسى - از دانشمندان قرن ششم - در سه جلد؛
  2. تصحيح «لطايف الحقايق» تأليف خواجه رشيدالدين فضل‌الله همدانى در دو جلد؛
  3. تأليف فرهنگ لغات طبى يونانى در كتاب‌هاى فارسى؛
  4. ترجمه‌ى رمان «اللقاء» به قلم ميخائيل نعيمه به فارسى؛
  5. ترجمه‌ى رمان «اليوم الأخير» به قلم ميخائيل نعيمه؛
  6. ترجمه پنج داستان كوتاه از عربى به فارسى؛
  7. اين آثار، جز چهل (حدودا) مقاله و نقد وزينى است كه در نشريات مختلف ادبى و يادنامه‌ها از ايشان به چاپ رسيده است.

وفات

استاد طاهر پس از سال 83 زندگى و تحمل 13 سال بيمارى، سرانجام در ارديبهشت سال 1390 درشهرضا بدرود حيات گفت.


منابع مقاله

پايگاه راسخون در تاريخ 8 ارديبهشت سال 1392 به آدرس www.rasekhoon.net.


وابسته‌ها