ظاهر، سلیمان

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
ظاهر، سلیمان‌
نام ظاهر، سلیمان‌
نام‌های دیگر سلیمان ظاهر
نام پدر
متولد 1873 م
محل تولد
رحلت 1380 ق یا 1960 م
اساتید
برخی آثار ‏تاریخ الشیعه: السیاسی، الثقافی، الدینی

‏معجم قری جبل عامل

کد مؤلف AUTHORCODE03292AUTHORCODE

سليمان بن محمد بن على بن ابراهيم بن حمود بن ظاهر بن زين‌الدين عاملى نبطى، شاعر، اديب، نویسنده و محقق شيعى لبنانى، در سال 1290ق 1873م، در روستاى نبطيه، از قراى جبل عامل، متولد شد. در سن ده سالگى، قرآن مجيد و خط و املاء را آموخت.

کسب علم و دانش

پدر شيخ سليمان از دوست خود سيد محمد نورالدين موسوى كه در روستاى نبطيه سكونت داشت، خواهش كرد كه مقدارى از وقت خود را براى آموزش مقدمات علم نحو به فرزند وى اختصاص دهد. سيد مذكور هم به خواسته وى جواب مثبت داد. ازاين‌رو، شيخ سليمان هر روز براى يادگيرى برخى متون در علم نحو به نزد وى مى‌رفت؛ تا اينكه توانست به مدرسه علامه سيد حسن آل ابراهيم الحسينى در روستاى نميريه كه هفت ميل از نبطيه فاصله داشت، وارد شود.

سليمان ظاهرا ظرف چند ماه در اين مدرسه به فراگيرى دانش‌هاى نحو و صرف پرداخت و پس از آنكه بنا به عللى مدرسه مذكور به حالت تعطيل درآمد، به روستاى خود، نبطيه بازگشت و در محضر استاد نخست خود، سيد محمد نورالدين موسوى به ادامه تحصيل پرداخت.

در سال 1303ق، به آموختن برخى علوم مربوط به ادبيات عرب و بخشى از رسائل ابن سينا و مقدارى از الهيات و علم كلام در محضر استاد خود سيد محمد آل ابراهيم كه به دعوت اهالى نبطيه به اين روستا دعوت شده بود، پرداخت. در همان روزگار، آوازه مدرسه «بنت جبيل» در بخش جنوبى جبل عامل كه به دست شيخ موسى شراره بنا گرديده بود، در همه جا پيچيده بود. شيخ سليمان براى تحصيل، چند ماهى در اين مدرسه ساكن شد.

در سال 1306 تا سال 1309ق، در مدرسه نبطيه فوقا، از محضر شيخ جواد آل سبتى كه به دعوت اهالى اين روستا، از نجف اشرف بدانجا قدم گذارده و مدرسه‌اى در آنجا تأسيس كرده بود، برخى شروح شمسيه قطب رازى و شرح تلخيص سعد تفتازانى در علم معانى و بيان را فراگرفت. وى همچنين به فراگيرى علم اصول و فقه در اين مدرسه پرداخت.

شيخ سليمان علاوه بر فعالیت‌های علمى به فعالیت‌های سياسى و اجتماعى نيز مى‌پرداخت. وى مدت زمانى كوتاه، به‌عنوان قاضى تحقيق در صيدا منصوب گشت و مدتى نيز به‌عنوان مستشار در دادگاه بدوى كسروان، به انجام وظيفه پرداخت. مدتى هم به‌عنوان عضو مجامع خيريه به فعاليت پرداخت. سليمان همچنين مسافرت‌هايى به عراق، سوريه، فلسطين و ايران داشته است.

آثار

  1. تاريخ قلعة الشقيف؛
  2. معجم قرى جبل عامل؛
  3. الذخيرة؛
  4. الفلسطينيات؛
  5. تاريخ الشيعة السياسى؛
  6. الرحلة الايرانية؛
  7. الالهيات؛
  8. نقض مذهب داروين؛

و...


وفات

وى، سرانجام در سال 1380ق، درگذشت.

وابسته‌ها